Rasipači mineralnog đubriva

Dragane pa ovaj je skoro isti kao moj samo je moj mlađi i nema ceradu kako se snalaziš s njim???
Pa nije loše, nema tu šta puno da se filozofira, merim kući protok u minuti i štimam brzinu, jedino što mi divlja km/h sat na rusu pa se desi da uopšte ne prikazuje brzinu ,onda idem na osećaj pa se desi da bacim koju kilu više ili koju kilu manje. U principu naštimam ja njega kad rasturam 10 tak jutara, ali često menjam djubriva i količine , čak isto djubrivo a različite granulacije u dva džaka ... i to malo remeti stvari, pišem u knjižicu pa će na jesen biti već mnogo lakše raditi tu gimnastiku.
 
Pa nije loše, nema tu šta puno da se filozofira, merim kući protok u minuti i štimam brzinu, jedino što mi divlja km/h sat na rusu pa se desi da uopšte ne prikazuje brzinu ,onda idem na osećaj pa se desi da bacim koju kilu više ili koju kilu manje. U principu naštimam ja njega kad rasturam 10 tak jutara, ali često menjam djubriva i količine , čak isto djubrivo a različite granulacije u dva džaka ... i to malo remeti stvari, pišem u knjižicu pa će na jesen biti već mnogo lakše raditi tu gimnastiku.
Kako se nosi rus sa njim,mislim kad je rasipac pun,jel ima problema sa dizanjem ?
 
Sa tim nema problema,retko kad i sipam pun,sad ću verovatno sipati kada budem ureju rasipao za kukuruz i suncokret, Ureje staje oko 1200 kg

Jedino što mi smeta kod ovog rasipača je to što je blizu traktora , a ja sam malo korpulentniji pa se malo teže provlačim kada ga kačim u drugu ruku bolje je da je bliže zbog tačke težišta i što manje poluge.
 
Bogme dobra je to tezina ,sve sa rasipacem oko 1600+kg?.Jel se ne brines za poluosovine,i lezajeve istih ?.Pitam jer moj rusvaj nije nosio nista ni priblizno tesko ,a opet mislim da me uskoro ceka promena lezajeva kod poluosovina,mislim da je pisano ovde na forumu,kao unutra su kuglicni lezajevi i mesto njix se ubace valjkasti koji mnogo bolje trpe tezinu.
 
Zašto da se bojim , ako zvekne zameni se i teraj dalje , nije od zlata ležaj pa da vredi milione. Ne plašim se šarafanja. 1500 kg može da stane NPK i on je sam oko 250 kg , obično ga punim od 1000 do 1200 kg ... nema potrebe više.
 
Naravno da nije problem zamenuti,ali na vreme da se uradi :) ,pre 10-ak godina je nasim zadrugarima na sred njive otpala poluosovina i to u nekom blatu,traktor se skoro prevrnuo,da nisu imali ult ,namucili bi se dobro.
 
Imam rasipac TG-402 Strojna Zalec. Problem je u tome sto su diskovi dibili luft pa lopatica na donjem disku zakacinje u sraf koji drzi gornju lopaticu. Da li je neko imao slican problem. Sutra planiram rastavljanje, pa bi mi koristio neki uput.
 
@batad: Pera Lakušić i Toma Lović u Bebrini, uvoznici strojeva, možda kod njih probat. Jakopić što ima trgovinu rez. djelova, Ferenčak, Agrogrom, AG Cret, Axial HU...
 
Vidiš, nisam se sjetio starog mađioničara Ace-AG. Danas bio u Mađi i moram naknadno dostaviti mailom podatke. Ostalima već poslat mail i nema odgovora kao i ovdje na forumu a siguran sam da neko zna. Ovdje znaju na čem nebo stoji :osmeh: a ne kako i gdje da ja riješim diskove. Možda se neko ipak probudi :spavam:
 
Imam rasipac TG-402 Strojna Zalec. Problem je u tome sto su diskovi dibili luft pa lopatica na donjem disku zakacinje u sraf koji drzi gornju lopaticu. Da li je neko imao slican problem. Sutra planiram rastavljanje, pa bi mi koristio neki uput.

Bez grejanja zaboravi da ces ga rastaviti..... Znaci od alata ti treba ili autogeno+oksigen ili butan+oksigen. Kljuc 13 (najbolje gedora sa 6 uglova) 2 kom,kljuc 19 (mozda i 17) 2 kom,klesta,secice,cekic,izbijac-probojac za fi 8 i 10mm,trokraki radapciger,zeger klesta za un. i sp. zegere,flasa vode sa rupom na cepu da rashladis ono sto zagrejes (naravno pet flajka ne staklena),srafciger-odvijac ili nesto slicno da povadis semeringe.... I to je otprilike to. Prvo skidas mesac,zatim rezervoar pa ostalo sto sledi.
A najveci problem je kada dodjes do matice-navrtke koja drzi donji tanjir (velika matica zasrafljena za gornji zupcanik).... Ona moze imati levi a moze i desni navoj a zariba do bola (nju obavezno zagrej pa naglo ohladi) pa nikad nisi siguran koji je,i da li vrtis na dobru stranu. Ako uopste uspes da razradis.... Moze da se desi da zateknes maticu kojoj je navoj aj zdravo pa zbog toga donji tanjir udara u gornji. Najlaksa varijanta za rastavljanje.
 
Nista od popravke. Nemam cime da grejem. Pokusacu da malo zasecem lopaticu koja zakacinje u maticu. To je najednostavnije resenje, iziskuje samo skidanje lopatice.
 
Ja sam takav kupio pre par godina. Čovek poterao na otpad.
Tu maticu sam presekao uz osovinu jer nisam mogao da odvrnem. Inače delovi im nisu baš jeftini. Dao sam za delove i farbu skoro pa nov sa jednim diskom. Pisao sam u ovoj temi i stavio slike.
Nisam znao ni ko ga je proizveo ni model. Ali se i ne kajem kad uporedim njega i ove jeftinije sa jednim diskom. Ogromna je razlika i kvalitetu i debljini materijala samog koša i rama. Trajaće 100 godina a da ne istruli. Napomenuću da je moj proizveden u Beloj Crkvi ali su skoro isti.
Inače pohvale za firmu iz Ade kojima sam imejlom poslao slike rasipača i delova i poslali su mi na imejl cene svih delova pa sam onda naručio pouzećem i opet poslato u rekordnom roku.I da kažem da imam veliku zamerku na firmu Ormarić koja uopšte nije odgovorila na imejl. Zbog toga ih bojkotujem do daljnjeg.
 
drugari koji je rasipac dobar i koliko se krecu cene za okvirno velicinu od 300 do 500 l,ne mora biti prvoklasan ali da je kad se sve sabere i oduzme pristojan za te pare
 
Kod Vicona sa klatećom cijevi klateća cijev mora biti na visini od 75 cm od tla da bi radni zahvat bio po PS-u. Jel kod Amazona, Bogbalea, Raucha, Sulkya... postoji isto pravilo što se tiče visine? Ako netko ima te visine molio da ih napiše. Zafaljujem unaprijed.
 
Nazad
Vrh