Ranija setva kukuruza

1588l7d.jpg
Vecina klice ide u horizontali,a manji broj ide ka dole inace kukuruz sam posejao 4 i 5 aprila ukupno 52 lanca dubina setve je od 5 do 8 santimetara sve zavisi i dobio je valjak
2r7biag.jpg
po meni nece izaci sigurno jos nedelju dana nedelju dana.
 
Vi koji ste ove godine sejali rano molite se za lepo vreme jer ako ne bude lepog vremena ( za par dana ) od tih kukuruza neće da bude ništa , a i ovako će da se smanji rod. Mi smo pre dosta godina ne sećam se već tačno koje godine , posejali smo rano i isto je bilo ovako čas toplo čas hladno i klica kukuruza počeo da ide gore i posle se okrenuo dole ( jer je zemlja dublje bila toplija nego gore ) i od tog kukuruza nije bilo ništa , morali smo da presejemo . Pratite te parcele i ako se klica okrene nadole nažalost gotovo je .........
 
Nema to veze gde klica ide i kako klica može da ide na gore:haha: Mi smo svake godine sejali kuruz posle 10-og(u zadnjih 10 godina) i taj kuruz je lepo izgledao, ali nikad nije mogao da se poredi sa onim koji je ranije posejan po prinosu, jer ako u leto zasuši, tom koji je kasnije posejan nepiše se dobro...

A i taj kuruz što ima par santimetara klicu će izaći narednih dana, a neznam kakva temparatura vazduha treba da bude da bi se temparatura zemlje ohladila da bi ta klica istrunula, mada ima veze i do toga kakvog je tipa zemljište...
 
Prosle godine je jedan u selu posejao 25. marta. Stric je sejao oko 5. aprila. Znam samo da je rekao da su skoro u isto vreme pojavili na povrsini i jedan i drugi kukuruz iako su posejani 10 dana razmaka. Tako da bez brige, kukuruz ima ogromnu energiju klijanja.
 
mi vec nedeljama molimo za kisu, ali nikako da doce, pre ce sneg nego jedna dobra kisica!

p.s. da ne idem u off. setvu kukuruza premestamo dan za dan, sad smo na petak ako malo zatopli
 
Sandor ne bojim se u odnosu na proslu godinu kada sam kukuruz posejao 31 marta i 1 aprila pa ga je pratila hladnoca 14 dana sa kisom i to posejan na dubini sigurno preko 8 cm veruj mi bilo je kukuruza aman! ja bi bio zadovoljan da i ove godine bude toliko ne treba vise naravno i cena da ostane ova.Pozdrav!
 
A da sto se tice klice to je za mene koren biljke a ne stablo.Klice treba da ide na dole,a stablo na gore Sandore sigurno znas samo si se zabunio.
 
Pa normalno je da svako seme prvo pusti klicu korena pa onda stabla jer stablo ne moze nikako bez korena.Nista se nebrinite za kukuruz na ovako vreme,jedino da ne bude snega 2-3 dana koji ce ohladiti zemlju i tako prouzrokovati propadanje klice.
 
Danas sam ga pazljivo na njivi otkopao klica kao da je vise horizontalna nego na gore da ide ali velika je nekih 5 cm.Valjda ce nici do kraja nedelje najbolje da jos zaveje kakav sam jos baksuz nemogu sve da odlazem pred 1 maj otice mi onda setva soje i posle prvog maja.
 
Danas sam na njivi sijanoj 4. aprila našao par niklih kukuruza ,a gdje sam god zagrebo tu su izlaze sutra prekosutra.@Bavastinac zavisi šta podrazumijevaš pod "klica",ono na slici je početni korjen (zaboravio sam tačno kako se zove) i normalno je da ide prema dole ili bočno.Klica koja izlazi na površinu se pojavljuje sa strane zrna pored vrha i uvjek ide prema gore.Treba nekad posijati zrna u staklene posude pored zida te posude , radi eksperimenta, na različite dubine,različita sabijenost zemlje itd da se vidi šta se dešava.Recimo zrno koje padne naopako isto kao da je sijano na 2cm veću dubinu jer mu tolko treba da klica napravi krug , pa Ameri već imaju elektronski kontrolisane sijačice koje pored kompjuterski regulisane gustine sjetve zavisno od tipa zemljištavna koje se naidje,automatskog isključivanja pojedinih baterija kad presjecaju redove mogu da kontrolišu i da zrno okreće prema gore.Inače jedno sam siguran ,najbolja dubina je 5cm,bez obzira na tip zemljišta ,vlagu ili bilo šta.
 
kod mene u ataru zavrsena setva,ostala jos po neka njiva neposejana ( jedno 4-5 % ).brine me samo sto je u dva dana na po nekih 10-tak minuta padao sitan grad
 
Posejao sam oko 2,3ha kukuruza u utorak 12-og aprila. Nisam uspeo da poprskam jer je već u sredu pala kiša a temperatura zemljišta nije prelazila 7 stepeni. Idem da pogledam kakvo je stanje i postoje li šanse da se ta operacija obavi danas.
 
@Sandore
Ako nije prosle godine propao sigurno nece ni ove. Pricati nesto tek tako nema smisla, a narocito ne na ovom korovu. Ne znam da li si cuo za G silu.
 
Upravo sam gledao kukuruz u bašti, koji je posejan 03.04. ima ga napolju već 50 %...
 
vreme uopste nije lose za kukuruz, sta vise dolicno. Puno vlage i temperatura koja se penje gore. Mislim da je oped ranija setva nesto bolja od one kasnije. pogledaj te pionir oglede i datume setve za proslu i neke godine pre. Videcete da su uvek ranije posejani hibridi bili bolji.Pri tom ne mislim da treba posejati u martu.
 
Nazad
Vrh