Ranija setva kukuruza

Pogotovo u ritu gde se zemljište uvek teže greje nego na peskovitim terenima.
 
Sve zavisi kakva će biti godina i tek na kraju će se pokazati šta je bolje a pavilo je da pravila nema
 
Poruka

Kukuruz se seje kad počne da lista hrast. Priroda daje najtačniju prognozu. Inače sam ovo čuo od dede.
 
Pa zavisi od godine i od terena ,nesto prognoza kaze da ce biti dosta toplo prolece ali vlazno .
RHMZ bar tako stoje podatci.
A ja sam pobornik rane setve i ranih hibrida malo hoce sklop da pravi problem kada je hladna zemlja ali pregrmi to kukuruz.
 
tacnije kada ides bos a ne prehladis se onda se seje kukuruz.ja sam vise za malo kasniju setvu
 
stari ljudi ( npr. moja baba ) su govorili da se u njive ulazi na 100-ti dan od nove godine,tad pocinje setva
 
kasni uskrs -kasno prolece -kasna setva
vekovima su se stvarale stare izreke a ako znamo da uskrs nije stalno na isti datum i da
racunanje vremena u crkvenom kalendaru ima velike veze sa mesecevim menama onda smo
spojili vise argumenata da je to vecinom tacno.
Nekad se kukuruz sejao kada trn procveta -mozda je to tako i sada samo niko ne gleda u
trn vec u rts.
Pratiti cu ove godine,bas da vidim.
 
sarbanac je napisao(la):
Kukuruz se seje kad počne da lista hrast. Priroda daje najtačniju prognozu. Inače sam ovo čuo od dede.
I ja znam za ovo tako se prica, i drzacemo se toga... jer listanje hrasta ne zavisi ni od 100. dana niti od uskrsa vec od prirode... kad bude hrast poceo da lista ulazimo sa sejalicama u njive :cao:
 
I kod mene u njivi ali mogu samo pirinač-samo ne znam kad je optimalan rok i koliko ide po jutru semena
 
Jel planira neko da krene u setvu ovih dana?
Prognoziraju narednih 10 dana lepo, i toplo vreme, pa se nesto razmisljam da posejem koji hektar...
 
Ja mozda bacim za vikend vestak pa krecemo od nedelje da pripremamo ako nebude kise pa do 10 mozda kukuruz posejem ako vreme dozvoli
 
Uzeo sam seme rane soje, da vidim koliko rano moze da stigne, pa cu to sutra, prekosutra verovatno ici da posejem, kao eksperimnalno polje, pa sta mu bog da :cool: :kisa: a ostatak cemo kasnije sejati.
 
Nazad
Vrh