Rakija od kajsije

Polako kolega @bratori oko par stvari nmg da se složim sa vama. Apsolutno se slažem da pre svega treba peći odmah po padanju kolača jer se tako čuva aroma rakije. Destilacija se mora voditi polako da ne bi komina kipila. Aroma se na taj način neće sačuvati, ako je voće bilo zdravo i ako je sve urađeno kako treba nema potrebe za tim. Meku rakiju izvlačim do 5 % alkohola i odvajam u zasebno prohromsko bure i tako sve dok ima komine za pečenje, posle toga lepo operem kazan, cilindar, sve cevi i sipam celokupni meku rakiju, zatim dodam jednu kesicu sode bilarbone na 100 l meke rakije, ali planiraj da dodaš i bar 20 % čiste pijaće vode kako bi "oprao" rakiju. Teraj sve do 15~16 gradi ili oko 40 % alkohola tu prekidaj sa sakupljanjem meke rakije, posle teraj do 5 % alkohola to što ostane stavljaj u sledeći kazan i dobijaš rakiju ekstra kvaliteta. Najbolje bi bilo kada bi ti rakija odležala bar 3 meseca u zasebnom buretu i to rakija koja ima npr. 55 % alkohola, posle ta tri meseca polako je razblažuj destilovanom vodom nikako naglo i na taj način ćeš sačvati njenu aromu.
kolega @bratori nemojte da se ljutite ovo je bio prijateljski savet :ppozdrav:
 
Нема љутње :ppozdrav: Овде смо баш због тога, да разменимо искуства и научимо нешто корисно! Систем који сам навео лично користим за све типове воћних ракија, мени одговара, навикао сам на производ добијен тим методом.Рецимо, кад препичем меку ракију, голу, одвајам 2-3 литре првенца и скидам је до 50 степени. Поздрав! :ppozdrav:
 
Da..da i razblazujes je patokom...umesto destilovanom vodom....razmisli o tome..@matkee lepo i kaze..kada je skines sa 15-16 gradi sa lule...u zbanetu,ili ti u sudu u kojem skupljas drugu frakcju, treba da imas 22-24 grada (55-60 %alkohola)...e to je cista rakija,sa svim potrebnim aromatocima.Te aromatike ti ne osecas,jer su "ucauereni",jbg rastvaraju se destilovanom vodom,(nikako patokom)..i gle cuda,sve sto je vise "spustas",aromatici su jaci...znaci "vocna" rakija se spusta sa 60% na 45% (i Wiski je 40%- pa sta mu fali,ali je destilovan na ovaj nacin )...@matke je to lepo objasnio.I,osnovno pravilo,ili ti pravilo svih pravila.."koncetracijom alkohola ,koncetrisu se i aromatici"..Primeni @matkee-tov metod i imaces dobru rakiju...ili bar probaj na malom uzorku..Kompletan matkee-ov post sprovedi,neces pogresit...samo dodaj "ne puniti do kraja kazan za drugu frakciju,ili ti prepek,vec gledaj,bez obzira,kolike je zapremine kazan,da ima najvecu povrsinu isparavanja.(primer..ako kazan ima zapreminu 120 l punis ga 90l-100l od cega je 30% voda..znaci 60l meka 30-40litra ciste vode, i rakija ce biti 100% "oprana" i to u toku destilacije ,znaci ne treba ti lonce sa vodom, ispod lule.pa ovo,ono..i ostale izmisljotine)...I jos nesto,ne bacaj od prvenca 2-3 litra...dovoljno je 0.5 litra..ovom metodom.i garantovano nemas metil alkohol


Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
Пробаћу са шљивом, па ћу упоредити! Наравно да голу ракију препичем са водом! Ништа, остаје да видимо како ће испасти и какви су утисци. Поздрав :ppozdrav:
 
Да, још нешто, ди да бацим првенац! Баш због тога га одвајам у тој количини, да не би морао да користим дестиловану воду.Тај првенац иде у казан за меку. Кад печем, први казан идем до нуле, тако да мека ракија буде 10-12 гради. Али ретко препичем голу, само кад се пече шљива ранка(нема друге, тако стриц хоће) :) Поздрав :ppozdrav:
 
Znaci postoji prva frakcija i druga (prepek).Prvu frakciju ides dok "ima rakije" ,znaci do 5 Gradi,ostalo je djubere i ne znam sta vec..Za drugu frakciju se koristi prva frakcija,logicno, i ne mesa sa kljukom (mislim ako ga mesas sa kljukom,koji nije sigurno cist, zasto onda radis prepek?).Drugu frakciju pripremas tako,da prvoj frakciji dodajes 20-30% ciste vode,ako je tvoj kazan,dodaj 30% vode, i ne puni kazan do vrha,nego gledaj da tecnost u kazanu ima najvecu povrsinu isparavanje..Kada potece prvenac prvih 500-800 grama rakije sipaj u sledeci prepek ...a ako nemas sacuvaj za ciscenje prozora..itd..bolji je od ajax-a...Teraj drugu frakciju teraj do 12-15 gradi kada izlazi iz lule...ostatak neka ide u poseban sud..i opet u sledeci pepek..znaci nista ne bacas..Uvek imas onoliko dobre rakije ,koliko ti je kljuk dao...Kada zavrsis prepek,izmeri jacinu i tu rakiju cuvaj 2-3 meseca i razblazi je destilovanom vodom.Na 10 litara te rakije porebno ti je 0.8 lita dest.vode da bi je "spustio" 1 grad (2.5% ) znaci,ako imas 10 l rakije od 24 (60)grada ,a zelis da ima 20(50%) potrebno ti je 3.2 l dest vode (otprilike).

Nema potrebe citirati prethodni post.
 
Poslednja izmena od urednika:
Испећу један казан на тај начин, па ћу упоредити. Мишо, хвала и све најбоље! :ppozdrav:
 
@provac
izvinjavam se, tek sad vidoh poruku.Pa evo ovako.Nemoj da mesas sljivku i kajsiju, mislim na bure.Sljivi treba duga, hrastova, kroz koju ce da prodire vazduh, koji pospesuje zrenje.Zatim, tanin iz drveta joj daje prepoznatljiv ukus i aromu, boju naravno.Medjutim, rakije tipa kajsija, kruska, dunja ipak traze staklo ili prohrom(inox), bas zbog toga da se sacuvaju od "stranih "mirisa, koji mogu i ukus da joj promene.Sad videh i u gornjem postu jedan jako dobar nacin spremanja rakije od kajsije koji je bas primeren nasim uobicajenim kazanima za destilaciju.Pored toga, samo kao napomena, postoji i kazan gde se odigrava destilacija koja se zove rektifikacija, ali o tome necemo ovde.
E sad bitna stavka.Ne idem nesto ka Sapcu, prvo da vidim(snimim)tvoje borovnice, a onda i da sa cukanecom, sprzimo to malo kajsijevace sto imas, da se ne mucis vise koja je bolja, iz bureta ili iz stakla:D
 
Kupljeno je danas još oko 180 kg kajsije za rakiju, čovek za koga sam siguran da zna sve, ali bukvalo sve o pripremanju rakije i svemu vezanim za nju je kolega Miša ili @dfiskal. Veliki pozdrav prijatelju :ppozdrav:
 
Pozdrav svima, mislim da ste gospodine dfiskal malo omanuli sa razblaživanjem rakije na željenu jačinu, naime ako imamo rakiju od 60% a hoćemo da je svedemo na 50%
za amaterske uslove na sledeći način se izračunava. 60:50=1.2....
znači dobijamo da na litar rakiju treba dodati 2dcl dest vode. Pozdrav
 
Kada osposobim skener postaviću i slike tabele, ali evo jednog primera i od mene:
U 100 litara rakije jačine 60 % alkohola treba dodati 44,2 litra destilovane vode da bi smo dobili 100,2 litara rakije jačine 42 % alkojola. Najlakše je izračunati preko trougla Pirusovoim pravilom.
 
Ako bi ovaj račun bio tačan trebalo bi jedne sezone da pečemo rakiju a druge destilovanu vodu da bi ta rakija bila za piće
 
Poslednja izmena od urednika:
Matkee je u pravu, samo mislim da je pogrešio kolonu, jer sa njegovim primerom dobićemo rakiju koja je 41% a ne 42%.
Kvicoje, račun je tačan uz ovu moju malu korekciju.
 
Moguće da sam negde izostavio taj 1 %, ne kažem da je to malo, naprotiv, ali to je uglavnom to. Destilovanu vodu bar nije problem proizvesti, veći problem je njena filtracija zbog taloženja usled stajanja...samo nzm gde bi se mogao pronaći filter papir, već par meseci uzaludno pokušavam da ga pronađem, ali svugde treba firma, jer ne prodaju fizičkim licima...
 
Pozdrav svima, mislim da ste gospodine dfiskal malo omanuli sa razblaživanjem rakije na željenu jačinu, naime ako imamo rakiju od 60% a hoćemo da je svedemo na 50%
za amaterske uslove na sledeći način se izračunava. 60:50=1.2....
znači dobijamo da na litar rakiju treba dodati 2dcl dest vode. Pozdrav

upravo tako , najjednostavniji nacin da se izracuna potrebna kolicina dest. vode

@matke malo si izazvao zabunu sa tvojim racunom :osmeh: popilo se za vreme pecenja rakije hehehhe
"U 100 litara rakije jačine 60 % alkohola treba dodati 44,2 litra destilovane vode da bi smo dobili 100,2 litara rakije jačine 42 %"

a sad uopsteno . ne postoje dve vec tri frakcije i kad su vec frakcije cilj je svakog da ih odvoji . zato i destilisemo rakiju, a kad ih vec odvojis onda ne treba vise da ih mesas posebno ne da mesas prvenac i srce jer su u pitanju razliciti alkoholi , sto se tice arome predlazem matketu da proba jedan kazan da ispece meku rakiju sa kljukom pa da vidi razliku sad nisu to neke kolicine koje on spremio za pecenje ali je dovoljno da proba. receptori na jeziku ne reaguju na vise od 43% alkohola otuda je to sto dfiskal kaze sto vise smanjujes to aroma dolazi vise do izrazaja zato se takve rakije i mogu naci vec od 39% alkohola. postoji neka vrsta bon tona za rakije sto se tice boje izgleda i procenta. rakije kao kajsijevaca ili vilijamovka nema potrebe da odlezavaju a najmanje u drvenom buretu to su bele transparentne rakije koje takvim lagerovanjem vise gube nego sto dobijaju. mada ima da se nadju "barik" i sl. sto nista ne znaci ,posebno kod nas , sto se tice prvenca ili metil alkohola na 100 l kljuka npr. sljive ima 0,47 l metil alkohola sto ne znaci da su to prvih 0,5 litarakoji krenu na luli metil ima nizu tacku kljucanja od etila ali ja neznam kako da neko zadrzi temperaturu na jednom mestu sa kazanima koji su kod nas u upotrebi i obicno se lozi drvima pa da si neznam kakav majstor tih par stepeni celzijusa nemozes da iskontrolises zato niko ne moze da garantuje da nema metila i u sledecih pola litra ili vise
 
ljudi ja sada isao da promesam kominu ona se smirila nepeni nista se nedesava samo cuti u buretu. dali je to znak da trebam da doterujem kazan ili sta da radim !!!! pomagajte! a stavio sam kajsiju u sredu ujutru rano mi bre nesto !!!!
 
Ако нема пуцкетања, онда јесте! Прислони уво и добро ослушај, ако не пуцкета, онда је и тихо врење одрадило! Пробај и ускус, па оцени. Било је ненормално топло, могуће да је брзо одрадила. Поздрав
 
Najbolje bi bilo da negde pronađeš širometar, mada postoji i eksteriment sa upaljačem, otvori bure, upali upaljač ako ga spustiš do komine da se ne ugasi za pečenje je !
 
kvasci imaju svoju radnu temperaturu zavisno od sorte varira za par stepeni idelana temperatura bi bila oko 18 stepeni ili temperatura dobrog podruma. niske temperature uspavaju kvasce a visoke ubijaju znaci i jedna i druga mogu da izazovu zastoj u vrenju u ovom slucaju visoke temperature kad kazem visoke tu je i 30 stepeni visoka temperatura. i kvasci sami preradom secera u alkohol oslobadjaju energiju i svako burno vrenje podize temperaturu koma koja opet moze da izazove izumiranje kvasaca. u tom slucaju vrenje nije zavrseno a li se nista ne desava jer su kvasci izumreli i nema sta da obavi vrenje , ponovno vrenje moze da se inicira selekcionisanim kvascima, jedno je sigurno vrenje ne moze da se zavrsi za par dana a da je sav secer preradjen u alkohol . sad da ne pricamo o savremenijim metodama posto vecina ovde se ne bavi time ozbiljno , trebalo bi da se izbegne burno vrenje i da se prati temperatura (znam da vecini ovo zvuci bez veze) ukoliko dodje do povecanja moze da se spisti tako sto se u kom stavi par plasticnih flasa napunjenih vodom predhodno zamrznutih.

obicni kvasci kada kom dostigne maksimalnih 16% alkohola izumiru selekcionisani ili turbo kvasci mogu da izdrze i do 22% ovo sam napisao za neke ovde koji sipaju secer u da nazovem nenormalnim kolicinama bez prehodnog merenja i potreba ukoliko ustvari i postoji potreba za tako necim.

@ban.nov selo
po meni vrenje nije zavrseno
 
Nazad
Vrh