Rakija od kajsije

kanački

Član
Učlanjen(a)
29 Jun 2011
Poruka
2.640
Kao prvo jako rano si razblazio tu rakiju, treba da odstoji minimum 2-3 meseca , drugo razblazujes je iz dva,tri puta u razmacima od 15ak dana.
Kod razblazivanja do nekih 45 stepeni nece doci do mucenja , uglavnom se javlja ispod 45.
Temperetura vode i rakije da budu iste, vodu sipas u sto tanjem mlazu uz stalno mesanje..

To sto je pobelela je i zbog toga sto nisi ispostovao gore navedeno ,a i zbog same rakije.

Sad je stavi u zamrzivac , jedan dan i isfiltriraj kroz filter papir ,ako mozes da ga nadjes , ako ne probaj sa filter papirom za aparate za kafu ili kroz deblji sloj neke vate.

Filtriranje je pozeljno ,dok ovo sa sa zamrzivacem i nije posto gubis mali deo arome ,ako neces to ,ostavi je duze vreme ,trebala bi sama da se izbistri...

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
9.576
U principu ja je odmah razblažim na željenu jačinu a ne po knjizi kako je Kanački opisao.
Kod tebe je problem netačan grad, ovu “svežu”rakiju kad razblažiš ispod 44-45 hoće da zamuti.
Da li koristiš destilovanu ili demineralixovanu vodu isto je razlika.
proveti grad za rakiju i meri na temperaturi za koju je baždaren.

radashin

Član
Učlanjen(a)
1 Dec 2012
Poruka
1.694
Za tačno izračunavanje: http://kajsija.od.rs/formula/

Obavezno DESTILOVANA voda, ne obična.
Trebalo bi da temperatura vode i rakije bude ista (ostaviti vodu da prenoći pored bureta).
Trebalo bi da rakija odstoji par meseci pre razblaživajlnja.
Ne bi trebalo odjednom skidati više od 5 stepeni (2 grada). Znači, skinuti 2 grada, pa za nedelju dana još 2.

Edit - a neki pojedinci da se brčkaju po Turskama, a ne da gledaju forume

nesko2563

Član
Učlanjen(a)
17 Apr 2012
Poruka
3.094
Sve ste u pravu. Nisam gledao temperature ni vode ni rakije. Destilovana je voda bila. Gradomer je na 15C bazdaren. Brzina bila i nisam obracao paznju

brka45

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2015
Poruka
313
Juce probao nekoliko razlicitih kajsijevaca svapskog porekla.
Da nije na etiketi nacrtana kajsija, nema sanse da bi iko mogao da pogodi od cega je napravljena. Nit ukus nit miris.
Ali flase su fenomenalne, pretpostavljam i cena.
Strasno sta se sve pravi i prodaje.

Miki44

Član
Učlanjen(a)
21 Mar 2018
Poruka
173
Ja sam peko 200kg kajsije, stavio sam 2kg secera, ostavio sam na 20 gradi i dobio sam 17 litara

marceta.b.

Član
Učlanjen(a)
10 Okt 2013
Poruka
1.011
Kod mene na oko 700kg kajsije bez dodataka dobio oko 70l rakije na 18-18.5 gradi. Rakija je blagog mirisa ali jako intezivnog ukusa na kajsiju.

Vrh