Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije
znate šta radite kako hoćete baš me briga "pametnom netreba objašnjavati a ovom drugom nevredi" e sad pronadjite se sami
Post je spojen: [time]1247496257[/time]
_________________________________________________
)Destilaciju (pecenje) rakije treba obaviti u pravo vreme. Prerana destilacija (pecenje) ukomljene šljive ima za posljedicu da se zbog nepotpuno prevrelog šecera plodova dobije manje rakij. Prekasnom destilacijom komine - uz znatan gubitak alkohola - može se i dogoditi da krovina (povrsinski sloj koji se sasusi) potone i da znatno kvari celi sadržaj, svojim lošim sastojcima (kiselina, plesan).
Ako se komina ne može pravovremeno peci (najkasnije 2-3 nedelje poslie završnog vrenja) treba je konzervirati, da bi duže vrijeme ostala kvalitetna, pokrivanjem polivinilskom folijom, preko koje se nabaca tanji sloj peska. Komina od šljiva (i svega ostalog voca) pece se u destilacijskim aparatima za dvokratnu destilaciju - narodski receno rakijskim kazanima - zapremine obicno 80-250 litara. Destilacija (pecenje) prevrele komine ima svrhu da iz nje odvoji korisne sastojke prevodeci ih u tekuci destilat - rakiju. Korisni sastojci komine sastoje se iz mnogobrojnih hemijskih jedinjenja koji uz najzastupljeniju vodu i alkohol prelaze u destilat. To su aromaticna jedinjenja, kiseline, estri, viši alkoholi itd.
Svi sastojci nemaju istu vrednost za kvalitet rakije, pa neke pri pecenju treba izbeci (narocito više alkohole, jer rakiji daju loš ukus). Svrha destilacije nije samo dobijanje neutralnog alkohola, vec da osim vode i alkohola u rakiju predu i sortne aromaticne primese - bez kojih nema kvalitetnog ukusa i miris šljivovice. Pri postizanju tog cilja najvece je umece destilacija (pecenje), tako da se na vrijeme odvoje frakcije rakije koje bi joj mogle pokvariti karakteristican skladan ukus i miris (prvenac i patoka).
Pre punjenja kazana s komine se skine i baci krovina (do zdravog dela) jer je sasušena, ukiseljena i plesniva. Kotao se puni kominom do 3/4 zapremine (25 praznog prostora je potrebno kako kom ne bi iskipeo kad pocne kljucanje). U pocetku pecenja vatra pod kazanom mora biti jaca, a desetak minuta pre pocetka vrenja, kad se kapak zagreje tako da se više na njemu ne može držati ruka, vatru treba smanjiti, smiriti. Destilacija se mora odvijati polako (traje obicno 2-3 sata), jer samo tako se može dobiti šljivovica intenzivno izražene arome.
Tabarka je velika posuda koja se nalazi na kraju lule i sluzi za hladjenje tj prevodjenje pare u tecnost. Pri hladenju vodom,tabarka mora biti u gornjoj trecini topla, u sredini mlaka, a ti donjem delu hladna. Destilacija (pecenje) izvodi se obavezno frakciono - to znaci da treba izdvajati tri frakcije: prvenac, srednju frakciju i posljednju frakciju (patoku). Kad iz kazana potece tanki mlaz rakije, to je prvenac, koji sadrži veliki postotak lako isparivih jedinjenja, koji kvare miris rakije i zato se mora odvojiti u kolicini 0,3-0,6 od komine u kaZanu (3 - 6 dl na 100 l komine). Kod pecenja komine odvajanje prvenca nije neophodno, ali kod kasnijeg prepeka vrlo je vazno jer ostavljanjem prvenca rakoja znacajno gubi na kvalitetu. Posle prvenvca hvata se najveci deo srednjeg destilata kojim dobijamo meku šljivovicu do jacine koju želimo (28-30 . Kad jacina destilata na izlazu iz tabarke padne na oko 10- 15 alkohola; dalje se hvata poslednja frakcija patoka, sve dok u destilatu alkohol ne padne na 2-3
Frakcija prvenac i patoke mešaju se i na kraju zajedno ili posebno destilisu uz ponovo odvajanje prvenca i patoke. Tako dobijena rakija je obicno slabijeg kvaliteta. Vrlo je loša praksa ubacivanja patoke i prvenca u kominu iduceg kazana, jer se tako ozbiljno narušava kvalitet šljivovice. Nema nikakvog smisla da ono što smo jednom odvojili kao loše još jednom stavljamo u kazan i opet odvajamo.
Patocne rakije teškog mirisa (koji rakiji daju viši alkoholi) glavni su uzrocnik jakog mamurluka, ako se "potegne" malo više.
Jake (ljute) šljivovice 45-50 (18-20 gradi), odlicnog kvaliteta, mogu se dobiti samo prepekom mekane rakije na sledeci nacin: uredaj za destilaciju (kazan)se temeljno opere, a nakon toga se puni mekom rakijom do 70 svoje zapremine. Svrha druge destilacije, tj. prepeka mekane (slabe) rakije, jeste da joj se povisi sadržaj alkohola, ali ujedno i precisti (rektifikacija) od eventualnih nepoželjnih sastojaka (kiseline, patocnog mirisa, itd.).
Tajna visoke kvaliteta naših odlicnih starih prepecenica je u tome što se prepecenjem koncentrisu aromaticne materije koje im daju onaj izvanredan miris i ukus plodova plave šljive.Prepek rakije obavlja se takode frakcionom destilacijom s odvajanjem prvenca, srednje frakcije i patoke - kao i kod pecenja mekane rakije. Razlika je u tome što se kod prepeka odvaja 1-2 litre prvenca . Najcešca i najveca je greška kod prepicanja upravo prerano prelaženje s frakcije prvenca na hvatanje srednje frakcije. bog toga se dobije rakija koja jako pali u grlu i vrlo je oštrog mirisa. Zbog toga je uviek bolje odvojiti nešto više prvenca nego manje. Iskusni majstori uz alkoholometar (grad) i degustacijom mogu tocno odrediti trenutak kad treba preci na hvatanje srednje frakcije.
Destilacija (prepicanje) mekane rakije treba da se odvija polagano (4-5 sati), jer samo tako u destilat (prepecenicu) prelaze sve fine aromaticne i korisne materije odlucujuce za kvalitet šljivovice.
I napokon, najvažnije je pravovremeno odvojiti patoku, i to onda kad jacina destilata koji izlazi iz tabarke padne na 20 do 25 a jacina srednje frakcije je oko 50 posto. Prvenac i patoka se mešaju ponovo prepeku u slabiju, lošiju prepecenicu.
Najcešca greška pri prepicanju jeste nastojanje da se dobije rakija približne jacine onoj u potrošnji (45-50 posto). Takvim lošim postupkom prepicanja uhvacen e veci deo patoke, koji dobijenoj prepecenici znatno pokvari ukus i miris. Od 100 l mekane šljivovice (30 tne) prepicanjem se treba da se dobije: 1-2 litre prvenca, 30 litara prepecenice, 20-25 litara patoke, 40-45 litara je ostatak koji ostaje u kazanu i baca se.
Dobijena prepecenica (srednja frakcija) jacine 65 posto, razblažuje se mekom rakijom ili destiliranom vodom da se dobije 45 tna rakija (18 gradi) ugodna za pice.