Rakija od kajsije

Narode polako se počinje sa skupljanjem kajsija. Ja ću ove godine peći od kečkemetske ruže a otac od domaće. On će na tradicionalan način, ja na new age :D

Morate mi pomoći da moja rakija bude bolja.

Pročitao sam celu temu ali što reče Pele više sam sve zaboravio.

Ako može neko da odvoji malo vremena da mi napiše sve po koracima.

Kajsija je u pitanju, vadiću koštice, ubacivati u plastičnu burad od 220 litara, dva komada.

1. spominje se da bure ne bude hermetički zatvoreno već da gas izlazi ali da vazduh ne ulazi, to je ok, ali se spominje i da se bure ne sme otvarati ali opet da se treba mešati, dok vrenje ne stane. Kako da mešam a da ne otvorim bure?

2. ne bih stavljao šećer, iz inata, da li moram stavljati kvasce jer ne znam ni gde da ih kupim niti kako sa njima?

Kasnije ću videti ako budem imao pitanja oko pečenja, zanima me sada samo pravljenje komine.
 
Hvala, ako nekom isto zatreba ovo je link sa uputstvom, izvući ću u nastavku samo za rakiju:

http://www.enovitis.net/index.php/e...uputstvo-za-pripremu-kvasca-i-hrane-za-kvasce

Ostaje mi nejasno jel ja za rakiju treba da stavim kvasac na dno bureta ili ne? Ja ću bure na žalost možda puniti iz dva puta, ne mogu da spremim pasirano voće negde sa strane, sipam kvasac pa onda dodam voće...jel može u bure sa voćem gnječenim da se sipa kvasac i promeša? Da li mogu bez trunke šećera da odradim sve, ova godina je sigurno loša što se tiče količine šećera u voću.

UPUTSTVO ZA PRIPREMU KVASCA I HRANE ZA KVASCE

Za voćne rakije doziranje je u letnjem periodu je 20 gr na 100 kg voća.

Doziranje (i vrsta kvasca) za rakije ili vina od meda zavise od procenta šećera u rastvoru i kreće se od 25 do 50 grama na 100 litara rastvora.
Za pokretanje zastale fermentacije 50 gr kvasca na 100 litara tečnosti (odnosno 100 kg kljuka ili voća)

1. KORAK:
kvasac rastvoriti u 10 puta većoj količini vode zagrejane na 38 stepeni i dobro promešati (primer 100 gr kvasca u 1 litar vode) .

2. KORAK:
sačekati da se kvasac rehidrira 15 do 20 minuta ali ne duže od toga.

3. KORAK:
Posle 15-20 minuta sipati postepeno 10 puta više šire (ili ispasiranog voća) od količine rehidriranog kvasca u vodi uz mešanje i ostaviti da se kvasac aktivira 1 sat. Šira ili voće ne sme biti hladnije od rastvora vode i kvasca više nego 10 stepeni. Ako je hladnije raditi postupnije iz više navrata. Za voćne rakije sipati kvasac na dno posude u kojoj će fermentirati voće i odmah dodati voće uz mešanje. Hranu ne mešati sa kvascem već je davati naknadno, kasnije, posle otpočinjavanja fermentacije i to iz više navrata.

Tokom fermentacije temperatura kljuka ne bi trebalo da bude niža od 15 stepeni jer su samo određeni kvasci aktivni na nižim temperaturama od ove (npr. Lalvin R-2 i Lalvin EC 1118 su aktivni već od 8 stepeni). Takođe temperatura ne sme biti ni visoka niti fermentacija brza i burna jer će ovi faktori redukovati arome (naročito važno kod voćnih rakija od aromatičnog voća).

4. PRIPREMA HRANE ZA KVASCE


DOZIRANjE: Osim u posebnim slučajevima hrana za kvasce se uobičajeno dozira za 1/4 (25%) više nego kvasac. Doziranje: Za voćne rakije doziranje je u letnjem periodu je 25gr na 100 kg voća.

Doziranje za rakije ili vina od meda zavise od procenta šećera u rastvoru i kreće se u rasponu od 40 do 75 grama na 100 litara. Za pokretanje zastale fermentacije 70 gr hrane na 100 litara tečnosti (odnosno 100 kg kljuka ili voća). Za pokretanje zastale fermentacije treba pratiti posebnu proceduru.

NAČIN KORIŠĆENjA HRANE ZA KVASCE

Hrana se može jednostavno dodati (u celosti ili delimično) direktno u sadržaj koji treba da vri odmah posle zasađivanja kvasca, sutradan ili narednih dana kada otpočne fermentacija (kada se preradi 1/3 početne količine šećera). Bolji rezultati se dobijaju ako se hrana za kvasce doda kasnije i u više navrata nego ako se doda cela kolišina na početku i to odmah. Može se razmutiti u 10 delova šire ili tečnosti od voća pa uz mešanje sipati u ukupnu količinu koja treba da vri ili se može direktno sipati uz mešanje.

Napomena: celu potrebnu količinu hrane za kvasce ne treba dati odjednom već bar u dva navrata po pola. Kada dati prvu a kada drugu polovinu? Prvu polovinu kvasca dati na početku fermentacije kada procenat šećera spadne za 1/3 od početnog (kada se preradi 1/3 šećera) a drugi kada se situacija što se tiče šećera drugi put ponovi.
 
Poslednja izmena:
Ovako sam ja radio sa kruškama.Pripremljen enzim sipam u plastičnu flašu na kojoj je probušen zatvarač,sipam određenu količinu kruški u bure pa ih poprskam enzimom i sve tako redom dok ne napunim bure,nakon 5 sati stavljam aktiviran kvasac koji je stajao u vodi 20 minuta i sve to sipam u bure,zatvorim poklopac i stavim vranj.Da napomenem da su semenke odvajane.Nije preporučljivo bure puniti u više navrata i dodavati šećer u voćni kom.
Zaboravio sam da napišem da se prvo treba namestiti ph.
 
Poslednja izmena:
Recite mi jel osetna razlika bez enzima? Zvao sam naručio kvasac i hranu, ali su samo velika pakovanja pa mi bilo skupo i enzim da uzimam, izgubio bih računicu pravljenja jer sam morao da kupujem burad ove godine i plaćaću kazan?

Drugo me zanima regulacija PH i to, kako da znam kada da dodam hranu, može li napamet posle dan dva i onda opet posle 2 dana?


Sva ova pitanja shvatite na način da sam ja svestan da se nešto ne može budžiti da bi se postigao kvalitet, ali mi je bitno da se ove godine oprobam sa malo manje troškova da bih barem na nuli bio na kraju. Sledeće ću kupiti sve aparature i ostalo.
 
Matori ja samo mogu opet ponoviti da sam pravio rakiju po Geberovoj preporuci i da nista u zivotu nisam lepse pio! Jedino nisam Ph namestao i nisam koristio enzime ali je opet bila prelepa. Ovih dana pokusavam da se ulogujem na sajt sve o vinu gde je sve covek potanko objasnio ali nema sajta a ne mogu da nadjem papire gde sam to sve odstampao. Ako uspem da ih nadjem nece me mrzeti da otkucam a ako ne molim Gebera da po stoti put pomogne ako mu vec nije pun kufer pametnjakovica...
 
Evo šta kaže Geber o nameštanju ph
Ide se sa namještanjem pH na 3,0-3,2. Tolerantno je i 2,8 ali se ne bi smjelo ispod toga zbog ometanja rada kvasaca. Na 2,2-2,4 imamo situaciju konzerviranog kljuka, a na 2,5 bi jako teško krenula i to sa posljedicama. Sve preko
3,3-3,4, a naročito 3,5 lako može da bude štetno zbog rada drugih mikroorganizama, pogotovo bakterija.
Zavisi kolika je početna vrijednost pH, a opet ista količina H2SO4 neće rezultirati istim smanjenjem na različitom voću. Već sam pisao da se ide sa probom na maloj količini (proporcionalno), a okvirno sa 50ml na 100l kljuka. Ako je previše smanjiš ili obrnuto, i tako utvrdiš pravu dozu.


Stavi kvasac a zatim i celokupnu količinu hrane.Pre toga ide nameštanje ph.
Što se tiče razmnozavanja imaš uputstvo na kesici.
 
Kakvo sad razmnožavanje, otac je na placu planira da razmućka u vodu na 20 minuta i sipa u svoje bure koje će danas da napuni...

Zar se hrana ne stavlja za 2 dana pa onda opet za par dana, eno piše tako na linku?

Kad pre toga da nameštam ph, zar ne stavljam kvasac odmah u bure, na dno?

Aj molim vas ljudi lepo 1, 2, 3 ukratko, dopisujemo se 3 dana sa sve više zbunjivanja, koliko je vremena odvojeno da mi pomognete isto toliko je potrebno da se napiše procedura :D

KApiram ja da je svaka stavka nauka za sebe, kvasac, nameštanje ph...al aj onako okvirno da znam šta da gledam.
 
Kakvo sad razmnožavanje, otac je na placu planira da razmućka u vodu na 20 minuta i sipa u svoje bure koje će danas da napuni..
Tako se se kvasac razmnožava.
Zar se hrana ne stavlja za 2 dana pa onda opet za par dana, eno piše tako na linku?
Možeš nekad i odstupiti od upustva.Hrana se ovako dodaje uglavnom kod proizvodnje vina.
zar ne stavljam kvasac odmah u bure, na dno?
Sipaj razmnožen kvasac preko voćnog koma.

1. Nameštanje ph
2.Dodavanje kvasca i hrane
3.Zatvori bure i stavi vranj ili crevo zaronjeno u flašu vode.
Ovako sam ja radio
 
OK, pošto nemam ime da nameštam PH danas, možda budem imao kad svoje budem brao za 2-3 dana, sada ću javiti ocu da:

1. 30 grama kvasca u 3 dL tople vode na 20 minuta
2. puni bure od 150 kila voća
3. sipa kvasac i pola količine hrane tj 30 grama a pola ćemo za dva dana ili možda sve odmah

Da li se komina meša i koliko često? Šta je vranj?
 
Ja nisam mešao. Nakon završene fermentacije prvi sloj bacam negde oko 2-3 cm.
Vranj ti služi da sa jedne strane obezbedi izlazak ugljendioksida a sa druge onemogići ulazak kiseonika u bure. Možeš improvizovati gumenim crevom i plastičnom flašom u kojoj se nalazi voda.
 
Pajz sad ovo iz teme rakija od šljive:

Kvasci se u principu dodaju 20-48 sati po ubacivanju kljuka u koji je odmah dodat vinobran radi neutralisanja divljih kvasaca i eventualno ako ima neka natrula vocka/sto moze imati i stete po ukus moram to da naglasim/.Pre dodavanja kvasci se aktiviraju na taj nacin sto se izvadi malo sire u neku posudu doda malo secera i stavi u kuhinju ili tako neko toplo mesto 30-60min kda se na povrsini pojavljuje pena sto je znak da su aktivni i da "rade"tada ih dodas u sud za previranje i promesas vodeci racuna o tome da temperatura kljuka ne bude mnogo niza od temperature na kojoj su aktivirani zavisno od proizvodjaca kvasci idu od 2-3 gr na 100 kg kljuka


To veze nema sa ovim uputstvom od Envitisa.
 
To je sasvim druga priča,ovaj postupak važi za pravljenje vina.Vinobran ili sumporasta kiselina ide u grožđe dok u voće ide sumporna kiselina (ona za akumulatore.)Kvasac aktiviraj prema uputstvu i nećeš pogrešiti a ovo 2-3 gr. na 100 kg voća mislim da je greška.
 
Pečem rakiju već 20-ak godina ali isključivo od šljive. Nemam iskustva sa kajsijom uopšte (tek planiram sadnju), pa tako ni sa proizvodnjom rakije od nje. Iz tog razloga zanima me jedna stvar a to je: Da li je kvasac neophodan i u kojoj meri obavezan, ako uzmemo u obzir da su topli dani i da bi se proces previranja obavljao sasvim prirodno, pod uslovom da su kajsije savršeno zrele..?
 
Kvasac kontroliše vrenje da ne bude burno a pomaže i da sav šećer do najsitnije čestice se preradi u alkohol, tako se dobija više alkohola.

Meni su poslali kvasac Lalvin V1116 i hranu Inoferm.

Na njihovom sajtu za uputstvo za kajsiju piše:

Za pravilno i potpuno obavljenu fermentaciju koja će rezultirati vrhunskim aromama kajsijevače treba upotrebiti kvasce Uvaferm 228 ili Uvaferm CM, koje treba rehidrirati u GoFerm PROTECT-u, uz obaveznu primenu kompleksne hrane za kvasce Fermaid E, koju treba dodati u dva navrata kada se preradi 1/3 ukupnog šećera (posle obavljene 1/3 fermentacije).


I znači šta sad treba li i ili ne da sipam vinobran, treba li da sipam sumpornu kiselinu? Rasteže se pisanije u nedogled...


Sa njihovog sajta takođe, odeljak o hrani za kvasce:

Za voćne rakije doziranje je u letnjem periodu je 25gr na 100 kg voća.

Doziranje za rakije ili vina od meda zavise od procenta šećera u rastvoru i kreće se u rasponu od 40 do 75 grama na 100 litara.


Koliko ja onda grama hrane da stavim????
 
Nazad
Vrh