Rakija od kajsije

Moja preporuka je da sada staviš samo kvasac i hranu za kvasce a sumpornu kiselinu ostavi za sledeću godinu.
 
Još nešto sa foruma sve o vinu:

-Posle toga dolazi na red ubacivanje kvasaca koje smo predhodno razmnožili u običnom kristal šećeru, ili u hrani za kvasce.

Šta mu sad dođe razmnožavanje u hrani za kvasce? Čita li ovu temu još neko? :D
 
Na pakovanju ne piše ništa, 3 reči na francuskom valjda i to je sve.
 
Ovo ti je iz uputstva koje si postavio.
Može se razmutiti u 10 delova šire ili tečnosti od voća pa uz mešanje sipati u ukupnu količinu koja treba da vri ili se može direktno sipati uz mešanje.
 
Ali u tom istom uputstvu piše 25 grama u jednoj rečenici, a u sledećoj piše od 40 do 75, što je tri puta veće od 25, nije mala razlika.

I šta mu dođe 10 delova tečnosti od voća, koliko je to količinski tečnosti ne kapiram?
 
Od 45 - 75g piše za doziranje rakija od meda.
Stavi 100 g hrane na 1l ispasiranog voća. Biće to vrhunska rakija osećam joj miris još sada.
 
Još nešto sa foruma sve o vinu:

-Posle toga dolazi na red ubacivanje kvasaca koje smo predhodno razmnožili u običnom kristal šećeru, ili u hrani za kvasce.

Šta mu sad dođe razmnožavanje u hrani za kvasce? Čita li ovu temu još neko? :D
Evo sad videh. Kvasac se hrani azotom a ne secerom, znaci prvo se rehidrira u destilovanoj toploj vodi oko 37°, zatim se ubaci u mesavinu pasiranog voca od kog se pravi rakija i hrane za kvasce ali treba voditi racuna da ne bude velika temperaturna razlika izmedju vode i te mase. Poslecse to sipa i izmesa sa kominom koja takodje treba da bude slicne temperature t.j. sve to da stoji u istoj prostoriji. Zatvoris kacu i ostavis odusak da bi co2 mogao izlaziti. Takodje bi idealno bilo da ti temperatura prostorije u kojo vri komina bude oko 15°. Ovo je sve iz glave al prelistaj temu mislim da je Geber pisao o tome ranije i ovde, mislim generqlno o rakijama

- - - - - - - - - -

Oktopode druze, sad videh da sve o vinu radi, idi tamo odvoji sat-dva i sve ces procitati, prati bistricine savete. Ne mogu da se setim gde je procedura tacno opisana kruska, jabuka ili kajsija al ja sam na temi kruska udavio sa pitanjima svojevremeno. Inace temperatura kontrolise burnost vrenja a ne kvasci a ako je previse burno gube se i arome sa odlaskom co2, pozdrav!

- - - - - - - - - -

Još nešto sa foruma sve o vinu:

-Posle toga dolazi na red ubacivanje kvasaca koje smo predhodno razmnožili u običnom kristal šećeru, ili u hrani za kvasce.

Šta mu sad dođe razmnožavanje u hrani za kvasce? Čita li ovu temu još neko? :D
To razmnozavanje se naziva i pravljenje startera ili maje za kom i itekako je potrebno ali bez secera. Inace kvasci se ne hrane secerom nego ga pretveraju u alkohol da bi podigli tamperaturu okruzenja i da bi mogli da funkcionisu prosto receno. Takodje ti je bitna i sama destilacija i to bih ti preporucio klasican prepek sa prekidanjem na dosta visokoj kolicini alkohola ali i to seve imas objasnjno na sajtu sve o vinu
 
Evo odgovorio mi je i jedan član na PP:

"samo pazi priprema je jako, jako bitna jer i malo odstupanje u temperaturi možeš da izazoveš "uginuće" voćnih kvasaca. Imaš složen postupak pripreme, sa kristalnim šećerom 10-15 g, sulfinisanom voćnom širom, ali bolje da pronađeš negde uputstvo jer nisam siguran baš 100 % u postupak pripreme pa da ti ne kažem nešto pogrešno. Vinobran nisam stavljao i mislim da nisam pogrešio"


Znači trenutni skor je 3 čoveka koji su koristili kvasac i hvale tu opciju a od tih 3 nula njih koji znaju kako se to radi tačno....
 
Bilo bi dobro ako imaš tehničke mogućnosti, da razdvojiš dve količine iste zrelosti, iste sorte i iste količine, pa da onda na jednoj odradiš tu proceduru a na drugoj ne. Tako bi imali podatke o stvarnom procentu doprinosa ovog postupka. Ne sumnjam u efekat, samo me zanima koliko je u praksi zaista velika ta razlika...
 
Poslednja izmena:
Ovo postade viša matematika,svaka domaćica koja mesi hleb znaće i ove kvasce da pripremi.
Vinobran ne ide u voćni kom.
 
Evo pitao sam dečka koji se prilično razume u ceo proces.

Ovo je primer u uslovima koje ja trenutno imam, znači bez korišćenja raznih mernih instrumenata, čilera, inoxa i ostalog:


0. Higijena x10 bure mora da se blista unutra i da bude vidno čisto spolja i sve što dolazi u kontakt sa kljukom mora da se čisti rastvorom svaki put, rastvori vinobran u vodi i peri time. Razmotri da kupiš veće pakovanje vinobrana. za pranje 5% rastvor.

  1. Ubiru se potpuno zrele ili još bolje prezrele kajsije koje nisu stajale na podu (mogu da padnu ali ne i da budu buđave), ne uzimati natrule i slično. (Uobičajno je da se stavljaju natrule u narodu ali tvoja je odluka ja bih obavezno čistio ako malo oštećenja ali buđave nikako).
  2. Povade se koštice, kajsije se pasiraju i stavljaju u bure koje se puni do 70% zapremine maksimum - nalije se vode da kljuk bude tečniji da se ne bi stvarala kapa, ali ne preterivati
jer može doći do problema sa vrenjem.

  1. Poželjno je kupiti 5 kg prošlogodišnjih jabuka pa na sokovniku iscediti sok koji se sipa u kominu zbog prisustva pektina i enzima - ovo nije nužno, ali je i bolje nego dodavati vodu zbog procenta šećera.
  2. Kupi se čista voda u prodavnici za namenu hidriranja kvasca.
  3. Zagreje se voda na 35 stepeni, u široku posudu se sipa voda i kvasac, 10 puta više vode od kvasca (2 dL na 20 grama)
  4. Nakon 20 minuta se meri temperatura kljuka i kvasca, razlika ne sme biti veća od 5 stepeni pa se po potrebi temperatura kvasca spušta dodavanjem vode
  5. Kvasac se dodaje u kljuk
  6. Dodaje se polovina hrane za kvasce
  7. 10 kesica vinobrana se sipa u čarapu koja se stavi na vrh bureta da visi u praznom prostoru
  8. Zatvara se bure, izvlači se crevo sa vrha bureta i umače u kofu sa vodom tako da gas izlazi ali ništa ne ulazi
  9. U vodu u koju se umače crevo sipati vinobran (kalijum metabisulfat) koji ispušta SO2 zbog razvoja bakterija
  10. Narednih 15-20 dana se prati temperatura kljuka koja ne sme da pređe 35 stepeni a idealno je 20 stepeni
  11. Mešanje se ne radi jer mešanjem kiseonik oksidira kljuk pa imam oksidirane arome
  12. Po potrebi se kljuk hladi ali ne dodavanjem vode već npr opranom, zaleđenom flašom od 2 litre vode koja se spusti u kljuk i blago „provoza“ kroz kljuk
  13. Postaviti i mrežicu sa tegom na vrh kljuka tako da se voće potopi u tečnost, da tečnost viri a ne voće, ne sme da se formira kapa, ako krene da se formira taj sloj potapati (obavezno inox, drvo ili plastika)
  14. Na 20-30% ili čak i 50% fermentacije se dodaje druga polovina hrane za kvasce to je 7 do 10 dana.
  15. Kad se fermentacija završila počinje se pečenje rakije, kada prestane tiho previranje. Ne sme da stoji.
  16. Prvo kreće prvenac, zatim srce pa patoka
  17. Prvenac je metil alkohol i odvaja se do 1 litre i baca (okvirno, na kazan od 100 litara)
  18. Srce se odvaja do 30% jačine u jedan sud
  19. U drugi sud se odvaja sve do nule jačine
  20. Patoka se baca
  21. Prepek tj druga destilacija, posebno se peče prvi a posebno drugi sud da bi i dalje odvojili rakije po kvalitetu
  22. 0.6 litara prvenca se baca (okvirno, na kazan od 100 litara)
  23. Srce se hvata do 65% i to se odvaja u sud kao vrhunska rakija
  24. Dalje se nastavlja do 55% i to je obična rakija
  25. Radi se prepek obične rakije iz drugog suda prve destilacije
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja neki strucnjak ali po onome sto se do sad pisalo na forumu i Sve o vinu forumu a sto sam i ja usvojio ovde imas par pogresnih postupaka:
2. stavka koliko znam voda se ne dodaje, samo gubis na aromi, ima drugih resenja narocito kada se dodaju enzimi i radi podesavanje ph vrednosti (priznajem da nisam podesavao kiselost, kolege Vocar i Geber su imali dobru prepisku vezanu za dodavanje kiseline, ali sam izbacio dolivanje vode osim prilikom stavljanja kvasca sto dodam);
18. stavka ukoliko radis prepek, a kvalitetna rakija mora da se prepece da bi to bila, nema razloga da odvajas frakcije u prvoj destilaciji, prvenac, srce i patoku izdvojis prilikom prepeka. Ukoliko imas vise kazana prepeka pa ti ostane kolicina prvenca i patoke, to se opet moze prepeci sa istim postupkom odvajanja frakcija i na taj nacin dobiti rakiju drugog kvaliteta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa kad vec gledamo greske ni stavka 0,6 litara se baca ne moze biti tacna. Imas kazana npr od 500 litara i tu se sklanja mnogo vise al ajd sad.Voda i secer se nikako ne dodaju i bitno je sto vise samleti voce, pasirati i takodje spoljna temperatura.
 
Nazad
Vrh