Radovi u malinjaku

zasto ce visnja(mozda) da ima dobru cenu? Pa zato sto su zbog losih cena prethodnih godina (12 do 15 din), u mom kraju vise od polovine zasada vlasnici povadili i presli na neke druge kulture
 
Moje misljenje je da jos nema mesta za paniku. Znate da nasi " strucnjaci"(gospoda hladnjacari) svake godine u oci berbe pocinju sa spekulacijama oko cene a da na kraju ona uvek bude oko 1.5euro. Sve zavisi i od vremena da se ne ponovi samo ona kisa kao prosle godine. Ma bice to sve dobro videcete!
 
@ Ironman
Ja sam otvorio ovu temu koja ima 1720 postova na 88 strana. Veliki broj malinara ovde ostavlja korisne informacije, lepo se druzi i pre tvojih komentara NIKO nikom nije rekao nista ruzno. Zamolio bih te da ne posecujes nasu stranicu, da se ne bi pretvorila u diskusiju koja nema kraja, jer se nikada necemo sloziti. Rekao si svoje misljenje prosle godine, ove takodje, ti tako mislis, niko ne moze da ti zabrani i to je OK. Ali nemoj nam kvariti stranicu.
 
zasto ce visnja(mozda) da ima dobru cenu? Pa zato sto su zbog losih cena prethodnih godina (12 do 15 din), u mom kraju vise od polovine zasada vlasnici povadili i presli na neke druge kulture

Mislio sam da cemo ozbiljno da razgovaramo. Povadjeno je, ako je povadjeno, zanemarljiv broj stabala sto svakako nije uticalo da cena skoci vec nesto sasvim drugo.
Imace dobru cenu jer cena voca kao i svaka druga cena varira i ovo je trenutak kad cena visnje dostize mozda gornju granicu ili joj se pribvlizava. Naravno da ce nastupiti period kad ce joj cena padati,medjutim
Kolebanja kod cene visnje nisu tako drasticna kao kod maline jer cena maline iz raznih razloga nekada dostigne nerealno visok nivo pa se to prihvati kao standard i onda se njen pad na realan nivo ili nesto ispod toga dozivi kao propast sveta.

Ima ovde nagadjanja da je sve ovo samo taktika hladnjacara i da ce oni dizati cenu do nivoa proslogodisnej jer im maline treba i dobro na njoj zaradjuju ( ako je to tacno onda sui vlasnici tih hladnjacica neki mnogo mocan kartel kad mogu da kreiraju uredjivacku politiku u svim srpskim, a bogami i malo sire, medijima) medjutim ja sam uveren da to nije tako i da maline ima neprodate. Ako je ima treba se zapitati sto je nisu prodali ako je cena negde tamo 17 evra a oni kupili za dva?

Opet motram da naglasim da niti imam maline mnogo (nekoliko stotina sadnica) niti me hladnjacarski problem ili korist zanima. Samo pokusavam realno da sagledam stvar.
 
Mislio sam da cemo ozbiljno da razgovaramo. Povadjeno je, ako je povadjeno, zanemarljiv broj stabala sto svakako nije uticalo da cena skoci vec nesto sasvim drugo.
Imace dobru cenu jer cena voca kao i svaka druga cena varira i ovo je trenutak kad cena visnje dostize mozda gornju granicu ili joj se pribvlizava. Naravno da ce nastupiti period kad ce joj cena padati,medjutim
Kolebanja kod cene visnje nisu tako drasticna kao kod maline jer cena maline iz raznih razloga nekada dostigne nerealno visok nivo pa se to prihvati kao standard i onda se njen pad na realan nivo ili nesto ispod toga dozivi kao propast sveta.

Ima ovde nagadjanja da je sve ovo samo taktika hladnjacara i da ce oni dizati cenu do nivoa proslogodisnej jer im maline treba i dobro na njoj zaradjuju ( ako je to tacno onda sui vlasnici tih hladnjacica neki mnogo mocan kartel kad mogu da kreiraju uredjivacku politiku u svim srpskim, a bogami i malo sire, medijima) medjutim ja sam uveren da to nije tako i da maline ima neprodate. Ako je ima treba se zapitati sto je nisu prodali ako je cena negde tamo 17 evra a oni kupili za dva?

Opet motram da naglasim da niti imam maline mnogo (nekoliko stotina sadnica) niti me hladnjacarski problem ili korist zanima. Samo pokusavam realno da sagledam stvar.

pa zoran sef je u pravu sta ce ovaj hladnjacar ovde pise nekim jezikom koji ja ne razumem ja ocu pare za moje maline i to ako ovako nastave necu traziti 2 eura vec 3 pa sve do 17,99 eura koliko je u austiji jos mi niko od vas sa foruma nije pisao za ideju da saljemo jednog od nas u kanadu i austriju da prodaju dirktno bez ironmana i njegovih hladnjacara nasu crvenu lepu nabolju najsladju mainu vilamet a moze i jos sladju i ukusniju miker (zorane sefe evo pisem kako si mi rekao samo malim slovima i ne "derem" se vise
 
pa zoran sef je u pravu sta ce ovaj hladnjacar ovde pise nekim jezikom koji ja ne razumem
Nijsam nikakv hladnjacar vec seljak, proizvodjac voca. Pogledaj na drugim temama o vocu i uverices se, ima i slika mojih vocnjaka.
A to sto ne razumes obican srpski jezik koji se ne sastoji od fraza kao sto su -hladnjacari lopovi!- nasa malina je najbolja na svetu i svud u svetu padaju u trana kad je vide - i slicnim, i jeste jedan od problema srpskog sela i srpskog vocarstva.

ako ovako nastave necu traziti 2 eura vec 3 pa sve do 17,99 eura koliko je u austiji
To ti, brate, niko ne brani. Tvoja malina i trazi za nju kolko hoces.
 
Opaaaa !!!
Moraces da me prijavis moderaciji, necu da te poslusam.

iromanu moraces da slusas zorana sefa i sve ove nase forumase ti i onako nisi iz ove nase fele mlogo dobro pricas tu ekonomiju i samo ako oces da se iskupis i da pokazes da si jedan od nasih prijavi se i onda cemo tebe da saljemo da prodas nasu malinu za 17.99 eura u kanadu i austriju jer mlogo dobro znas da pricas ekonomiju i objasnjavas nam oko cena i odgovori mi jel kako kanadjani nose bre nasu malinu preko mora brodom ili avionom ?
 
Nijsam nikakv hladnjacar vec seljak, proizvodjac voca. Pogledaj na drugim temama o vocu i uverices se, ima i slika mojih vocnjaka.
A to sto ne razumes obican srpski jezik koji se ne sastoji od fraza kao sto su -hladnjacari lopovi!- nasa malina je najbolja na svetu i svud u svetu padaju u trana kad je vide - i slicnim, i jeste jedan od problema srpskog sela i srpskog vocarstva.


To ti, brate, niko ne brani. Tvoja malina i trazi za nju kolko hoces.

i ocu da znas videces iduce godine kad mi onaj ceo hektar udje u rod a i ova dva zakupljene zemlje na jesen cu da posadim sa kumom iz pozege
 
AKo Evo sta je clan lanjski sneg a sad ironman pisao prosle godine ovde.
Da vide novi clanovi.

Evo njegovih postova:


oze ni za dzip da ostane.

Oprostite na ovakvoj upadici ali zaista ne znam kako dolazite do te cene od dva evra kao realne?
Razumem taj klinc izmedju vas i hladnjacara ali onda pricajte o tome da hocete da zaradite vise,da vam nij edovoljno onoliko koliko se zaradjuje na drugim poljoprivrednim pa i vocarskim proizvodima, da sebe i svoj proizvod smatrate necim sto se ne sme porediti sa drugima, a ne da je propast ispod dva evra.
Nije propast ni ispod jedan evro jer i ispod evro ima zarade a koliko je vama dovoljno, koliko ste spremni da prepustite hladnjacarima, to je vec druga tema.

I molim vas nemojte meni o tome kako ja ne znam kako je tesko brati malinu na ne znam koliko stepeni po suncu, da ja ne znam koliko sve to kosta, da ne znam koja je to muka, i slicne fraze..
Hajmo kalkulaciju, a svi mi ovde imamo dovoljno podataka u glavi da uradimo dosta preciznu kalkulaciju cene kostanja 1 kg maline.
Najmo dakle da iznesemo prinose po povrsini, troskove, pa da izracunamo.

Citiram: Dukanac
Ako si zeljan znati, na 1ha maline ima rashoda ukupno 7000e
E za ovo jesam zeljan znati
Gde ti ode tih 7000 evra?

NE MO GU CE!!!!
Samo neke stavke

Djubrivo vestacko= 300

Tona po hektaru?
Dobro, neka je i tako a nije.

Ciscenje starih i vezivanje novih malina (rad)= 750e,

50 dnevnica za ciscenje i vezivanje?
Radnik ocisti i veze samo 2 ara dnevno?

Ok neka i to bude a nije


kopanje maline=450e

Tridesetoro kopa hektar?

Nece biti al ajd


a ovoje najbolje:

a jos ima moj rad, nafta za traktor, rad mojih ukucana,

A sta radite ti i tvoji ukucani kad si sve platio kako si izracunao?

I onda kruna svega, ono sto nedostaje do 7000 pridodaj berbi

Pa da pogledamo berbu

kazes da te berba kosta 4800 evra

4800: 15 evra/ dnevnica= 320 dnevnica

U normalno sredjenom malinjaku radnik mora da nabere 60 kg malina

320 dnevnica x 60 kg=19200 kg

A ti naberes 10 000.

Nesto ne radis dobro
Ili ti je los malinjak a za to niko ne treba da snosi posledice osim tebe ili ti je losa matematika.
Pre ce biti ovo drugo


Citiram: zoran sef
A kad si ti tako pametan Lanjskisneg zasto ne odgovoris na pitanje: "Zasto vlasnici hladnjaca ne utovaraju i istovaraju maline, ne otkupljuju, ne prebiraju, ne voze..." Zasto? Zasto? Oni ne moraju a ja moram da on ne bi morao. On ce da zaposli radnike a ja ne treba, vec cu sam da uzorem, pa cu sam da podjubrim, pa cu sam da posadim, pa cu sam da oplevim,pa cu sam da okopam,pa cu sam da udaram direke,pa cu sam da zatezem zicu, pa cu sam da prskam, pa cu sam da povezem,pa cu sam da orezem,pa cu sam da freziram, pa cu sam da prskam jos dvaput,pa cu sam da okopam,pa cu sam da kidam lastare,i na kraju najbolje sam i da oberem da bi hladnjacari bili zadovoljni.
A zasto ti onda ne ostavis malinjak i otvoris hladnjacu?

Ili radi nesto drugo, nemoj bezobraznim hladjnjacarima da dozvolis da se bogate na tvojoj muci.

Nisam hladnjacar, da li sam bezobrazan ne znam , ali znam matematiku.
Citiram: RED STAR 4-EVER
Neko mora da razbaci djubrivo vestacko. Moras da kupis 8 prikolica stajnjaka.Ko ce da razbacuje taj izmet po malini.Dal necu mozda ja?
Pa ako neces ti onda nemojte o muci i berbi na vrucini govoriti.
To onda rade neki mucenici koji nemaju malinjake vec rade kod vas gazda kojima na pamet ne pada da razbacuju stajnjak posvom malinjaku.
Rekoh vam na pocetku nemojte meni o tim frazama.
I sake godine po 8 prikolica?
Nece biti.
Ali hajmo i to.
8 prikolica po 1000 dinara = 8000 dinara
Prevoz i razvlacenje po malinjaku jos 8000.


Kako mislis da radnik nabere 60 kg na pocetku i na kraju kad ima jedna ovde jedna onde. Nemas pojma. A kad padne kisa i radnika placas a on bere 5 sati danas a jede tri puta, i normalno ubije celu dnevnicu... Ja pisem apsolutno svaki dinar koji dam na radnika i na sve sto se tice maline i ove godine sve ispod 134.7 din po kg ce biti cist minus.
Tako sto u punoj zrelosti mora da nebere vise ako je malinjak sredjen.
I koliko ga platis kad pada kisa?
Koliko je smestaj radnika? Gde spavaju? U hotelu?


Zasto drzava ne dozvoli bilo kom stranom kupcu da dodje,kupi kolko hoce malina i ode

Zato sto bi onda morala i bilo kom stranom proizvodjacu mleka recimo da dozvoli da dodje ovde proda svoje mleko i ode a onda bi cena mleka jos pala.
Malo je komplikovanije to nego sto se to vama cini.
Ili vi mislite da samo malina treba da postoji i samo o vama da se misli a kad nije onako kako vama pase vi blokirate puteve.
Da se razumemo, meni ni iz dzepa ni u dzep damalina bude i 10 evra, ali ove budalastine o tome da se ne isplati ispod 2 evra za kg bas ne mogu da ocutim.
Pa predjite na sljivu, ona je 10 dinara, mozda vam se to bolje isplati.

Preganjajte se vi sa tim vasim hladnjacarima kolko hocete ali nemojte druge smatrati budalama a samo vas koji sebe zovete nekim malinarima ( a imate po nekoliko ari ili najvise nekoliko destetina ari pod malinom) smatrati za izabrane.

Ne postoji proizvod koji na 10 20 30 ari moze da donese profit od koga ce ziveti porodica godinu dana.
To ne uspevaju ni oni koji su angazovali mnogo veci kapital u proizvodnji od vas koji ste angazovali po parce zemlje cija je vrednost zanemarljiva i nista visea. Mehanizacija vam je najcesce frezica od par stotina evra a hteli biste da zivite tako da vam na pamet ne pada "da razbacujete izmet"



Jasmina,
U malinarstvu kao i u svakoj drugoj proizvodnji postoje rizici i losi potezi i mozda je i taj tvoj sa podizanjem tako skupog malinjaka los potez.
Ne moze se ocekivati da se svoji losi poslovni potezi ispeglaju nerealnom cenom.
Cena od dva evra nije realna i ako je tebi jedino ta cena odgovarajuca negde si pogresila u investiciji. A ako si pogresila svoju gresku nazalost moras platiti sama.
Ne znam koliko je kostala protivgradna zastita, koliko je kostao sistem za navodnjavanje ali ako je kostao toliko da ga pokriva jedno cena od dva evra nije trebalo da se ulazi u tu investiciju.
Savrsen malinjak ne znaci i savrsen posao ako se posao radi zbog zarade.
Ako savrsena hala ne znaci sigurnu zaradu, ako savrsen kafic ne znaci siguran posao, ako savrsen sljivik ne znaci dobru zaradu zasto bi savrsen malinjak bio izuzetak?
Posao sa malinom je kao i svaki drugi, vestina se sastoji u tome da se uz najmanje moguce ulaganje ostvari najveca moguca dobit ali samo do nivoa kad redukcija ulaganja pocinje negativno da utice na dobit. Kod tebe se mozda dogodilo da si "preinvestirala" sto je popularan a meni ruzan izraz.
Zoki.
Pa ti rece da ides na spavanje a viris?
Ma pusti to da li imam veze sa hladnjacarima, nego sta cemo sto ti nemas veze sa matematikom a ni sa mozgom nesto ne stojis najbolje?

a to radim vec 28 godina
I jos nisi naucio?
Mora da si strasno glup.

Nego sta cemo sa matematikom ili da prihvatimo ono "ma mi znamo kolko kosta i kvit"?

I jos sami sebe zovete malinarima pa mislite da stvarno jeste to.
Ma milina jedna.

Odg: Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju
Nego ako hoces lepo reci kakav je tvoj problem i sta ustvari hoces (sem da nas provociras)

A zasto bih ja sa tobom pricao o svojim problemima?
Iskreno, sad pogledah ovaj tvoj prostacki potpis i shvatih da sam sebi dozvolio da pricam o necem sto onaj koji to stavi u potpis nikakvih izgleda nema da shvati bilo sta sto je komplikovanije od prostackih doskocica ispred prodavnice.
Dakle izvini, sve sto sam napisao zaboravi, ti ionako to ne mozes da razumes.

Al sta ces, malinar(i).

O ceni kostanja maline sam poceo ali nije to za tebe.


Citiram: Branko

@lanskisnegAko

Ne bi bilo loše da se predstaviš u odgovarajućoj temi.
A koja je to odgovarajuca tema?
Na ovom forumu sam pisao na temama vocarstva (visnja, sljiva, djubrenje, mehanizacija...) a zasto cenamaline nije odgovarajuca tema?

Razumem vlasnistvo nad stranicom i pravo da vlasnik odredjuje sta sme a sta ne sme da se pise. Da mu kriterijumi budu kakve on izabere pa i ti da se istina ne sme pisati.
A istina jeste da svako ko kaze da je bacio tonu mineralnog djubriva na hektar malina, da uz to svake godine razbacuje jos po 8 prikolica stajnjaka da za berbu 10 tona malina potrosi 5000 evra i sl ili pojma nema ili laze.

Moze se zabraniti i logicko razmisljanje sa pozicije vlasnika sajta ali logika govori da ako neko u posao unese komad bezvredne zemlje i skoro nista od mehanizacije, ako pri tom kaze "necu valjda ja da razbacujem stajnjak" smatrajuci sebe vrednijimod onih koji to rade, dakle logika za takve govori da o ekonomiji i poslu pojma nemaju.
Sta to smeta njihovim velicanstvima da razbacuju stajnjak? Plava krv? Visak obrazovanja?
I takve treba uvazavati i ne reci im istinu u lice?
E pa ja ne zelim da cutim na to.
Ja sam pokusao da razlozno razgovaram a onda su usledile uvrede na moj racun i to od starne onih koji se potpisuju priprostim vulgarnim prastarim "umotvorinama"
 
i jos postova

Ako ti moderatoru zelis takav razgovor spreman sam da ciframa dokazem da je cena kostanja maline daleko ispod onog sto ovi "menadzeri" u svojoj prostoti i neznanju govore.

Govorim o ceni po kojoj se moze proizvesti 1 kg maline, a ne o nekoj gornjoj prodajnoj koja me ne zanima.
Jednostavno, svako prodaje po najvisoj mogucoj ceni i uvek zeli jos vise, ali ne mogu i ne zelim da ocutim kada ocigledne neznalice govore o tome da su razlozi visoke prodajne cene veliki troskovi proizvodnje,

Citiram: MPopovic


Moja porodica malinu obrađuje zadnjih 30 godina i prinosi se kreću oko 2 tone po hektaru.
Ako je sve tako kako kazes treba odmah da prestranes da se bavis malinom jer nesto debelo nije u redu.
Uz tolika ulaganja prinos od 2 tone je u najmanju ruku cudan.

Pogrešio sam u cifri (zaboravio nulu) 20 tona po hektaru

Ok.

Logicna greska a sad da pogledamo oko toga npr.

Tesko je nekoga uveravati da nesto nije uradio pa j esad malo bez veze da ja tebi pricam kako nisi sve to ulozio. Uzmimo da si ti zasita sve to ulozio.
Prvo pitanje je da li si trebao toliko, da li si nesto stvarno bacio. Da li si mogao da prodjes sa mnaje a da na tome ne trpi proizvodnja. Neke osnovne orjentacione kolicine hraniva za malinu na nekom prosecnom zemljistu pri ocekivanom prinosu od 15 tona su 120 kg cistog azota, 70-80 kg fosfora i oko 110 120 kg kalijuma. Ako si upotrebio vise onda si mozda zasita bacio pare.
No hajmo da i to prihvatimo.
Za dnevnice.
U Arilju se sasvim sigurno bere 60 kg malina. U ostalim regionima malo manje ali tu kod tebe sigurno ide ta kolicina. Znaci dva vagona ce da obere oko 300 dnevnica, ostalih 100 neka ide na ostale poslove i to je otprilike to.
Neka je i 20 evra dnevnica. Neka svi troskovi budu 10 000 evra sto zaista moze da se ujklopi a da se pri tome ponasa kao pravi organizator , dakle da se sve plati i da ukucani ne rade nista.

Ako je prinos 20 tona po evro je 20000 evra. 10 000 troskovi 10 zarada. Malo li je?
Ako je dva evra, onda bi zarada bila 30 000 evra! Ni to nije mnogo, svako bi i tu zaradu rado uzeo naravno ali pricati o skupoj proizvodnji i sad vidim UMETNOSTI!!!!!!!! proizvodnje maline je malo precise zar ne?


MPopovic

Pa samo ne citas ono sto ja pisem i sve je u redu.
Zasto ti je to tako tesko?

Ali opet ostaje ono sto tebe muci a sto bi hteo da se ne vidi.
Sve sto sam napisao mogu da branim a ti i slicni ne mozete.
Hjade pobij bilo sta od onog sto sam napisao!!!
Posto ne mozes ostaje ti da pricas o meni licno a o meni bas nista ne znas.

Citiram: meeker
@lanjskisneg

. Umesto što izvodiš kalkulaciju pruizvođačke cene maline, mogao bi izvesti kalkulaciju zamrzavanja
A zasto ne i cene maline?
Vaznije pitanje od toga zasto neko izvodi kalkulaciju cene maline je da li je ta klakulacija tacna ili pogresna.
Ja do sad nisam video da je neko demantovao one cifre koje sam ja naveo a moji motivi za ovo sto pisem su nebitni valjda?

Ne proizvodim malinu jer nemam dovoljo dobre uslove za nju a svakako da znam da li je jednostavno ili nije jednostavno postici 20 tona po hektaru.
Uz neophodne uslove nista komplikovano. Radi se, uci, i to je sve.
Pokusaj da se proizvodnja maline proglasi za neku nedostupnu vestinu, za neku caroliju je besmislen. Obicna proizvodnja obicne biljke.

Proizvodnjom maline se uglavnom bavi nize obrazovani sloj stanovnistva a i taj podatak sam za sebe nesto govori.
Oprostite sto ovo pisem ali i ovo je jedna od cinjenica koje se ne mogu pobiti
Za razliku od tog jednostavnog posla ( a voleo bih da mi neko kaze sta je to sto je komplikovano u proizvodnji maline) posao prerade ne moze bas svako da radi kao sto svako moze da proizvodi maline.

Naravno da ni posao hladnjacara nije za odabrane, ali potcenjivati taj posao a uzdizati posao koji je daleko jednostavniji je nekorektno.


Baš u okolini Valjeva nema tih uslova ili su jadni.
Bas u okolini Valjeva nema dovoljno dobrih uslova za proizvodnju maline.
Bas tako.
Nagradno pitanje z atebe:
Sta je ogranicavajuci fakor za proizvodnju malina u valjevskom kraju i zasto su prinosi maline u tom krajuispod prosecnih?

Nisi trebao da se upustas u nesto sto ne znas ali sad je gotovo.
Ovo govori više o tebi nego o bilo kome drugom.
Jel tacno ili nije tacno da se proizvodnjom maline uglavnom bave neobarzovani ili bi opet o mojim motivima zastop primecujem ono sto je ocigledno?

Vredjam ljude zato sto kazem cinjenicu?
Pa mozda si i u pravu, istina najvise vredja a vidim i ti se uvredio

Nisam rakao nepismeni nego nize obrazovani.
I tacno je da je poljporivredno stanovnistvo nize obrazovano i samim tim se bavi jednostavnijim poslovima od kojih je jedan i proizvodnja malina.
Posao oko maline je jednostavan i nikakve price ga nece uciniti komplikovanim i time skupim.
Uostalom ako gresim dokazi da je proizvodnja maline posao koji je tesko nauciti
 
E tako dule.
Tako se radi pa nek ljudi citaju a ne da veruju tebi, ej zamisli tebi!!!, na rec.
Sta bi oko potpisa? Jesi li ti to bio ili sam ja pogresio?


i ocu da znas videces iduce godine kad mi onaj ceo hektar udje u rod a i ova dva zakupljene zemlje na jesen cu da posadim sa kumom iz pozege
E ovo zasluzuje sasvim ozbiljan komentar.
Moje misljenje o ovome je sledece:
Ako planiras da sa tog malinjaka prodajes maline po ceni od dva evra nemoj ulaziti u tu investiciju. Tesko da ces to uspeti da postignes i usledice vrlo brzo veliko razocaranje i napuustanje posla a nije mali posao podici tri hektara maline. Niti mali posao niti male pare. Napustenih malinjaka, i ne samo malinjaka, je na sve strane a uglavnom se to desava kad neko (najcesce iz grada) pomisli kako se u selu moze mnogo dobro zaraditi samo su seljaci glupi pa ne umeju, a sad ce oni pametni to lako da ostvare.
Ako ocekujes da sa tih tri hektara ostvaris prihod koji ce daleko prevazilaziti prihod koji bi dobio da je na toj povrsini neka ratarska kukltura kreni i uspeces.
Nema carobne formule ni carobne biljke koja ce doneti bogatstvo seljaku, nije to ni uzgoj maline.
Tri hektra maline hoce doneti novac koji ce se izrazavati u milionoima, ali tri hektara maline je ogroman ali OGROMAN posao.
 
I jos postova

Citiram: Dukanac
A i zasto bi trebao fakultet za poljoprivredu,
Naravno da ne treba.
Upravo o tome i govorim. Da li je vecina proizvodjaca srednjeg obrazovanja ili ne, ne zelim da dokazujem, jasno je da nije, a to nije niti tema niti vazno.
Posao proizvodnje malina je jednostavan posao za koji nije neophodna visoka strucnost. Nizak stepen obrazovanja vecine proizvodjaca malina sam naveo kao dokaz da visoka cena maline nije uslovljena ni teskom i komplikovanom tehnologijom, niti neophopdnom strucnoscu onih koji se njome bave, vec je iskljucivo rezultat ponude i potraznje i donekle prirodnih monopola.
njihova borba sa nama je uvek ko ce koga zajebati.
Posteno.
I na kraju smo se izgleda slozili sa mojom pocetnom tezom da cena ispod jednog evra u sebi sadrzi i neku zaradu za proizvodjaca a da nikako nije propast sve ispod dva evra kako su neki tvrdili.
Sav ovaj bes oko jedne matematicki dokazive tvrdnje pokazuje mozda i nesvesni starh od ulazenja u kalkulaciju jer i oni koji nisu sposobni da tu kalkulaciju sacine znaju da kalkulacija nije na njihovoj strani i da im ostaje samo da pokusaju da "zajebu" saradnika u poslu. A ako neko pokusava da "zajebe" nekog drugog onda je logicno da i taj drugi pokusava isto.
Sretno vam "zajebavanje" i nemojte bar na ovakvim mestima pokusavati da izazovete samilost i da sebe predstavite kao zrtve jer po nekad izgubite kontrolu i napisete "necu valjda ja da....."
I sledeci put kada pomislite da blokirate puteve razmislite, jer vi zapravo samo niste uspeli da "zajebete" vase kupce a za to ne treba da ometate one koji sa tim nikakve veze nemaju.

Necu vise da sam te video ovde
A sta ces da uradis ako necu da odem? :)

Pasat, proveri cifre koje si napisao (gramatiku ne moras, ne insistiram) pa da pricamo

E to ces jos da vidis
'ajd da vidim
Nego....koliko treba da cekam to sto cu da vidim? :)

Pasat,
Ta cifra oko podizanja malinjaka je takodje nerealna.
Ni blizu realne cene. Bar po mom znanju.
Da ne bih ja bio neko ko sve porice hajde molim te navedi sta to toliko kosta.
Znam da ces uracunati i rigolovanje koje niko ne sprovodi i cenu sadnice koju niko ne placa i cenu ostalog rada koju niko ne trpi ali ni tako ne mozes dobaciti do cifre oko 14000 evra pod uslovom da u nju ne uracunas i kupovinu zemljista.

Ne, ne poznajem ni jednog izvoznika.
Znam povrsno neke koji su propali u tom poslu a moj utisak je da su propali upravo zbog placanja previsoke cene maline 2008 godine.
Malo bolje kontakte imam sa preradjivacima voca.

Daj ljudi smirite se, jer će morati stvarno neka intervencija...
ok, ok....oprosti

Malo se zabavljam pa po nekada preteram
Narocito mi je zabavno kad mi prete :)

oprosti
1.troskovi materijala #9459e 2.troskovi usluga #1710e 3.troskovi radne snage #2622e
Dobro :)
Stvarno precizna i realna kalkulacija.

Evo ja cu poceti
Ako se vrhunska sadnica moze nabaviti za 20 dinara ( stvarna, ona koja se placa u praksi je daleko ispod te ) ako se hektar zasadi sa oko 16 000 sadnica ( 2,5x0,25) to je oko 3000 evra. Ako hektar oranja kosta oko 100 evra, tanjiranja priblizno toliko, ako prikolica stajnjaka kosta oko 1000 dinara, ako je 500 kg mineralnog djubriva oko 200 evra, ako na hektar stane oko 800 kolaca ako se kolac moze nabaviti po 1,5 evra dakle oko 1200 evra ukupno, zica, rad oko sadnje..neka sve to kosta jos 2000 evra a vise nikako ne moze, sve je to oko 6000 evra.
Neka period eksploatacije traje samo 10 godina, neka je prinos samo 10 tona to je ukupan prinos od 100 tona za period eksploatacije. Ako troskove ulaganja u podizanje zasada podelimo sa prinosom (6000:100 000) videcemo da ti troskovi u ceni kostanja maline ucestvuju sa 0,06 evra po kilogramu.
I sve ovo je vrlo vrlo komforna kalkulacija. Za ovoliko para se zaista moze podici pristojan zasad i zaista nije tesko postici ovoliki prinos.


Miker,
Svoje diplome i zvanja nisam potrezao ja vec ti. One sluze meni a ne tebi a ako tebi smetaju...zao mi je.


Citiram: Boban Pozega
Lanjski sneg ... kako se ti dobro zezas !!!
Pa i ne bas
Imao sam nameru da jos zezam onog majstorDuleta, bas je podesan za zaj....ciju, priglup, al vidim moderator to bas i ne voli pa sam odustao.

A ovo sa kalkulacijom uopste nije zezanje, To sto istina nervira one kojima ne odgovara ili je nikada nisu ni znali, pa sta da im radim?

evo mene recimo interesuje odgovor na pitanje koje si postavio pre neko vece " zasto malina ne uspeva u valjevskom kraju?"

Zbog nedovoljne kolicine padavina u toku godine i nemogucnosti uklanjanja prvih izdanaka zbog postojanja opasnosti od suse u to vreme i neizbijanja ili malog porasta naknadno krenulih.
Usled toga se desava (relativno cesta pojava u praksi ako se neko usudi da ih ukloni a nema navodnjavanje) da sledece godine nema uopste ili ima vrlo malo roda. Ako se izbojci ne uklone ( sto je najcesca praksa u valjevu ) otezano je branje, otezana zastita, stvaraju se povoljniji uslovi za razvoj bolesti, slabije provetravanje i time manji rod i losiji kvalitet ploda.
Vinograd koji pominjes se verovatno nalazi neposredno pored podruma?
On ima vinograde i na drugacijim zemljistima na nekim drugim lokacijama i na tim zemljistima je sasvim moguca uspesna proizvodnja malina ali rekoh vec da nisu zemljisni vec vremenski uslovi ogranicavajuci faktor kod intenzivne proizvodnje malina u valjevskom kraju.
Naravno da ne tvrdim da je u Valjevu nemoguce proizvoditi maline ali zna se da je za to bolji i da je lakse i jeftinije dobru malinu proizvesti u Arilju.
Raspitaj se malo o ceni običnih sadnica ili googlaj, za 20din. sumnjam da će je neko vaditi iz zasada brojati i pakovati.

Pa recimo institut iz Cacka za sadnice proizvedene bas u ariljskom kraju ( doduse u pitanju je Grad kod Kosjerica, ali to je tu) trazi 25 dinara za vilamet, 30 za miker i tjulamin. Posto njih ne bije glas da su jeftini mora da su ti tvoji neki bas relevantni rasadnicari. A i ti na koje se pozivas ( prof Misic i Nikolic) su dobrano ucestvovali u svemu tome pa je i taj uslov (autoriteta) zadovoljen.
Sto se bagremovog kolja tice ako je u Arilju 2,5 evra kolac eto prostora za posao. sasvim dobro kolje se moze nabaviti za 1,5 evra.
Post je spojen: [time]1277075298[/time]
_________________________________________________
kolicina jer je 500kg malo za osnovno djubrenje pred podizanje vocnjaka

Ti to odoka?
A koliko ti predlazes pa da izracunamo.

Cena stajnjaka u okolini smedereva presla je 2000
Ok neka je i tako. Neka u okolini smedereva sv eto poskupi zbog stajnjaka za nekih par stotina evra. Utice li to znacajno na cenu maline?
Znas sta, ako si ti ljut sto sam tamo rekao i pokazao da si pogresio onda razumem sto si na mene licno besan ali to ti nece pomoci da dokazes nesto sto je nedokazivo.

Matematika ti je baš jača strana a ni u geografiji ne zaostaješ. Ono što je za tebe dobro bagremovo kolje, za mene ne mora biti.

Pa gde je problem sa matematikom i geografijom?
Daj neku drugu kalkulaciju kad pokusavas doskocicama da pobijes ovu.
Kako dobacujes do tih 14000 evra koje si na pocetku pomenuo?
A sto se geografije tice Kosjeric i Arilje nisu daleko vec mozda ti imas takav utisak jer verovatno malo putujes pa ti se sve cini predaleko.

Da Pasat je. Sad sam proverio.
Ali tako ste se sjatili da pobijete ovo sto pisem da se prosto ne vidi nikakva razlika izmedju vasih komentara a i nesto mi nije vazno da vas razlikujem posto isto i to pogresno pistete.
Ok, oprosti za ovo ipak.
A sa geografijom?
Jel 35 - 40 km prevelika udaljenost?

Sve je relativno. Mi te svesrdno podržavamo i navijamo za tebe.
Sve je relativno osim ljudske sujete koju ste ovde pokazali.
Ona je vrlo konkretna i vidljiva.
Ne znate mnogo, skoro nista, prihvatite to jer je to jedini nacin da naucite.
Ali sujetavam ne dozvoljava
Naucili ste da vam se dive, verovatno samo zena i deca, ili mama i tata, pa ste pomislili da ste neki veliki strucnjaci za malinu, i ne mogu da zaboravim jednog od vas (svejedno koji, isti ste) koji je rekao "necu valjda ja da razbacujem stajnjak" Nece ON a ON verovatno nista drugo i ne zna da radi.
Hvalisanje ispred prodavnice, slikanje malinjaka neposredno posle freziranja vam mozda moze stvoriti privid uspeha, mozda vam moze nahraniti sujetu ali nikada od vas nece napraviti nekoga ko zna vec cete uvek ostati neznalice kojima je jedini nacin da zaradi "zjebati" kupca kako neko rece.
I uvek ce se naci neko kao ja sada da vam ciframa pokaze da ne znate ni ono sto radite
 
Kada pogledam kad podjem kod kuma u Pozegu vidim na sve strane nove zasadi, sadilmo smo bre na sve strane nove zasade i bice tesko da sve dobro prodamo bez marze od bar 100 % kao u ovo zadnje vreme nece biti dobro hladnjacari imaju zaradu i 500% ako je cena kako pise gore u kanadi 17 eura za kilo svi treba da podelimo parce hleba na tu cenu kanadsku za koju mislim da je dobra i po meni ekonomski opravdanakad je u pitanju malinarski trud

da u pravu si,ali znaj jedno da zbog takvih ALA koji sade po 2,3 ili 4 hektara pod malinom nama i jeste ovako kako je sad jer te "velike proizvođace maline"nezanima kvalitet vec samo kolicina i isti ti proizvođaci nece ni da udu u malinjake vec placaju radnike(glume gospodu)da im rade ceo dan u malinama(nije bitno da li vezuju,kopaju.prskaju ili beru)za 1500-2000din.Evo primera(bar kod nas u arilju)"gazda ima 3hektara pod malinom(nabere oko 5 vagona puta 156 din,koliko je bila prosle godine)) i da nogom nekroci u nju(plati radnike)njemu ostane lepa suma novca,sto bi rekli ni orao ni kopao
 
POGLEDAJTE OVE KOMENTARE NA: http://www.kurir-info.rs/srbija/malinari-ocekuju-cenu-od-150-dinara-95405.php KOJA JE OVO HLADNJACA KO JE OVAJ MIRKO STO GUBI NA MALINAMA PA NEMORA DA JE KUPUJE VISE SAMO SE ZALE OVI HLADNJACARI I GUBE PARE NA MALINAMA A PRODAJU JE PO 17 EURA PO KILOGRAMU A NAMA NECE DA DAJU NI NASA MALA 2 EURA DAJ BRE DA NAPRAVIMO SVI MI HLADNJACE i DA mi izvozimo po 17 eura sta ce nam oni da zaradjuju na nasem znoju 17-2 EURA (koliko nama treba da plate) To je = 15 eura pa odbi i da su im troskovi 5 eura to je 10 eura zarade po kilu pomnozi sa 1000 tona TO JE BRE 10 000 000 MILIONA EURA EJ BRE PA TO JE BOGASTVO ZATO ONI VOZE DJIPOVE AJDE DA I MI TO RADIMO I NAPRAVIMO HLADJACE BANKE CE NAM DATI KREDITE KAD IMA OVAKAV OSTATAK BRACO MALINARI JEL MOJA RACUNICA DOBRA? ILI GRESIM JAVITE SE DA SE UDRUZIMO I ZARADIMO PARE KAO OVI HLADNJACARI

Kod nas u Arilju nijedan hladnjacar nije propao vec iz godine u godinu prosiruju hladnjace,dizu kule i gradove,voze dzipove za koje samo za registraciju treba mi da naberemo 1000 kg maline po ceni od 100din
 
@ Ironman
Ja sam otvorio ovu temu koja ima 1720 postova na 88 strana. Veliki broj malinara ovde ostavlja korisne informacije, lepo se druzi i pre tvojih komentara NIKO nikom nije rekao nista ruzno. Zamolio bih te da ne posecujes nasu stranicu, da se ne bi pretvorila u diskusiju koja nema kraja, jer se nikada necemo sloziti. Rekao si svoje misljenje prosle godine, ove takodje, ti tako mislis, niko ne moze da ti zabrani i to je OK. Ali nemoj nam kvariti stranicu.

zoki sefe evo ga ironman i na forumu o visnji vidi ga i tamo deli pamet i prica o ceni hladnjacar samo bi da cena bude manja pogledaj pogledaj na sajtu (a tebi iromane znaj da te pratim gde god da si) evo sta pise na strani :http://poljoinfo.com/showthread.php?75-Višnja-i-sve-u-vezi-višnje/page8
njegov tekst dole (a ti zoki sefe pohvali me em jurim ove hladnjacare em pisem malim slovima kako si mi rekao "i ne derem se vise"

citajte sta pise
Pa ne verujem da ce u otkupu biti bas 0,65 evra. Bilo bi dobro ali ipak mislim da ce biti ispod toga. Ja cu eto bas sutra biti u prilici da razgovaram s acovekom koji je dosta upucen u sve to i ako budem mogao da mu isicackam neku informaciju naravno da cu preneti ovde. Radi se o veoma jakoj firmi, najveci su otkupljivaci visnje u Srbiji daleko.
Zna se da visnje nema dovoljno, da su zalihe skoro potrosene, da cena koncentrata od visnje raste i d a svima treba. E sad kako ce se to odraziti na cenu, da li ce uspeti da odglume nezaintersovanost ili ce odmah u klinc medjusobni pa ce cena skakati videcemo. Ne bi trebalo da bude problema oko plasmana visnje ove godine.
Ma nikakvo patentiranje niti ista slicno oko platforme, cista improvizacija,
Naravno da cu slikati samo jos par detalja da doradim. Inace to sam pravim, mislim najneposrednije sam, konstruisem,varim, secem .
Jedina sugestija je od komsije koji me zamolio da deo na kome ce stajati radnicE bude resetkast, da se vidi kroz njega odozdo :)
Ne znam zasto :)

Pa evo obeacnog
Visnja (oblacinska) je na valjevskoj pijaci danas prodavana po ceni od 100 dinara (Batad, to je oko evro,nesto malo iznad) i nema je mnogo jos uvek.
Na osnovu razgovora sa vec pominjanim gospodinom sam zakljucio da se veruje da ce u otkupu nece biti ispod 0,5 evra.
Sve je to jos u domenu nagadjanja ali prilicno je izvesno da ce cena biti veca nego prosle godine i to znacajno veca kao i potraznja za visnjom.
 
Nazad
Vrh