Radovi u malinjaku

:ppozdrav: meeker:osmeh:
Rekose mi da ce me zvati oko 15-og ...? mozda zbog ove hladnoce ..i aklimatizacije se i..? oduzi..?

Maline su ti odlične, vidi se veliki rad i pažnja.

Al ja nisam prezadovolan ....(.prema novim zasadima u mom okruzenju trebalo bi da budem ...? istice se).

Zbunjen sam sto ima recimo kod pole novih lastara i do 50cm a samo po jedan ...? ne izbijaju i drugi ..? zasto
A 20-30% sadnica se primila izgleda super.. i samo sto nije i procvetala al nema novih izbojaka slicno je i kod mikera

13 05 11 poprskao sam MEGAFOL Talijanski preparat na bazi amino kiselina vise je to zbog stresa biljaka nego sto je i prehrana ...? ostavio sam po 1 red ne poprskano i pratim ..razliku ..? mislim da se vec uocava . Pa sam juce odredio 2 biljke iste velicine 1 u redu tretiranom i 1 u ne tretiranom pa cu dajle da pratim ..ima li razlike ..?

Pitanje ...za sve iskusne s obzirom da imam novih izbojaka i do 20-30% visine 30-50cm trebalo bi ih mozda vec zastititi a kako zbog onih 20% sadnica koe jos nisu pustile ni jedan izbojak (novi lastar) ..?:sta: i dali da dam malo kana al da biram biljke kojoj da dam a kojoj ne a tako mozda i zastitu lednom prsk....? unapred HVALA:ppozdrav:
 
ja sam krajem aprila obavio drugo prskanje,redomil i prehrana1 a drugo kasni malo zbog kise al malina mi nije jos u cvatu tako da cu i ja u cetrtak prskati,qvadris,fobos,prehrana2 i mozda jos nesto dodam
 
Ljudi treba mi mala pomoć..prskao sam maline 25 aprila (Abastate+Nu film,Galofungin,Murtonik,Konzul)..i od tada je uglavnom padala kiša i niske temperature..juče sam bio u malinama i primetio sam da ima grinje..spremio sam prskanje (Quadris, Pehar, Fobos, Foligal bor) čim prestane kiša i pitam se da li treba da dodam neki preparat za grinje i koji..napomenuću da malina još uvek nije počela da cveta, ali se sprema..unapred zahvalan..pozz
 
Fobos je insektoakaricid i samim tim deluje protiv grinja.. po galenikinom programu se jos pored toga preporucuje i dimetogal, pa ti preporucujem i njegfa da stavis u prsknje, a takodje moze i perfektion koji je u sustini isto dimetogal samo ga proizvodi BASF i konc je 100 ml na 100l vode. dobro je ga staviti protiv smotavca i ostalih insekata a i nije uopste skup. jedan od najjeftinijih preparata na trzistu..zna li ko koliko kosta pehar:haha:hvala unapred
 
Pozdrav /www.youtube.com/watch%3Fv%3DQpDGcTf0rQk&rct=j&sa=X&ei=pWLRTcu_EMTrsgb6lsSiCw&sqi=2&ved=0CCcQuAIwAg&q=YOU+TUBE+DRENAZA&usg=AFQjCN
Neka mi neko pomogne ...ukucajte Drenaza Metkovic na you tube i to postavi na forum .. siguran sam da ce mnoge malinare obradovati sve one koi imaju visak vode

A jos bolje je ukucati psss sabac i potraziti Drenaza Metkovic ...jer tu ima i pojasnjenje
 
Poslednja izmena:
Samo da kažem da se ne pršće insekticidom u svetanju malina ne samo zbog pčela već što otrov ostaje u plodu. O trovanju pčela ne bi pričao,jer imam iskustvo gde su mi "savesni" potrovali 20 društava prskajući u podne na 30*C ,pa se otad ne bavim više pčelarstvom.
 
i ja sam za to da se bude pazljiv sa prskanjem zbog pcela zato sto smo drugar i ja probavili 7 dana dok smo opelcali 10 drustava pcela, nismo zurili jednu po jednu ja podignem krilce durar ubode bocu , i ja putacu po glavi markerom da je slucajno nebi dva puta pelcali, VAZNO ovo nepokusavajte kod svojih kuca samo za profesionalce
 
Ponovo hladno.Kopaonik 1 stepen,Zlatibor i Sjenica 5.Ne moze biti dobro za malinu na vecim nadmorskim visinama,600 i iznad.
 
@joseva
U poljo apoteci gde ja kupujem preparate, Pehar od 100ml košta 190 dinara.

Ja sam novi malinjak, pošto sigurno ima preko 10 % otvorenih cvetova, preprskao u subotu predveče (ostao sam do 9 i 15), tako da sam izbegao ovu kišu.
 
odlicno ako bude leto suvo i toplo..sa susom moze da se izbori nekako ali protiv kise nema leka. bolje i da se przimo nego da drhtimo od zime..samo da te vrucine krenu od 15 juna, kada malina pocne da zreli i bice para i od maline a i od kupine ako bude tako
 
Milanko, ma i ja se nadam da će od sutra da prolepša , ali poučen prošlogodišnjim lošim iskustvom sa sivom truleži a ima prilično otvorenih cvetova, nisam baš hteo da proveravam tačnost našeg RHMZ.
 
Planirao sam ovih dana da krenem sa zastitom i sa rezanjem stare maline, ali me kisa zeznu, pa moram sacekati.

Posto radim betonsko kolje, ima li ko ideju kako ga postaviti?
NApravio sam rucno svrdlo ali nije bas.....procitah negdje na forumu da je to utopija :osmeh: al pokusat cu ako ne uspijem naci da neko iznajmljuje opremu za busenje.

Da li kolje postaviti tacno u redu ili pored maline?
RAzmisljam, da ako idem tacno kroz red da moram vjerovatno ostetiti koju sadnicu, sadeno je na 25cm.

evo moje maline, slikano prije nekih 5-6 dana:

230238_2077228007332_1143954807_3941736_7682280_n.jpg



227953_2077226247288_1143954807_3941729_3349622_n.jpg


226989_2077225047258_1143954807_3941726_1739996_n.jpg
 
za maj mrsec su pogodili skoro pa sto posto.. gleedao sam prognozu za maj krajem aprila i tada su najavljivali varljivo i kisovito vreme u maju..nije bas pouzdana ta mesecna prognoza, ali moze da se otprilike nasluti vreme kakvo ce biti..
 
@ enes ....da li nije rano ima li potrebe za zastitu ...raspitaj se malo ? ...koja ti je sorta.
Pokusaj sadnice koje smetaju stubu presaditi sa busenom na mesto gde se nije primila i tako popunis praznine ako ih ima
 
@Enes
Lepo se primila. Oko betonskih stubova nemam iskustva, postavio sam bagremovo kolje i gledao sam da bude u redu koliko je to bio moguće (malo smo krivudali prilikom sadnje). Lakše je za kasniju obradu.
 
Nazad
Vrh