Radovi u malinjaku

Kolega @sassam
Ako ti je zemlja dobra sa fosforom onda u redu, a ako nije bolji izbor je ova proverena varijanta koju si pomenuo.
Sa organo mineralnim đubrivom lično nemam iskustva. Ne sumnjam u kvalitet ali svakako bi trebalo voditi računa o procentu elemenata
 
Prosle godine sam koristio IP 12 5 15 u kombinaciji sa Yara Nitrabor, odlicni rezultati.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Meni su rekli da polovinu zaplanirane količine zafrezujem kada rodne grančice budu otprilike od 3-5 cm a drugu polovinu pred berbu. Kako si ti radio?
I kada se aplicirao Yarin Nitrabor ?
 
I jedno i drugo pomesano na 350m duznih, 25kg zatrpao u kanlcetu dubine 10cm pred berbu.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Jesam ja pre ovih snegova,u krug oko 15 cm oko biljke posipam pepeo kroz djevdjir (velika cediljka za sok itd,kao sito za brasno), pepeo od drva,ne od uglja itd.
Pepeo i gaseni krec su univerzalni oplemenjivaci zemlje i naravno borci od gljivica do insekata i zivotinja. Kao sto znas krec je bazno jedinjenje,a skoro sve sto pravi problem malinama izazivaju gljivice koje zive u alkalnoj tj kiseloj sredini,tako da ih krec spali lagano,a nije stetan ni toksican,cak krecnu vodu ljudi piju protiv kancera itd. Umerene kolicine svake godine i super. Samim tim se i zona korena stiti od gljivica koje su skoro neunistive hemijom. Sitno secena kopriva se posipa pred kisu oko korena, kao i kad dodje vreme sitno seceni list od paradajza al to vise pripada nekoj organskoj proizvodnji ili ako spremate zimnicu vasoj deci cisto da im date organsku malinu. Soda bikarbona je takodje idealno sredstvo za prskanje jer je baza i odlican borac protiv gljivica.
 
Pepeo od drvenih ostataka ima veliku Ph vrednost. Čak 12 ako se ja dobro sećam pa nisam baš siguran koliko je pametno bacati u maline ukoliko je zemljište odgovarajuće Ph vrednosti.

Čuo sam i ja za puževe ali nisam koristio.
 
Da naravno samo od drveta pepeo... Procitah negde daa je dobar protiv puzeva , ja ih imao najezda citava... Da ima visok sadrzaj kalijuma ... Odgovara mi ako ima visok ph posto moja zemlja ima nizak... A na kraju prirodno je i ima ga u izobilju, a DZ je :) ZPG sto se sode tice, prosle god sam je koristio kao fungicid i prilicno sam zadovoljan, s'tim sto posle tretiranja njome obavezno neko mikrobiolosko djubrivo da se naseju dobre gljivice i balterije...
 
Koristi li ko biochar u proizvodnji? Koliko sam mogao da shvatim sa neta ima dobrih osobina.
Jedina mana je proizvesti dobar....
 
amper dzaba korstis mikrobiolosko onda,nema potrebe...Ako bas hoces onda sacekas da kisa ispeere sodu sa lista.Za pepeo je Proximus u pravu,veoma bazan i dize pH,u sebi ima najvise kalijuma ali ga nema mnogo kao sto kazete,dobar je samo za jako kisela zemljista. Zastitnik prava da bi stajnjak zgoreo mora da bude na gomili oko 9 meseci,a da se pretvori u humus treba nekoliko godina.
 
amper dzaba korstis mikrobiolosko onda,nema potrebe...Ako bas hoces onda sacekas da kisa ispeere sodu sa lista.Za pepeo je Proximus u pravu,veoma bazan i dize pH,u sebi ima najvise kalijuma ali ga nema mnogo kao sto kazete,dobar je samo za jako kisela zemljista. Zastitnik prava da bi stajnjak zgoreo mora da bude na gomili oko 9 meseci,a da se pretvori u humus treba nekoliko godina.

Kako mislite da dzaba koristim mikro.djubrivo? Zar soda nece pobiti i korisne organizme? Djubrivo koristim par dana posle tretmana sodom... Tako sam radio prosle godine i zadovoljan sam...
 
Amper,

fokusiraj se na stajsko ,da bude kvalitetno i da ga dobro zaores, na KAN kad dodje vreme i na NPK. Cak ako je kvalitetan stajnjak NPK je suvisan ako ti je iole dobra zemlja. KAN se racuna kao prihrana i jako je bitan. Kada upotrebis stajsko i KAN,ostalo su ti sve nijanse.

Bolje je djubriti sto vise sa raznoraznim djubrivima,itd itd ali,imaj na umu da jedino sto ustedis si zaradio,bez obizira da li je cena 200 ili 100din. To je poljoprivreda.

Dakle,ako imas na umu da je moguce da ce cena maline biti 1 evro onda je bolje stisnuti kajis i koristiti ono sto je najbitnije i proci sto jeftinije,sto manje hemije.

Da se zna da ce cena biti 200 din,onda bi se moglo dodavati folijarno,aminokiseline,ali ti preparati su jedan od marketinskih trikova i slabe su vajde ako biljka nema dobru zemlju,vodu i parcelu.
Dakle fokusiraj se na fungicid,bakarnu zastitu na jesen i prolece, i ostale preparate prskaj ako ti je mocvarno tlo,neprovetreno,izmedju suma,u hladu itd. Ako ti je parcela provetreena,izlozena suncu i ima dovoljno strujanja vazduha, onda fungicid, Alijansu protiv plamenjace i kraj. Ako sumnjas i ako u tvom kraju postoji zaraza zutom rdjom,pegavoscu,didimelom itd,onda se fokusiraj i na to.

I josija ti je apelujem, najvaznja ti je zastita od trulezi,tu ako zakasnis moguce je da se neces te godine ni ovajditi. Preporucujem ti sto jeftiniji preparat od trulezi *svi su isti,i obavezno prskaj u fazi zamotavanja cveta,da se preparat ``uvuce`` u cvet jer kao sto znas gljiva ostaje u cvetu,raznozava se,dobija imunitet i pravi stetu,kad se to desi nista ti ne pomaze. Dakle prskanje u fazi PRECVETAVANJA. I kraj. Ako pred berbu 5,6 dana osetis da ce kisa,vlaga, mozes koristiti Teldor za trulez,daleko najbolji preparat,sa jako kratkom karencom od par dana.

Sad cu napisati neke adekvatne a u jedno i jako povoljne preparate:

Queen-didimela-susenje izdanaka
Tilt-plamenjaca-zuta rdja Alijansa-plamenjaca
Diquatop kontaktni `totalni` herbicid
Kletox selektivni herbicid,povoljan,nakon 20 dana pocinje da susi sve uske korove,zubaca,pirevina itd,netoksican po kupinu
Teldor -trulez
perfektion-insekti
luna sensation+switch ok preparati ali isplativi na ceni maline od 250din.

E sad,svako neka radi onako kkako smatra da treba.Ovo je samo moje misljenje sto nez znaci da mora biti i vise.

Evo dolazi nam suncano vreme,mozemo konacno da se bacimo na posao,a i taman ovo treba vocu posle ovih mrazeva.



 
Da li je kasno prskati maline sa plavim uljem?


Ukoliko imas mogucnost za kupovinom Cuprablau z ultra,nije skup,najidelaniji je preparat u ovom momentu,tretiranje bi trebao uraditi do petka, pokusati izbeci kisu 48h po tretiranju.
Ukoliko nisi orezao,prvo orezi pa prskaj da dezinfikujes i preseke a i smanjis potrosnju preparata. Dnevna temperatura mora biti najmanje 8 stepeni, sve do 20c je idealno.
Iskljucivo ici 300g na 100l. Mozes dodati u tu smesu Citrin 30ml. Mozes dodati 1,5 l ili 1 l nitropol s ,parafinsko ulje ali je ok samo cuprablau i citrin
 
U pitanju je polana. Orezane su. Vlazna je zemlja nema sanse uci u njivu pre 1 aprila. Najavili su padavine za cetvrtak. :kisa:
 
Prvi april je nedelja. http://prntscr.com/ix6xi6 kao sto vidis na ovom linku temperature ce ici do 20 c,tako da ako su orezane,sutra kad se podigne temperatura idealno ti je da prskas,a jos bolje prekosutra tokom dana jer ce biti i noci malo toplije. Ako budes cekao prvi april,a tek posle nedelje se ne zna prognoza neces moci da prskas,i to ne samo ako bude kise nego ce vegetacija nakon ovih 5 `vrelih` dana koji slede da krene uveliko kao i listna masa tako da ces bakar morati da zaboravis tad.
 
Bakar može i kasnije samo da malo smanji dozu.
Kod mene sam trenirao mladu malinu sa Everest-om kad je bila pred cvetanje.
E sad mozda je drugačija supstanca u plavom ulju pošto ima više komponenti ,u ovom je bakaroksihlorid ako se ne varam.
Ali poenta je da može i kasnije samo treba pratiti karencu i pravilnu dozu.
 
Poslednja izmena:
Koju koncentraciju Nordoxa sada koristiti? I koje mineralno ulje (povoljno) uz njega?

Hvala

Послато са Lenovo S850 уз помоћ Тапатока
 
Bakar može i kasnije samo da malo smanji dozu.
Kod mene sam trenirao mladu malinu sa Everest-om kad je bila pred cvetanje.
E sad mozda je drugačija supstanca u plavom ulju pošto ima više komponenti ,u ovom je bakaroksihlorid ako se ne varam.
Ali poenta je da može i kasnije samo treba pratiti karencu i pravilnu dozu.

Otprilike 2l ulja na 200l vode na ha?
 
Nazad
Vrh