Sve ovo u vezi sa oodbacivanjem lista trebalo bi uzeti sa rezervom, jer nije ista situacija u svim krajevima naše zemlje. Kod mene je na primer brdsko-planinski kraj i prvi mrazevi su već bili samo u nižim predelima, ravnicama, dolinama i kotlinama, dok su u brdima još uvek samo sveže noći, ali bez slane.
Prvi mrazevi inače na malinu ne mogu uticati preterano značajno, nije to orah ili hrastova šuma pa da je prva slana omlati. Malini je ipak potreban duži vremenski period kako bi odbacila list.
Nije veliki problem ni ako ga u nekoj meri ostane, preživelo je sa listom prošlu katastrofalnu zimu u mom kraju 80% posto malinjaka, mada je svakako bolje da ga nema, ako ni zbog čega drugog a ono zbog manje mogućnosti loma usled snežnih padavina.
Izbegavati kasne letnje prihrane azotom i nazor guranje da poraste, pa problema neće ni biti.
- - - - - - - - - -
Kolega @Angelko
Na pitanje u vezi sa lastarima u toku zime, dobio si odgovor na prethodnoj stranici, očigledno ga nisi shvatio ili nisi prihvatio.
Što se didimele tiče, u zavisnosti od stepena zaraze zavisiće i rod u narednoj godini. Jak napad može prouzrokovati sušenje lastara, slabiji napad manji rod, a blaži upozoriti na adekvatniju zaštitu u sledećoj vegetaciji. Svaki je potencijalni naslednik bolesti u sledećoj vegetaciji.