Radovi u malinjaku

Ja sam imao nešto slično, samo su ove flekice bile veće. Izmenjao tri preparata protiv grinje i ništa nije pomoglo. Ove godine sam odradio dezinfekciju sa dioxy activ supra agro i mogu vam reći da su mladara prelepi.
 
Ja sam imao nešto slično, samo su ove flekice bile veće. Izmenjao tri preparata protiv grinje i ništa nije pomoglo. Ove godine sam odradio dezinfekciju sa dioxy activ supra agro i mogu vam reći da su mladara prelepi.
Da li si sa dioxy tretirao zemlju kroz kpk ili biljke folijarno, kolika koncentracija, povrsina?

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
pitam vas da mi pomognete jer ja nemam koga da pitam, inace sam iz cg i kod nas nema niko strucan za malinu , na netu sam nasao da su to smjedje pjege, jer sam vidio po slici da je isto to. inace maline imaju dosta vode tako da ne vjerujem da je od suse ovo
 
Vilamet u cetvtoj godini, juce sam slucajno na jednom izdanku kad sam ga izvadio nasao (tartufa), kad bi samo bio on bilo bi dobro. Inace malinjak je dobar oko 5 kg prosek, lastari dobri, cupao sam jos na dosta mesta nije nisam nasao rak korena, ne znam cemu da se nadam.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Tu gde si nasao polij sa dioxy supra agro, kako bi malo izolovao, dezinfikovao, kazu ovi profesori da se ne siri brzo kroz zemljiste, a potpuna neutralizacija je nemoguca. Vecina novijih zasada koje je zarazeno prinosi su i dalje dobri, jer se ne siri brzo, posledice ce biti vidljive tek u kasnijim godinama.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Polio sam dioxijem, taj lastar sam iscuapo slucajno jer je strcao van, onda sam oko njega sve povadio bilo je jos do njega na na starom panju, okolo sam isto povadio u krugu od metar nije bilo vise, onda sam pocupao jos sto lastara nisam nasao nijedan zarazen, ta je sadnica bila zarazena cudno mi je da je tek sad ispoljila simptome.
 
Polio sam dioxijem, taj lastar sam iscuapo slucajno jer je strcao van, onda sam oko njega sve povadio bilo je jos do njega na na starom panju, okolo sam isto povadio u krugu od metar nije bilo vise, onda sam pocupao jos sto lastara nisam nasao nijedan zarazen, ta je sadnica bila zarazena cudno mi je da je tek sad ispoljila simptome.


Nemojte tek tako da dijagnostifujete rak korena. To zadebljanje moze biti i nesto drugo *(zadebljalo meristemsko tkivo npr...). Vilamet je to, ne pojavljuje se rak tek tako.
 
Pozdrav, zanima me da li je kasno za još jednu folijarnu prihranu? Isto tako me zanima zašto imam na nekim mjestima puno bočnih grana, da li smetaju te šta da radim s njima?
Hvala.
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa kao ajde ovde :)

Sad otidjoh u šetnju kroz malinjak kad vidim (i čujem) par placeva dalje celo jato čvoraka na necijem "vinogradu"... I lete tu u krug, ne znam da li su i kolika oni opasnost za maline!? I čime ih se rešiti ako jesu? :sta:
 
Dobar dan kolege...

Kako ste prosli juce sa nevremenom!? Meni juce vetar prevrnuo jednu od cisterni sa postolja i pokidao mi creva... A sa onih starih grana koje su se osusile skinuo sve i jedan listić, ostale samo grančice :))) I povaljao mi u onim prvim redovima koji su bili na direktnom udaru maline do zemlje bukvalno... Sve ih je skinuo sa kanapa :/ A ja planirao da berem danas... Sve ili uprljano zemljom ili je izudarano :/ Malo bilo sto je suša pravila problema, samo mi je ono juce jos falilo u zivotu...

No, da ne kukam i ja, video sam da je ljudima nosio kompletne plastenike po ataru i da su ih skupljali i skidali kojekude...
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa kao ajde ovde :)

Sad otidjoh u šetnju kroz malinjak kad vidim (i čujem) par placeva dalje celo jato čvoraka na necijem "vinogradu"... I lete tu u krug, ne znam da li su i kolika oni opasnost za maline!? I čime ih se rešiti ako jesu? :sta:

Oni su gora napast od mraza , grada i lopova hladjacara zajedno. Ja im leka nisam nasao, a ako neko zna neka javi !!!
 
@ zagy, @Proximus..,i ostali...? pocetnici:ppozdrav:

Iscitajte teme Radovi u malinjaku 2011,12,13, 200-14...Tamo ima sve objasnjeno ...za sve probleme vezano za malinu...Tada je bilo dosta dobrih malinara sa znanjem i iskustvom,koje su nesebicno delili...Sada se oni ne oglasavaju..neki su presli na neko drugo (nebo) (net). Zbog koje-kakvih: lanjskih snegova, vlad...spasova,kamenih ,limenih,poznavalaca...?
 
Počeo sam da čistim redove ( sečem i izbacujem stare, miker je u pitanju ) i na par mesta nadjem ovakav ovogodišnji lastar. Šta je u pitanju, da li treba tretirati nečim i da li takve lastare odstranjivati?
slike.php
slike.php
[/URL][/IMG]
 
To komsija kao da si slikao kod mene. Samo sam ja otisao u malinjak u 5 ujutru i sekao vanilu kojom je bila podvezana mlada malina da bi prolazio tomicom sa prskalicom, rekoh da je jos bakrom isprskam. Rekli su preko 1500 MNV sneg i reko aj nece ali sto neko rece za prognozu ne mogu da pogode do posle rucka. Preko stotinu polomljenih i kao po pravilu najvecih. Drugi put u ovoj godini otresam sneg sa maline u listu (22.04.) i do gaca mokar budem. Ova godina ne ponovila se.
E da a cena kao slag na tortu. *ebo me ko mi rekao da je sadim na 1000 MNV.
 
Nisam baš razumeo zašto si sekao i kako si podvezivao.? Ovo kod mene je uobičajena opcija i uopšte nije bilo loma. Kanapi su još od rodnih lastara, a mladi su kasnije kako su rasli samo ubacivani unutra. Od pritiska snega sa trećeg su se izvlačili, drugi su uglavnom prekidali, a prvi je ostao i nije dozvolio da se polome.
Posle bakarnog prskanja ići će sečenje istih.
 
Poslednja izmena:
Posle vadjenja starih podvezao od koca do koca sa obe strane i podigao mlade da mogu da prolazim sa traktorom - tomicom, i zategao kanap krvnicki da bi stajale pravo. Zbog toga svega kada je poceo sneg nije mogla da padne na stranu nego ka unutra preko zica, jedna sa jedne strane a druge sa druge strane ali uglavnom preko zice najvise druge a ponegde i trece i tu je nastao lom, znaci preko zice. Ja nisam stavljao kanape za rodne lastare uopste nego sam kanap stavio kako sam vec naveo. Jedina sreca je sto sam stigao rano isekao kanape i oborio ih na stranu. Nadam se da si rezumeo.
A kod tebe meni nije jasno da nisi imao loma jedino ako su kanapi bili vezani labavo pa je pala na stranu i kako nijednu sneg nije sabio preko zice?
 
Cao malinari , ovo mi je prva godina sa malina i da vas pitam koji je nacin na cuvanje malina u snjegu . Dali spalir da bude otpusten , dali da su vezani na zicu ili nekako drugacinje . Hvala vam
 
Nazad
Vrh