Radovi u malinjaku

I ja imam isti problem ko Aksa isto ocu da puknem.takođe malina 2 god(prva u rodu) didimela i sušenje.
Šljiva u 4 god mraz obrao sve,
Višnja u 3 god mraz obrao sve.
Racunas uzeces neki dinar da se zalebis,tj da vidiš neku korist ono k**** .idem sad da je isprskam sa prehranom i signumom i to je od mene pa nek ima koliko ima,ja para više nemam.ostaje mi samo da oderem kožu i nadenem je na siljak.
Valjda će biti neke vajde sledeće godine
 
U principu trba ispostovati plan zastite od jeseni kada pocinje borba protiv gljivica i birati sorte koje odgovaraju terenu na kojem se sade, vilamet na visim brdovitim i nagetim terenima miker, fertodi,polku na nizim i ravnijim terenima i za sadni materijal bolje ga platiti 5x skuplje u pocetku nego nakon 2 godine u berbi se hvatati za glavu.

Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
 
U principu trba ispostovati plan zastite od jeseni kada pocinje borba protiv gljivica i birati sorte koje odgovaraju terenu na kojem se sade, vilamet na visim brdovitim i nagetim terenima miker, fertodi,polku na nizim i ravnijim terenima i za sadni materijal bolje ga platiti 5x skuplje u pocetku nego nakon 2 godine u berbi se hvatati za glavu.

Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
podrzavam...
 
Ljudi razmislja li neko od vas pre nego sto ovde napise nesto koliko uopste zna????? Cast izuzecima odavno nisam procitao vise lupetanja nego u zadnje dve strane. Prvo na onim slikama nije samo didimela vec je ona posledice izuzetno oalabljene biljke. Didimela ce vrlo retko da osusi biljku vec unistava lisnu masu a to moze da traje mesecima. Signum ako je zaista karenca 7 dana prskaj slobodno jer berba jos nece poceti bar toliko i kada bolest napadne kao sto vladimir rece mozes samo da je zaustavis u odredjenom stadijumu izlecenja nema. Jos da kazem ovima sto se hvataju za didimelu preko 80% malinjaka u srbiji je ima. Znate gde je nema??? Potrazite slike vilamet2012 sto je postavio na pocetk radova ove sezone samo onakva zuta malina je zdrava bilo koja druga boja stabla znaci da ju je didimela u nekom stadijumu uhvatila. Ja prskam po programu vec 4 godine i ne mogu da je se otarasim. Probacu na kraju berbe sa redomilom da vidim hoce li to mozda pomoci. Bitno je zaustaviti didimelu sto pre i onda ne bude mnogo posledica i tretiranje sa fungicidima na svakih 15 dana. Kada biljka pocne da boluje ojacavajte je sto vise, to znaci uz fungicid koji treba da primenite cim vidite problem aminokiseline i prihrane preko lista da biljka moze da se drzi i prezivi napad bolesti. Mozete da idete aminokiseline na svakih 7 dana a izmedju ubacujete preko lista dovoljno je prihrane ici i na 50% doze bitno je da biljka moze da nastavi da radi to vam je isto kao kad mi ne mozemo da jedemo (diljka ima slabiju funkciju korena pod napadom bolesti) pa dobijemo infuziju to je upravo isto za biljku kada joj date bilo sta preko lista. Narode trudite se da to sto napisete ima smisla ,a ne samo da je napisano i nemojte uznemiravati ljude sa mislim da je kasno i sigurno ti je to i to... Jeste li 100% sigurni??? Ako niste nemojte pisati nekome je malina sve sto radi i od cega zivi zato pazite sta pisete

- - - - - - - - - -

Onu malinu sto kazu da je didimela je voda glavni faktor. Pola metra od reda ako nista prokopaj kanale da vuces vodu da dreniras koliko moze. Uzmi megafol aminokiseline one idu na 300l 1l i 1500din su i idi na svakih 7 dana. Ako ti je skup signum uzmi quadris ali proveri karencu da zaustavis didimelu to ti je od mene druze i srecno. Razmisli sledece godine o drenazi ima ovde iskusnih ljudi koji su to radili ja o tome slabo znam da te posavetujem.
 
Ljudi razmislja li neko od vas pre nego sto ovde napise nesto koliko uopste zna????? Cast izuzecima odavno nisam procitao vise lupetanja nego u zadnje dve strane. .............. Ja prskam po programu vec 4 godine i ne mogu da je se otarasim. Probacu na kraju berbe sa redomilom da vidim hoce li to mozda pomoci. ........... Jeste li 100% sigurni??? Ako niste nemojte pisati nekome je malina sve sto radi i od cega zivi zato pazite sta pisete

Ja bih spustio "ton" pisanja, jer 4 godine radiš po programu koji nije dao rezultat, da ne kažem po pogrešnom... Ja nisam malinar, niti se mogu nazvati voćarem, jer mi je više hobi, nema se posla u struci pa radim ovo... Ali i ja sam primetio da ljudi pišu svašta , ali pre svega iz straha, koji jednim malim delom proizilazi iz neznanja, a većim iz borbe za egzistencijom!!! I nikakav naučnik ne treba biti da bi malina opstala i napredovala, pogotovo ne danas, jer su informacije dostupnije nego ikada i sve će biti dostupnije...Ali većini je previše koštanja da ispoštuju sve tretmane... Ja jesam, jer kapiram da bez ulaganja nema profita...
Dakle, uglavnom se slažem sa tobom, ali tvoj način je......
Pozdrav
 
Ma ispoštovao sam ja sve,nisam ja krenuo bez pred znanja u ovo.ali u prvoj godini da me snadje sve ovo to mi je krivo.
Tretirao danas signumom,ridomil gold,i prihrana .
Obilazio i ostale malinjake svuda isto kao kod mene samo 2 malinjaka kako treba a obišao 11. Krivo mi što 4g.ulažem i kad treba da vidiš plodove svog rada ono traljavo.mislim na sve ukupno šljiva 200 kom višnja 1250 kom i malina 25 ari,ali ne predajem se.biće bolje.
Da kažem da mi poljoprivreda nije osnovmo zanimanje.kaplje sa strane ali jednostavno ti krivo kad daješ sebe a ne vrati ti se kako očekuješ i trudis
 
Za didimelu ću ponoviti još jednom. Ako neko ima jak napad didimele tako da su većina zaperaka sa crnim pegama po stablu, treba da zakine odmah sve na nulu. Ne neke ostaviti a neke zakinuti. Ako se to proredi ono takvo osta za narednu godinu proređena. Ti zaperci koje bi neko ostavio će vući veću količinu hrane od onih koi tek treba da izbiju pa će samo oni biti za gornju žicu. Kako je teško svaku sačuvati za narednu godinu , ako je proređena, desiće se da nemate dogodine šta da vežete odnosno proberete. Zakidanjem sada svega na nulu se ne rizikuje ništa. Pravilno formiran i zdrav zasad će dati dobar rod čak i ako sve ne bude za gornju žicu. Imao sam 2013 godine vezan malinjak sa 50% za donju žicu a 50% za gornju ali zdarvu vezanu i dala je rod od 215kg po aru što ni ja nisam očekivao. Bila je toliko niska da me prosto bilo sramota kad sam zvao komšinicu da pomogne u vezivanju.

Treba imati u vidu i izlaganje stručnjaka od pre neki dan iz oblasti meteorologije u jutarnjem programu , koi kaže da ova godina neće biti sušna. Na pitanje kako se to zna, čovek je odlučno odgovorio; - Prošla godina je bila sušna, odnosno avgust je bio paklen. Ne dešava se da dve godine uzastopno budu sušne godine. Odnosno može da se desi ali nije zabeleženo od kad se beleži vreme u meteorologiji.

Ovo može da bude ali ne mora da znači. Procenite sami. Ne bih nikog da ubeđujem ali ne košta ništa probati bar jedan red po mojoj preporuci . Na moju dušu nek ide ako grešim.

Zaboravih da kažem da sam već imao juče prvu berbu od 4 gajbe.

Srećno
 
marko987
Ljudi razmislja li neko od vas pre nego sto ovde napise nesto koliko uopste zna?????

Ne vidim cemu nervoza i ovakav komentar,svako ima pravo da pita nesto a neko drugi da odgovori.Ko zeli 100.posto tacan odgovor neka uzme literaturu pa neka nauci...

Posto sam prozvan u vezi tretiranja signumom...tacno je da treba razmisljati pre nego sto se nesto napise...Meni je juce bila vec druga berba a karenca za signum je 7.dana pre prve berbe pa ne znam kako nije sada kasno za taj preparat...Mozda neki prskaju i u toku berbe,ja ne...
pozdrav:ppozdrav:i bez nervoze
 
Ja 4 godine prskam istim programom koji ako hoces cu ti poalati na pp pa ako nadjes bolji bio bih ti zahvalan da mi preporucis jer ja za bolje ne znam. Posto radim malinu sa distance jbg do sad nisam uspevao da stignem da uradim sve bas kako bi hteo tako da ne mogu da kazem da je program los vec da ne stizem ostalo da uradim na vreme kao sto su iznosenje i secenje starih biljki a ako na njima ima didimele mozes da prskas cime hoces preci ce na novu. Moj nacin pisanja je takav kakav je jer ponekad ne mogu da verujem sta sve ovde moze da se procita. Zato sam se i sklonio sa foruma i pisem samo kada mislim da je nesto vazno reci. Nemojte unositi paniku i misliti previse pustite one koji znaju da pisu. Ja se ne razumem kao gera u sve one listove i bolesti za sta coveku svaka cast ali znam toliko da prepoznam didimelu i nesto gde je didimela samo posledica loseg stanja biljke pa se lako siri. Za signum pa nisu valjevo i zvecan na 5km pa da znas da li je za nesto kasno ili ne. Moja malina koja je na 50m vazdusne linije pa je razlika u pocetku zrenja skoro 5 dana a kamoli Valjevo i Zvecan. Ja nisam nervozan ,a moj nacin pisanja konkretno za predhodnu poruku je takav jer dajete coveku takve savete i konstatujete stvari koje samo odmazu. Ako ti mislis da je u redu da coveku kome egzistencija visi nad glavom kazes ja sam svoje rekao ,a ako sam pogresio jbg sto si me slusao sto nisi citao knjigu je po meni vrhunac. Sve se vise pojavljuje nestrucnih ljudi ovde koji prave probleme onim sto pisu visd nego sto pomazu i ovaj forum polako gubi smisao. Misite vi o meni sta god hocete ali postujte one kolege koji mole za pomoc i budite makar toliko korektni da ako nesto ne znate ne pokusavate da ih usmeravate u pogresnom pravcu. Necu vas vise uznemiravati svojom nervozom opet se glupiram i ukljucujem bez potrebe. Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio ali i vasa ravnodusnost prema greskama koja pravite,a ne zanjma vas kako ce uticati na necije prihode od kojih prezivljava nije nista bolja od moje nervoze ako ste je vec tako nazvali
 
uh,izazvah salve odgovora.
hvla sviam na odgovorima,pomogli ste mi.
zelim samo dak kazem da zivim i radim u Zvecanu ali mi je malinjak na juznim stranama Kopaonika,na 650 metara nadmorske visine,i jos nema berbe ,najmanje jos sedam dana,a mozda i vise.
nakon svih odgovora,najverovatnije sutra ide prskanje quadris ili signum,posto je karenca 10 odnosno 7 dana za signum,
blizi mi je quadris jer vidim da ga vise hvale za dididmelu.
 
Kada je rec o opasnim bolestima ,fitoftora,didimela i bakteriozna oboljenja,treba biti oprezan i krajnje uzdrzan.Ja savetujem sve mlade proizvodjace da savet potraze od strane strucnih ustanova.Imate link na prethodnim stranicama koji je postavio majstor Gera o fitoftori i ako pazljivo procitate shvaticete koliko je to opasna bolest i koliko mi proizvodjaci malo znamo o patogenu.To je nesto sto se laboratorijski ispituje i sto se ako uzme maha prakticno i ne leci.Hemijske mere zastite imaju ograniceno dejstvo.Preparati na bazi metalaksila i fosetil aluminijuma ,koji se uglavnom preporucuju,mozda nesto pomognu ali ne treba ni gajiti preterani optimizam.Nekada se za ovu bolest preporucivalo vadjenje maline i spaljivanje.Isti je slucaj i sa bakterioznim oboljenjima koja su novija pojava.Didimela je nesto manje opasna ,nju cete uvek imati,ali sa njom mozete i opstati.Stete su podnosljive,deo pupoljaka ne moze da se aktivira ,obicno od zemlje,ali je retkost da su svi pupoljci blokirani.Za didimelu je i bitno ne drzati zakorovljen zasad i preterano gust sklop.I slazem se sa clanovima foruma da mi neopreznim davanjem saveta ,u zelji da pomognemo,mozemo naneti mnogo vecu stetu.
 
Ovde može da se nauči sve što je potrebno za dobar uzgoj maline.
Ja kada sam počinjao da radim nisam znao takoreći ništa A i ono što sam znao bilo je pogrešno.
Ako se krene od početka teme pa do kraja može sve da se nauči.
Tako da ljudi bez nervoze.
Svaka godina je posebna i moramo se prilagođavati uslovima.
Didimela je jedna vrlo zeznuta boljka. Prošle godine sam na mesec dana bio odsutan, za to vreme lastari su pali u travu i iako je bila suša, pod rosom su toliko oboleli od didimele da j e to strasno... Džabe što je sve bilo super kad jedna greška i ode sve u pm... Isto je i sa fitoftorom, većinom se prenosi zaraženim sadnicama, i jednom unesena u parcelu polako se širi i čeka povoljne uslove za razvoj i napad.
Ko je kriv kad se to desi, pa mi niko drugi. Ja prvo nisam toliko obraćao pažnju i sad je tako kao jeste, imam zaraženi njivu i ako ne preduzmem mere odose dve godine rada za nista.
Naučio sam lekciju što bi rekli od A do Š.



Sent from Yuga
 
Marko,ja tebe CENIM kao proizvodjaca i secam se nekih ranijih postova mislim o kalijumu i kalcijumu cini mi se...I ja sam po nesto naucio.Kod mene je berba krenula i zato sam i napisao da je za signum kasno.U vezi didimele se slazem sa tobom.

Problem je tvoj ton pisanja... kao ti si strucan a ja sam cini mi se nestrucan i lupetam po forumu...Moj prinos maline je oko i preko 1.0kg.po sadnici,ovde je to retkost,malinjaci su uglavnom propali...Po kojim pokazateljima ti cenis ko koliko zna,po meni je samo to problem.

Zamolio bih te da se ne povlacis sa foruma,tu smo da saradjujemo :ppozdrav:
veliki pozdrav

.............................................

I svaka cast za komoru,to je za nas jedini spas da svako ledi svoju a ne da zavisimo od drugih
 
Kermi
06fb9ac062ead575c4edd889d73d60d0.jpg
e1e2166704d4c0ce8e666b92e1646895.jpg


Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
 
Marko,ja tebe CENIM kao proizvodjaca i secam se nekih ranijih postova mislim o kalijumu i kalcijumu cini mi se...I ja sam po nesto naucio.Kod mene je berba krenula i zato sam i napisao da je za signum kasno.U vezi didimele se slazem sa tobom.

Problem je tvoj ton pisanja... kao ti si strucan a ja sam cini mi se nestrucan i lupetam po forumu...Moj prinos maline je oko i preko 1.0kg.po sadnici,ovde je to retkost,malinjaci su uglavnom propali...Po kojim pokazateljima ti cenis ko koliko zna,po meni je samo to problem.

Zamolio bih te da se ne povlacis sa foruma,tu smo da saradjujemo :ppozdrav:
veliki pozdrav

.............................................

I svaka cast za komoru,to je za nas jedini spas da svako ledi svoju a ne da zavisimo od drugih
Hvala i ja to govorim vec odvno pa sam resio da je vreme preci sa reci na delo.

sad da predjem no gornji deo poruke. Ja nikada za sebe nisam rekao da sam strucan i daleko sam od toga da sam neki strucnjak. Ja ono sto znam i u sta sam 100% siguran napisem.Glavni problem ovog foruma je kada se u recenici pojavi JA MISLIM. Jesi li video reakciju coveka na tvoj post o signumu. Umesto da ga pitas u kojoj ti je fazi malina,koliko mislis da ima do berbe ti mu kazes da MISLIS da je za signum kasno on vec covek se uspanicio. Ja ne osporavam niciju strucnost i nisam rekao ni za koga da je neznalica u mom predohodnom postu ali iskreno onaj tvoj post o signumu kad smo se vec dohvatili toga je meni nerazumljiv zato sam napisao to sto sam napisao i dalje stojim iza toga. Jer ako ti mozes da napises nesto tako ne imajuci ikakvu informaciju o zasadu plus ne uzimajuci u obzir to sto ste udaljeni cirka 300km i onda onaj kome gori pod nogama tek pocinje da panici jednostavno ja odreagujem onakao kako jesam. Svaka tebi cast na prinosu i ne sumnjam da znas da radis malinu ali morate imati i nekog obzira prema ljudima kojima treba pomoc. Sve ovo sto sam napisao nije upuceno tebi kao uvreda ili upereno protiv tebe vec samo objasnjavam moj pogled na stvari.
A sad da se dohvatim i clana koji je hobista zaboravio sam mu nick. Druze sta ti mislis kako sam ja naucio sta je didimela koliko stete moze da nanese i kako se kontrolise,pa tako sto se toliko dugo borim sa njom. Veruj mi nimalo je se nije lako otarasiti pogotovu kada je kisno vreme a zadnjih par godina je kise i previse do branja. Ako si hobista onda ne vidim poenu tvog pisanja na onaj nacin da ti mene prozivas oko prskanja. Najgori malinjak prosle godine koji sam imao imao je prinos oko170kg po aru zasto??? Znog didimele. Nisam stigao travu da sredim na vreme posle berbe i ostali mi mladari u travi pola bili suvi ali ipak je taj malinjak dao 170kg. Inace i jas se mogao voditi kao hobista jer sam malinu radio iz beograda pa sam ipak uspeo da tu malinu oporavim iako nije licila na pocetku ninasta.
Hvala na pozivu kupinar ali ipak cu oatati u ovom statusu na kom sam sad ,a verovatno vise nista necu ni pisati na ovoj temi jer nisam ja vise za ovo sledeci put cu da promenim temu kada me nesto iznervira. Sve najbolje svima zelim veliki pozdrav
 
A sad da se dohvatim i clana koji je hobista zaboravio sam mu nick. Druze sta ti mislis kako sam ja naucio sta je didimela koliko stete moze da nanese i kako se kontrolise,pa tako sto se toliko dugo borim sa njom. Veruj mi nimalo je se nije lako otarasiti pogotovu kada je kisno vreme a zadnjih par godina je kise i previse do branja. Ako si hobista onda ne vidim poenu tvog pisanja na onaj nacin da ti mene prozivas oko prskanja. Najgori malinjak prosle godine koji sam imao imao je prinos oko170kg po aru zasto??? Znog didimele. Nisam stigao travu da sredim na vreme posle berbe i ostali mi mladari u travi pola bili suvi ali ipak je taj malinjak dao 170kg. Inace i jas se mogao voditi kao hobista jer sam malinu radio iz beograda pa sam ipak uspeo da tu malinu oporavim iako nije licila na pocetku ninasta.
Hvala na pozivu kupinar ali ipak cu oatati u ovom statusu na kom sam sad ,a verovatno vise nista necu ni pisati na ovoj temi jer nisam ja vise za ovo sledeci put cu da promenim temu kada me nesto iznervira. Sve najbolje svima zelim veliki pozdrav

Verovatno misliš na mene :) Ja sam taj deo oko prskanja naglasio(boldovao) iz razloga tvog "tona" pisanja, kako sam već naveo... Ti si skoro pa rekao da su neki ovde glupi... Samo zato sam tako napisao...
Nadam se da ćeš srediti didimelu i da ja ,kao ni mnogo drugi, neću imati potrebe da "se" lečim od nje ;)
I opet kažem, iako sam hobista kako kažeš(u pravu si) , u potpunosti se slažem sa svim što si napisao, jer je 100% logično to što si zaključio...
 
prvo,hvala svima na savetima koji ste mi dali za borbu protiv didimele.stvarno hvala,mada nisam hteo da izazovem raspravu.
juce sam isprsko preparat teatar,ista aktivna materija kao quadris,karenca je 10 dana,tako sad sta da bog.
Citam u nekim prirucnicima o gajenju maline na netu,da je prva polovina juna period kaa se treba vrsiti proredjivanje mladih lastara(izdanaka).
Da li neko zna koliko je optimalno ostaviti lastara po metru duznom,ili ako moze savet u vezi toga,jer ocigledno ima mnogo lastara,i mislenja sam da treba proredjivanje.
da li sam u pravu?
 
Malinari treba mi pomoc,juce sam bi kod prijatelja u malinjaku vilamet je u pitanju,ono sto me zaprepastilo jeste mnogo ali bas mnogo roda ali veoma malo listova,bocnih grana sa plodovima ko iz knjige ali jako malo listova...da li zna neko tsa moze biti u pitanju???inace ima simptome nedostatka gvozdja i verovatni i magnezijuma...hvala na odgovoru unapred.
 
Nazad
Vrh