Radovi u malinjaku

Jbga... Nadam se da ce se neko javiti ko je uspesno resio taj problem. Kod mene je m islim golubnjak pomogao.
 
Deo teksta sam preuzeo sa http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/zastita-bilja/novootkriveni-virus-maline.html

Dosadašnja ispitivanja Instituta za voćarstvo su pokazala veliku prisutnost Bloč virusa maline, koji bi se mogao nazvati i virusom zamrljanosti lista. - Ono što je interesantno proizvođačima jeste da su u ranijem periodu zaštitari i proizvođači takve simptome na izdancima i listovima pripisivali štetnom dejstvu eriofidne grinje. Koristili su značajne količine akaricidnih sredstava, međutim, efekat dejstva je izostao. Bukvalni prevod naziva ovoga virusa sa engleskog jezika jeste zamrljanost lista maline. Prvi simptomi su difuzno žutilo po listu, list nema zdrav izgled, primećeno je i da se smanjuje plod maline. Plodovi sa takvih izdanaka imaju rehuljavost, odnosno pri berbi se već u ruci rasipaju. – objasnio je za Znanje na poklon dr Aleksandar Leposavić.
 
Ma 1 ceo malinjak a sve je bilo dobro do zrenja.sve je dobro i sad osim ploda.prosle god bio ok.neko kaze oprasivanje,neko sto je kopano a bio u cvetu. Malinjak na 300m od tog je dobar.
 
Pokrivene, ušuškane. Površina oko 20 ari, koštalo negde oko 2000eur + moj rad koji nisam računao..

yLkhRAK.jpg


JGcdoXF.jpg


I8lQMuk.jpg


zEPusxo.jpg


cW7wkLR.jpg


i02K9vD.jpg


c3cUfvk.jpg


04EeP8t.jpg


ThtXJWJ.jpg
 
Koliko su realne price da dolazi do zaparenja malina ako se stavi mrezica prekocele njive? Vidim da dostaljudi stavlja samo preko vrste malina. Jel imao neko iskustva?
 
Koliko su realne price da dolazi do zaparenja malina ako se stavi mrezica prekocele njive? Vidim da dostaljudi stavlja samo preko vrste malina. Jel imao neko iskustva?

Ne znam kako se ponašaju mreže za zasenu (40-70%) pod njima verovatno svašta može da se očekuje. Ova mreža ima 18% zasenu i nema nikakvih problema sa kondezacijom ispod nje. Juče sam se uverio jer je kiša padala i prestajala 4 puta. Pošto mi je zafalilo mreže za jedan red, on je kontrola.. List se sušio istom brzinom kao ovaj ispod mreže. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Cime si ovo slikao?

Sigma 10-20 f4-5.6
hEhHUxQ.jpg
 
Pa kod tebe je samo preko vrste mrezica. Ja sam mislio preko cele njive kad je razvucena. A plus je moja mreza 70 %. Koliko ti je sirok red mreze?
 
Sve je to lepo ali 2000e za 20ari mnooooogggooooooo para! Gde nadje protivgradnu sa zasenom od 18% kada su sve po fabrickoj specifikaciji 8-10% sencenje??
 
Jedno kratko pitanje.Posadio sam maline u prolece ove godine.Skoro sam im bacio vestacko yara i isprkao sa prehranom i zastita.Na jesen isprskam bakar i bacim stajsko.Nije mi jasno u prolece sledece godine treba da vezem mladare na zicu i da ih prekratim malo preko zice,ali sta da radim sa mladarima koji nisu porasli do zice nego recimo imaju metar visine,dali i njih skracujem malo pa ih vezem na donju zicu ili ih pustam da rastu pa kad dostignu gornju zicu vezem i prekratim.mozda je malo glupo pitanje ali u mojoj okolini niko ne gaji maline.
 
[IMjG]
kdjyox.jpg
[/IMG]
jpwns0.jpg
[/IMG]
Jel moze neko da mi objasni sta se desava sa malinom prije par dana je bilo sve ok sad kad je pocelo zrenje list je poceo da se smanjuje da zuti i poneke da se suse,ako ima kakvog lijeka sta treba ciniti??? hvala unapred
 
[IMjG]
kdjyox.jpg
[/IMG]
jpwns0.jpg
[/IMG]
Jel moze neko da mi objasni sta se desava sa malinom prije par dana je bilo sve ok sad kad je pocelo zrenje list je poceo da se smanjuje da zuti i poneke da se suse,ako ima kakvog lijeka sta treba ciniti??? hvala unapred
Nisi to jedini, ima nas dosta sa takvim simptomima. Jedino da probaš sa aminokiselinama, pa prati stanje.

Послато са C5503
 
Nazad
Vrh