Radovi u malinjaku

evo i mojih malina s obzirom na vreme, bolesti... nisu bas lose.
1zqqxir.jpg

69iyxl.jpg

2cz6bsl.jpg
 
Evo i mojih malo doduse ovo je bolji red, danas kao u kosnici pcela milion
6fec4f628da0e52011265c9bbae87e17.jpg
42a570a59162466140a8136be3654199.jpg


Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
 



Slike sa terena iz Kosjerica gde sam bio danas, gde je tokom dana stigla potvrda iz Beograda da je u pitanju bakterija Pseudomonas, prouzrokovac bakteriozne plamenjace na biljnim kulturama. Jos uvek se ceka izolovanje jos jedne bakterije na koju se sumnja, ali nesto vise o tome u cetvrtak, kad bih trebao da imam i tu informaciju.
Ok, sta uraditi po ovom pitanju za slucaj da ne daj Boze dodje do ovoga i u vasem zasadu? Prvo i osnovno je da poskidate sve grancice koje ovako pocrne, iznesete iz malinjaka i spalite. Prica oko Pseudomonasa je sto on generalno moze da "izdivlja" 5,6-10 dana, napravi stetu, sto spali-spalio je, i da posle toga sve bude zavrseno. U godinama kao sto je ova sa kisnim i hladnim prolecem, i na zemljistima gde je kiselost prilicno niska, ova bakterija moze da napravi velike stete. Generalno, ocekuje se da ce porast temperature prilicno pomoci napadnutim zasadima.
Ono sa cime smo mi u Hoji radili tretmane ovih dana na zasadima gde smo nalazili ovakve simptome, bila je primena preparata koji se od ove godine nalazi u nasoj ponudi. Rec je o preparatu DIOXY ACTIV SUPRA AGRO.

http://www.hoya-vs.com/aktuelno…/dioxy-activ-supra-novo_266/
Rec je o veoma jakom dezinficijensu koji bukvalno przi sve! Dosta smo ga radili u zasadima koji su imali problem sa susenjem maline kao posledica napada fitoftore na korenu maline, kroz sistem kap po kap, i uspevali da zaustavimo napad. O ovoj temi cu pisati zasebno, kako bih se posvetio temi ovog posta.
Kako primeniti ovaj preparat i u kojoj dozi? Mozete ga koristiti tako sto cete mesati 1L preparata DIOXY ACTIV SUPRA AGRO na 300-400l VODE i tretirati vas zasad folijarno, dakle preko lista. Pre toga se podrazumeva da ste odradili odstranjivanje zarazenih grancica, kako sam vec pomenuo gore. Ovaj preparat nemojte mesati ni sa cim, on ide u tretmanu sam. Preparat nema karencu, nema rezidua, i mozete ga slobodno raditi u bilo kojoj fazi. ......


Preuzeto sa facbook stranice MALINARI SRBIJE autor Dusan Karimanovic
 
Ja ne znam da li u ovoj zemlji postoji koji organ vlasti koji kontroliše sadni materijal i generalno sve što se uvozi ili samo u dogovoru prolazi carinu bez ikakve kontrole sa ciljem da se uništi srpska poljoprivreda. Neko je uzeo debele pare dok se o budućnosti ne razmišlja ni minut ranije.

Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
 
A šta je sa nepatogenim mikroorganizmima kada se primeni DIOXY AKTIV?
Nisam video na kojoj je bazi, šta je po sastavu, molim te.
 
A šta je sa nepatogenim mikroorganizmima kada se primeni DIOXY AKTIV?
Nisam video na kojoj je bazi, šta je po sastavu, molim te.
Slusajuci predavanje ovog Sarajlije profesora u pitanju je hlor-dioxid,a objasnjenje da ubija patogene MO lezi u tome sto su oni mnogo vise aktivni u odnosu na korisne pa jednostavno polete na preparat koji ih neutralise,navodno je zakljucak da korisni ostaju...i jos nesto covek lepo kaze preventivno dezifenkciono sredstvo,e sad ako nismo uradili preventivu daj da poubijamo patogene MO,jer cim biljka oboli znaci da su patogeni preovladali korisni pored njih nemaju sanse,e sad kada bih birao pobio bih patogene i verovatno napravio koleteralnu stetu prema korisnimMO,onda bih uzeo i folijarno dodao jos korisnih jer drugo resenje ne vidim....sve ovo bih uradio posto se oslanjamo na nauku...Pozdrav
 
Crnjevo
Slusao sam i ja to predavanje na youtube. Znam o cemu se radi, ne znam nisam bas optimista. Inace takav efekat se postize i sa bakarnim preparatima preko kpk sistema ali se definitivno pobiju i korisni. Pa bi posle nekog vremena, (dana) trebalo dodati te korisne isto preko sistema kpk. Ali, treba po meni ici i sa sistemicima folijarno. Inace interesantna tema posto sam i kod mene primetio takve listove ali i na drugim malinjacima. Doduse u jako malom procentu.
 
Nazad
Vrh