Radovi u malinjaku

Vujke,odnesi list na analizu.Imaš u Loznici dobrog zaštitara kod zavoda za poljoprivredu koji ima u radnji elektronski mikroskop,pa neka pogleda.Pokazivao mi je par sličnih uzoraka koje su mu ljudi donosili i kod njih je bio nedostatak magnezijuma,ali najbolje da to stručnjak pogleda.
Pozdrav
 
Vujke,ako nosis list u psss zavod LO javi sta su ti rekli, i kod nas toga na pretek jedino sto se ovde malina ne susi iz korena.Pozzzz,i hvala
 
Vujke
Cini mi se da imas napad grinje sudeci prema nekim slikama.Koliko vidim malina ti se nalazi u blizini sume a imas i duz redova neku travu.Cesto je napad grinje izrazen na parcelama u blizini suma.
Cegovac
Prenesi nam misljenje zastitara.
 
Poslednja izmena:
I ja sam imala ovu situaciju prosle godine posle branja, nosila biljke kod zastitara, receno mi da je grinja, prskala envidorom u avgustu. Ove godine redovno prskala envidorom pocetkom maja ali sam primetila istu pojavu, zastitar izasao na lice mesta, rekao da je to posledica sto su bili zarazeni mladari prosle godine ali posto se ne siri nema potrebe za dodatnim prskanjem.
 
@rade zivanovic gde se nalazi taj zavod ja sam iz Krupnja,
Sto se tice grinja ili su ove moje neki mutanti pa im fobos i abastate ne moze nista ili ovi preparati ne valaju a do sada je tretirano par puta sve po programu.

I kolege samo bez persiranja :)
 
Ako poznaješ Loznicu,od šetališta ona ulica što vodi prema pijaci,Bosanska se zove,kreneš njom i čim prođeš onaj veliki parking gde su maršutni taksisti za Banju sa leve strane je zavod.To je žuta dugačka zgrada.Ispred nje je mala poljoprivredna apoteka i ti otiđi u nju.Vlasnik je zaštitar i on je kupio poljoprivredni zavod i renovira ga trenutno.U apoteci je mikroskop i može odmah da ti pogleda šta je u pitanju. čovek se zove Zlatko i ako hoćeš možeš slobodno reći da sam te ja uputio kod njega.
Nadam se da sam ti pomogao opisom i da će ti on pomoći za dalje.
 
od 22.4 - 4.6.2015.
2015-04-22-153725-1.jpg


- - - - - - - - - -

2015-06-03-102050-3.jpg


- - - - - - - - - -

2015-05-26-124116-2.jpg
 
Evo postovane kolege odgovora zastitara.Od jutros do sada sam bio kod njega,konsultovani zastitari iz sargente i basf,slate im slike i misljenje mog zastitara i svi oni se slazu da ovo nije bolest,vec blokada odredjenih elemenata.Kako sam ja razumeo,posledica gusenja korena i sada kada biljka uzima sve na plod koren nema snage da usvoji elemente i za list.Inace tvrde da nema govora o fitoftori.Posle konsultacija sa ljudima iz sargente i basf preporuka mog zastitara je ujutru rano folijarni tretman magnezijum nitrat i gvozdje.Navodno ova dva elementa udruzeno dovode do zutila lista.Tretman ponoviti za 3-4 dana.Na 300 litara vode 1,5l magnezijum nitrata sa aminokiselinama i 300 g yara gvodje za 50 ari malinjaka.Za 3-4 dana trtman ponoviti i videti da li su biljke zivnule,kako napreduju zaperci a ako se siri i napredka nema preparat zignal da bi se predupredila fitoftora 0,5 litara sa 1000 litara vode za 2 km spalira,prskate sa obe strane po 0,5 metara uz obavezan uslov da bude kise,na suvu zemlju nema zeljeni efekat.
 
evo i mojih malina, krenule su lagano sa cvetanjem.... visina gornje zice oko 185 cm.. ostavljeno 3 do 5 pupoljaka iznad zadnje zice, u pojedinim redovima visoke su i do 2,4 - 2,5 metra...

y07F5m0l.jpg
UQHLv1ul.jpg
95ELuG4l.jpg
DWJTrJ9l.jpg
sdRJh43l.jpg
 
Uh kad vidm ovakve maline...
@ rade zivanovic hvala kolega mislim da znam gde je...
Sad idem zalivati alijansom mesta gde se susi ako sta ostane. Juce je isao tretman fitofert aminoflex.
 
[h=1]Ćegovac[/h]Dobro je da nije bolest.Znam koliko muke i rada si dosad imao oko maline ,a mogu da pretpostavim kako ti je dok gledas sve to sta se s s njom dogadja.Zelim da uspeju saveti zastitara i da malina bude kao i ova na ovim slikama.
 
21bkqcl.jpg
evo konacno sam uslikao listove :D opet sam zaboravio aparat ali sam doneo listove kuci i uslikao. da li neko zna u cemu je ovde problem?
 
Ako moze jedan savet
U malinjaku saddjenom krajem marta ove godine,sam pre mesec dana po kolicini mrava video da imam problem sa grinjom.
Tretirao sam tada fobosom i izgledalo je da je problem resen.
Ovih dana ponovo krecu mravi,znaci grinja je opet tu.
Da li zbog blizine sume ili loseg sadnog materijala.
Da li sada da odradim sa nekim drugim akaricidom, npr. abastateom plus nju film?
 
cegovac jesu tvoji listovi isti ko moji ili ne? imas li neki savet za mene. po mojoj proceni ja msm da je ovo klasicna plamenjaca korena.
 
Nisam strucan da ti odgovorim jer i ja par dana tragam za odgovorima,mnoge stvari po slikaama deluju slicno da stvaraju konfuziju u trazenju odgovora.E zato se uce skole,pa cak i oni nisu sigurni.Listovi nam ne lice.Po meni ovde lici da nedostaje gvozdza i sta jos?Inace ne mislim da je ovo plamenjaca korena,jer ti nisi postavio sliku gde ti je sasusen list.Trazi zastitara,ponesi slike i dobices odgovor.Jucerasnji predlog Marka je u 90 posto opisan kao i zastitara,samo je taj post neko obrisao.
Nadam se da ce se jos neko oglasiti i dati neki odgovor.
 
Nazad
Vrh