Radovi u malinjaku

Tacno je da sam bacao krec,ph mi je bila od 4,2 do 4,6 i bacio sam 1,5 tona jelendolskog kreca,a preporuka je bila 2 t.I ja sam sumljao na hlorozu,ali me buni sto druga polovina malinjaka nema nikakav negativan uticaj cak je odlican.
 
Meni je zemlja gajnjaca,smonice imam samo na vrhu malinjaka u vidi se na slikama da tu imam rupa a inace sami stajnjak ove godine bacio oko 12 tona govedji i ovciji mesano,mada znam da je ovo bio odgovor za kolegu Riba
 
to sam i radio sad u prolece bacio 10 prikolica stajnjaka govedjeg i frezirao zemjiste je za nijansu bilo bolje nego kad sam sadio, sad sam vec nabavio 10 prikolica svezeg stajnjaka i cekam do proleca da pregori i onda opet bacam, inace freziram vise puta u toku godine da rastresem zemlju da bi mogla propustati vodu. zalicu sutra ridomilom daj boze da pomogne, inace njiva je od 600m/d tj 25ara u celoj njivi ima mozda max 30 takvih lastara koji se suse ostali su ok za sad. malopre sam poprskao slavol vll neznam mozda da ubacim jos neki preparat folijarno kao prihranu?
da dodam nije cela parcela smonicava jedno 30-40% je smonica ostalo je crncica(aluvijum) kako je mi zovemo ovde i mogu reci da su mi maline bolje gde je smonicavo a losije gde je crnica...:sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Preporuku za kolicinu kreca je dao profesor Nikolic sa poljoprivrednog fakulteta Zemun inace tvoj zemljak iz Ivanjice je.Jebiga ako takvima ne mozes da verujes?
 
ja nisam ni bacao krec pa imam iste simptome kao i ti......
jos uvek nisam nigde nasao da je neko napisao negde koja su djubriva najbolja i u kojoj fenofazi se primenjuju (folijarna ili obicna) jedino sto sam procitao je za osnovna djubriva npk i kan i to je to. ako neko ima neku brosuru ili tako nesto neka izbaci da vidim barem cime mogu i kad treba da djubrim malinu. ajde veliki malinari pomognite nama malima :D
 
Riba ubaci koju sliku da vidimo
nemam trenutno slike nisam slikao kad sam bio u selu uvek zaboravim aparat :/ ali simptomi su isti kao kod tebe samo sto su moji listovi jos zutiji a mladi lastari su ok i skoro su na 30-40cm neki su presli prvu zicu.

- - - - - - - - - -

29g23ro.jpg

ajde objasnite mi kad i sa cim se prska malina u ovoj fenofazi jer ja nista ne razumem i da li ovi preparati imaju sve potrebno za ovu fenofazu ili moraju jos neki od drugih proizvodjaca i koliko puta se prska na koliko dana?
 
I ti kolega imas isti problem?

Ja sam do sada zadnja dva prskanja koristio aminokiseline prvo Puccioni Basic pa onda Tere Sorb
 
ma da, dali ih dohvatila hladnoca ili sta je nemam pojma,to mi manja povrsina jer sam povadio i sadio kupine, samo zute listovi i imaju neku drecavu boju,suse se sad pod rodom,da ih isprskam sutra pa da vidim,a kupine pored sadjene prosle god i ove sam jedva iscupao i to ne sve od zute rdje sa presingom i adamom, kisa,praznici jbm ga sta sve ne nadje

- - - - - - - - - -

ovo smo nekad prskali samo 1 za insekte i posle za budj i to nije bilo potrebno,sad mora da se prska svaki dan i najgore sto ima gomila hemikalija i vise ne znaju sta da preporuce, ove god sam se za kupinu vrati na plavi kamen u kristalu

- - - - - - - - - -

Ćegovac jel ti povratile amino kiseline malo malinu?
 
Cegovac
U privatnoj poruci sam ti rekao da je to prilicno slozeno i da je rizicno davati preporuke.Nesto i da dodam u odnosu na ono sto sam vec rekao.Na osnovu sliika i jos nekih detalja koje si ovde izneo.Kalcifikacija zemljista je prilicno slozena mera.Znate kako kazu krec bogati oceve a siromasi sinove.Postoji antagonizam izmedju kalcijuma i kalijuma.Ali obzirom da si to radio na celoj povrsini a ove simptome imas u delu malinjaka logicno bi bilo da iskljucimo krec kao uzrok svega ovoga.Treba pogledati koren.Moze da bude fitoftora.To bi bilo ponajgore.Kad iskopas sadnicu sastruzi sa korena i korenovog vrata tanak sloj.Ako je ispod koren crvenkast ili cokoladno braon to bi mogli biti znaci fitoftore.Zdrav koren je beo."Kada se sastruže kora sa zaraženog korena i korenovog vrata uočavaju se delovi crvenkasto mrke boje, a između obolelog i zdravog tkiva javlja se jasna linija razdvajanja što može biti pouzdan dijagnostički znak prisustva truleži korena maline."Jos nesto.Ako nemas na mestima na kojima ti se susi malina ni mladih izdanaka jos je veca verovatnoca da se radi o fitoftori.Drugo sta moze biti.Na podbarnim delovima zemljista,odnosno nepropusnom zemljistu,koren maline moze da povuce vecu kolicinu vode koja dovodi do zagusenja i uginuca lastara.Ali na takvim mestima imas mlade izdanke i to je manje zlo.Ako je fitoftora nisam siguran da ima pomoci.Preparat koji se navodi u prilogu je prvenstveno za krompir.Moze se koristiti i ridomil,zalivanjem.Ali te mere zastite kad bolest uzme maha uglavnom daju relativno slabe rezultate.Sve ovo shvati prilicno uslovno,jer sam ti u privatnoj poruci rekao da je to ozbiljan problem koji treba da resavaju iskusni zastitari.
 
Poslednja izmena:
[h=4]Zaštita od crvenila korijena maline[/h]Zaražene biljke nemoguće je izliječiti pa je potrebno primjeniti sve preventivne mjere zaštite. Najvažnija mjera jest sadnja zdravog sadnog materijala u nekontaminirano tlo. Ne preporučuje se sadnja osjetljivih sorata na rizičnim parcelama. Vrlo osjetljive sorte su: Willamette, Skeena, Titan, Hilton, Chilcotin, Comox. Manje osjetljive su sorte Durham, Chief, Newburk, Latham i druge. Za sadnju treba birati ocjedite terene. Na rizičnim parcelama krajem kolovoza i početkom rujna preporučuje se provedba zaštite fungicidima na bazi metalaksila M, benalaksila, popamokarb-hidroksida uz velik utrošak otopine. Isti fungicidi mogu se primjeniti preko sustava za navodnjavanje kap po kap. Pripravci na bazi Al-fosetila primjenjuju se i folijarno. U slučaju da je zaraza uzela maha kemijske mjere daju samo simboličan učinak.

Vi odma pomislite na najgore i unistite mi vece :/
 
Sta druge kolege misle o ovome da li je ovu hlorozu izazvao krec?


Kod mene je proletos po izvrsenoj analizi Ph bio 4,2,ali sam imao fosfora i kalijuma i viska.....iz zavoda PSSS Sabac me kontaktirali i preporucili 3t/h krecnjaka,ALI postepen unos u 3 godine.......Ono sto je u mom kraju ove godine problematicno i vrlo cesta pojava kod vecine pojava sarenila lista, najveca sumnja je preterana kolicina padavina prosle godine,prisustvo didimele.
Sto se tice totalnog susenja maline sada ga nema,ali prosle godine podvodne,i podbarne parcele su stradale,pa cak i one koje nisu izgledale tako.......jer su ljudi zbog ranijih susa sadili malinjake u sto dubljim parcelama,mada je uopsteno zemlja rastresita.

Posto se tebi desava u ravnom delu malinjaka,po meni vlaznost je veca,(a zadnje padavine su bile obilne) a vreme je takvo da su i velike temperature,pa je moguce da je u tom ravnom delu "kuva",dok taj deo pod nagibom je ocedit pa nema taj problem.

Pdrzavam Markov stav da netreba preterivati nisacim,i pozivam ga da se vrati na forum,zasigurno ima vise onih koji to zele i kojima je njegovo znanje i iskustvo potrebni,a svak po sopstvenoj proceni nek primenjuje ono sto misli najboljim.

Nazalost malo malinara ima da nema neki problem.......i eto ujedno svima onima odgovora koji misle da je malinarenje lak i jednostavan posao.,i gde se misli da ljudi nece da posvete vise paznje (ima i takvih) i ulaganja da bi se dobio maksimum.
--------------------
Riba
po mom misljenju i iskustvu a citao sam i Vilametove postove,totalno pregoreo stajnjak po meni ima manji efekat,hranljivu vrednost,i manje moze da zadrzi vlagu od osrednje pregorelog, ujedno stajnjak bi za tvoje zemljiste po meni bio kao sendvic panel,probaj,mislim da ce biti efekta
 
Poslednja izmena:
2362afab9048414467bc5844a0a63900.jpg
a2dcdba96ea5761907dc717663b274c6.jpg


A evo i problema sa kojim ne znam sta da radim
32f4deb1b9862383a05ceb318d111bba.jpg

6d8edf91ca26a4a933e9a1a4a22c1a04.jpg

Drugo I kod mene ima susenja ali i po opisu trulezi korena to je upravo to. Biljka iz cistog mira do pre dva dana bila ok sa sve rodom se susi...
Dzabe sto je rodilo kad sad ide jedna po jedna...
 
Poslednja izmena:
Cegovac
U privatnoj poruci sam ti rekao da je to prilicno slozeno i da je rizicno davati preporuke.Nesto i da dodam u odnosu na ono sto sam vec rekao.Na osnovu sliika i jos nekih detalja koje si ovde izneo.Kalcifikacija zemljista je prilicno slozena mera.Znate kako kazu krec bogati oceve a siromasi sinove.Postoji antagonizam izmedju kalcijuma i kalijuma.Ali obzirom da si to radio na celoj povrsini a ove simptome imas u delu malinjaka logicno bi bilo da iskljucimo krec kao uzrok svega ovoga.Treba pogledati koren.Moze da bude fitoftora.To bi bilo ponajgore.Kad iskopas sadnicu sastruzi sa korena i korenovog vrata tanak sloj.Ako je ispod koren crvenkast ili cokoladno braon to bi mogli biti znaci fitoftore.Zdrav koren je beo."Kada se sastruže kora sa zaraženog korena i korenovog vrata uočavaju se delovi crvenkasto mrke boje, a između obolelog i zdravog tkiva javlja se jasna linija razdvajanja što može biti pouzdan dijagnostički znak prisustva truleži korena maline."Jos nesto.Ako nemas na mestima na kojima ti se susi malina ni mladih izdanaka jos je veca verovatnoca da se radi o fitoftori.Drugo sta moze biti.Na podbarnim delovima zemljista,odnosno nepropusnom zemljistu,koren maline moze da povuce vecu kolicinu vode koja dovodi do zagusenja i uginuca lastara.Ali na takvim mestima imas mlade izdanke i to je manje zlo.Ako je fitoftora nisam siguran da ima pomoci.Preparat koji se navodi u prilogu je prvenstveno za krompir.Moze se koristiti i ridomil,zalivanjem.Ali te mere zastite kad bolest uzme maha uglavnom daju relativno slabe rezultate.Sve ovo shvati prilicno uslovno,jer sam ti u privatnoj poruci rekao da je to ozbiljan problem koji treba da resavaju iskusni zastitari.

Ima zaperaka u 95 % kucica,kod mene nema ovakvih listova kao kod Vujketa,list ne sareni vec je svetao zelen,prelazi u zuto i susi se.E sad ima ovde jedna stvar ,nekih 10 ari koje sam isekao list pocne da braoni i tako braon zelen se osusi i to sam prskao sa previkur energy red dalje od tog desavanja i to je po meni to zaustavilo,ali je negde izgleda provuklo i zahvata mi jos deset reda ali tu list ne braoni vec zuti,znaci razliciti simptom.Odoh sad kod zastitara da vidim za ovaj Zignal da to zaustavim,tako mi je rekao i leposavic i ako vredi da aminokiselinama i prihranom poprskam ovo sto se jos zeleni ako moze da se sacuva.Neka mi je bog u pomoci,pozdrav za sve malinare.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh