Radovi u malinjaku

Pole,

Molim te objasni mi sta ti znaci rihtovanje i kako ubacujes tecni kiseonik i gde to ima da se kupi.Pozdrav i molim te odgovori mi sto pre jer sam 10 ari isekao od prevelike vode a jos 10 mi je kriticno pa da to spasem ako mogu i ako mislis da si dobio pozitivan rezultat.

Rihlovanje -je tanjiranje ,freziranje .podrivanje i okopavanje ....da se otvori zemlj da prodise ....
tECNI KISEONIK je Perfit u poljo-apotekama je 1400 +din a ja sam konstatovao da je skoro to isto 30% hidrogen ko ji je u nasim apotekama od 160 do 300 din i njega sam u subotu pustio 4 l /ha ....stekao sam utisak da deluje pozitivno....kao i prosle god. sto sam odmah nakon poplave pustao 4 l/ha Perfita..poz
 
Primetio sam u malinjaku gde su mi maline bas bujne, u unutrasnjem delu pored samog stabla, listovi da kao da gube boju, postaju zuti a pojedini se i suse, dobijaju braon boju...... dok spoljni listovi su sasvim normalni, tamno zeleni... sta bi to moglo biti? inace tretirani su sve po propisima do sada.
 
Sve je to od viska vode sa kojim vecina proizvodjaca ima problem od proslogodisnjih padavina,najgore od svega sto se to siri i pitanje da li ce uspeti da iznese rod,i svi trazimo resenja a evo pole je dao jedno jeftino resenje.
 
Primetio sam u malinjaku gde su mi maline bas bujne, u unutrasnjem delu pored samog stabla, listovi da kao da gube boju, postaju zuti a pojedini se i suse, dobijaju braon boju...... dok spoljni listovi su sasvim normalni, tamno zeleni... sta bi to moglo biti? inace tretirani su sve po propisima do sada.

to pitanje sam i ja postavio u predhodnim postovima mislio sam da je neka bolest ili rak korena ali je izgleda zbog viska vode. cekamo poletov odgovor da vidimo kako se prska ili zaliva hidrogenom :)
 
Primetio sam u malinjaku gde su mi maline bas bujne, u unutrasnjem delu pored samog stabla, listovi da kao da gube boju, postaju zuti a pojedini se i suse, dobijaju braon boju...... dok spoljni listovi su sasvim normalni, tamno zeleni... sta bi to moglo biti? inace tretirani su sve po propisima do sada.


To ne treba da te brine. Imao sam takav problem ranije. Unutrašnje liske kao da hvata neka vrsta plamenjače. Nije mi se to širilo na spoljne listove i nije nepovoljno uticalo na rod.
 
koliko dana razlike treba izmedju dve prehrane folijarno(preko lista)sa Fitofert kristal berry?
on se koristi od cvetanja pa do kraja berbe?
koliko maximalno puta moze i na koliko dana da se vrsi prihrana?
 
Pisano 9.05.2011.Pole,jesam dao dobru prognozu.
Ko prvi bude pisao knjigu o malinama nece moci da je napise, a da ne pomene jokisica, i majstor Geru.Njihovi malinjaci su za svaku pohvalu.Tu je i Pole sa novim zasadom.Sve na najvisem nivou.Ali meeker je stari as.Ovo su moji licni utisci,nece niko zameriti.
 
Razmislit cu Sale u petak bit ce oka 25 gajbi , razmišljam ili BG ili Šabac. Nisu dve ima u tri boje 11 kom.
 
Pozdrav za sve članove Foruma. Evo, posle dužeg vremena, da se i ja javim...

Prošle godine sam imao velikih problema sa sušenjem malina u jednom delu malinjaka, što se i ove godine dešava.
Nabavio sam iz Bosne preparat "Dioxy Activ Supra Agro" i ovih dana sam zalio malinjak rastvorom ovog preparata sa obe strane reda, kantom sa tušom, u koncentraciji 0,2%, 0,5 litara po dužnom metru...

http://itr.ba/proizvodni-asortiman/dioxy-activ-supra-agro/
http://itr.ba/wp-content/uploads/2013/10/Dioxy-Activ-Supra-AGRO.pdf
 
Pole,

4l/h a sa koliko vode i da li je bitno da se zalije ili samo poprskati zemlju.

Naj pre veliki POZDRAV za majstor geru !.....Jos nedostaje meker i nekoliko drugih dobrih znalaca.

Cegovec 4 l razredim u bure 80-150 lit vode i sistemom kpk pustam tako da ako je bas vlazno posle kise 10 do 15 minuta cista voda a zatim iz bureta 15-30 min pa opet cista voda do 60 min

Ako je zasusilo onda se praktikuje 1/3 trecina vremena cista voda (da ovlazi) zatim1/3-ina tekucina iz bureta pa opet 1/3 cista voda da potopi rastvor.

Evo 0.30 h zavrsio folijarnu prehranu iii naredni 5 dana svako vece moram folijarno od 7 i 30 do ponoci

dajem joj vodotopive cesije + po 10-ak litara caja od koprive trenutno nemam od gaveza al zato sledece vece 3 put Bioplant floru.... sto verujem da je ona i boron krivci za povisen broj plodova...__**????

Mislim da sam primoran na ove aktivnosti ...jer smatram da je malo vise prerodila sa nedovoljno lisne mase .... tako da folijarno i kpk svaki peti dan 5 kg /1000 m/d agro lif i KSC III naizmenicno ...bi trebalo da popravi ....nadomesti mikro i makro elemente u ovoj fenofazi.....? Svaki dan je posmatram kao BRIZNA majka bebu.... Tako uocavam da i malina dan dva je vesela ...a dan dva ne.


conntra .... mislim da bi mnogi zastitari u Vasem slucaju konstatovali da je bolest .....A ja licno mislim da joj pomanjkava nekih od mikro i makro elemenata ...... Probaj sa mozda i nekim amino kiselina a mozda i hormona.
 
@pole mozes li mi reci cime da prskam sad malinu folijarno da je prehranim, sutra planiram da prskam slavol vvl opet ali neznam sta jos da ukljucim sta je dobro? i da li moze perfit da se rastvori u kanti posto mi kpk ide iz bunara...
 
" Svaki dan je posmatram kao BRIZNA majka bebu...."
Ova recenica na mene ostavila poseban utisak.I jos jedna koju sam cuo od Milomira Stojica rekordera u proizvodnji maline."Mora se slusati govor maline i znati jezik maline".U suprotnom nema visokih prinosa.Ovo isticem zbog toga sto je u osnovi proizvodnja maline ,pogotovu na prvi pogled,jednostavna i ima neka osnovna pravila.Ovo je zamka u koju najlakse upadnu oni koji tek pocnu da se bave malinom.Medjutim,iskusni dobro znaju da je svaka godina ista i svaka razlicita.Ista u nacelu,ali razlicita u detaljima.A bas ti detalji odredjuju da li cete biti prosecan ,ispodprosecan ili nadprosecan.Ovo je nesto poznato ,ali napominjem,dvadeset posto mera opredeljuju osamdeset posto uspeha.Znaci mnogo su bitne kljucne.Mnogo toga treba procitati,posavetovati se sa drugima,ali najvise uciti od samog sebe.Zato ponavljam ovo s pocetka spojeno u jednu recenicu."Slusajte govor maline i posmatrajte je kao brizna majka bebu".
 
Juce sam uzeo fitofert aminoflex, koliko puta je dozvoljeno tretiranje u malini fojlirano?
 
Poz svima. Evo ovako. Imam oko 2ha jagoda i ove godine planiram da sadim blizu 1jutru maline. Ja sam iz okoline Novog Sada. Sada mi recite da li ima tu blizu neko kod koga bi mogao da odem da pogledam ili da mi da neke savete eventualno prodaje sadnice i sto je najbitnije koju sortu da stavim. Ja sam nesto gledao-citao na internetu pa mi se svidja polka. Svaki privatna poruka ili pomoc dobro dolazi. Poz
 
Evo slika moga malinjaka i problema sa njim













Molim za komentar,mada sam neke kolege i kontaktirao ali evo slika.Danas sam probao Polovu tezu sa hidrogenom dva reda videcemo sta ce biti,inace 20 ari je stradalo a 20 se jos drzi ali tu su rodne grane duplo krace,list ima svetlo zelenu boju i prelazi u zutu i posle toga se susi.Kada bih spasao ovih 20 ari bio bih prezadovoljan a ako ne ?,da covek poludi.Po listu dolazim do zakljucka da ima manjka kalijuma i viska kalcijuma sto dovodi do hloroze,ali strucnjaci kazu visak vode.

Gde li je sad @poznavalac prilika da vidi sta je rizik u proizvodnji,koji naravno nema ko da pokrije?
 
Poslednja izmena:
Imao sam ovakav slučaj, boli glava, jednom mi je davno otišao ceo malinjak za sedam dana . Prre pet godina i prošle godine sam to zaustavio Ridomilom gold isprskao sam dok još ima lista da usvoji materiju i zalijem u zulje. Nije neka sreca ali imaceš malinjak i dogodine. Ovo nam ne priznaje ni hladnjača, ni osiguranje, ni drzava, ni poznavalac prilika... Kada mi je davno riknuo malinjak cena je 3marke kg. Nov Fergo tada bio 9000 mar. 5godina se nisam mogao oporaviti.
 
Nazad
Vrh