Radovi u malinjaku

Pozdrav i Vama Tulamin i dobro nam došli. Malinjak Vam lepo izgleda, da zlo ne čuje, obzirom na sve što gledamo zadnjih dana. Pretpostavljam da je sorta Tulamin, otuda i Vaš pseudonim, zar ne.
 
Da, sorta je tulamin. Izgledao je extra, ali je nevreme polomilo gomilu grana, kad vidiš da te tuga uhvati. Biće dobro ako se bar i ovo održi. Luda neka godina!
 
..ljudi kakva su Vam iskustva sa preparatom Signum..naravno ako je neko koristio..ja bih sada sa njim i nekom prihranom..a kad počne da se bere Svič..
Šta mislite o ovoj kombinaciji?
 
Signum koristim već nekoliko godina , odlično očisti malinu i po meni deluje jednako dobro kao Svič , jedino što Signum deluje i protiv sušenja bočnih grana , protiv sušenja izdanaka , protiv plamenjače kao i protiv truleži (Svič je samo za trulež). Karenca je ista kao kod Sviča . I jedan i drugi preparat treba koristiti najkasnije 7 dana pre početka berbe (po preporuci hladnjačara koi prodaju malinu na Evropsko tržište) . Od ove godine su najavljene stroge kontrole ploda na šta nas hladnjačari upozoravaju a odstupaju ljudi koi nisu u potpunosti uključeni u dogovor i saradnju sa svoim otkupljivačem ili sam otkupljivač nema jasan plan tretiranja maline te onda dolazi do pojedinih problema u prodaji. I Svič i Signum se mogu naći na plodu (i nalaze se) ali u dozvoljenim količinama i strogim poštovanjem karence.
Zabranom pojedinih preparata kao i korišćenja herbicida naročito u fazi tokom precvetavanja i posle (što nama otežava borbu sa travom) , praćenjem strogih uputstava koja su svake godine sve stroža teži se približavanju organskoj proizvodnji , što bi automatski trebalo da se isprati boljom cenom , ali videćemo.

- - - - - - - - - -

[h=1]POJAVA SUŠENJA U ZASADIMA MALINE[/h]kategorija Zaštita bilja | 01.06.2014 | komentara (0)

S obzirom na veliku količinu padavina, očekuje se masovna pojava plamenjače korena maline čiji je prouzrokovač gljivica Phytophtora fragariae var.rubi. Uslove za razvoj ovih parazita čine povećana vlažnost zemljišta ili visok nivo podzemne vode i prisustvo zaraženih biljaka. Sa tim u vezi za podizanje zasada treba izbegavati zemljišta tipa pseudoglej i slabo propusna zemljišta sa visokim nivoom podzemne vode, a sadni materijal mora biti deklarisan i zdravstveno ispitan.U slučaju pojave iznenadnog sušenja pojedinačnih biljaka, potrebno je takve biljke izvaditi ašovom sa korenom, zajedno sa zemljom oko korena i takvu biljku ukloniti iz zasada i spaliti. Na žici iznad mesta sušenja izvršiti trajno obeležavanje, da bi se u kasnijem periodu zbog porasta mladih izdanaka odredilo mesto sušenja izdanka. Mlade izdanke treba uzdignuti, a u zasadu maline izvršiti pravilno dreniranje zemljišta radi odvođenja viška vode. U zasadu maline nabaciti brazdu sa jedne i sa druge strane reda.Nakon završene berbe plodova potrebno je što pre ukloniti stare izdanke koji su doneli rod, a nakon toga izvršiti zalivanje mesta sušenja sa preparatom Ridomil gold u koncentraciji 0,66 %. Isto to uraditi i u dužini od 2 m levo i desno od mesta sušenja za zdrave biljke koje su bile u okruženju, uz napomenu da bi zemljište trebalo da bude umereno vlažno (ili zaliveno) u tim delovima zasada.U slučaju pojave ovakvih simptoma potrebno je preduzeti mere za sanaciju zasada. Ove meresu obavezne aktivnosti koje su naložene Naredbom o preduzimanju mera zaštite maline od bolesti truleži korena maline koju prouzrokuje fitopatogena gljiva Phytophtora fragariae var. rubi (Sl. Glasnik R.S. br.25/05) a dobar efekat ostvaruju i u slučaju sličnih parazita (ostale vrste roda Phytophtora).Kod podizanja novih zasada maline poželjno je da se pre sadnje koren potopi u rastvor Ridomila 0,66%, radi dezinfekcije. Sistem zalivanja po prethodnoj preporuci ponoviti na istim mestima i po istom sistemu i u proleće naredne godine.
 
Poslednja izmena od urednika:
Isprskao sam Signumom juče, a Svičom ću oko 12-13 juna i počinjem da berem oko 20-22 juna..mislim da je to korektno..
 
Signum ima dugotrajno delovanje.Vrhunski preparat.Samo prskati prema kolicini.1.5 kg.po hektaru za malinu i jagodu.
 
Izvrstan malinjak,za svaku pohvalu.Od ovakvog proizvodjaca bilo bi korisno da nam prenese svoja iskustva.
 
Svaka cast na mlinjaku.IMam jedno pitanje za tebe a tice se zadnjeg zakudanja zaperaka.
Posto vidim da ti je malina super krenula od zemlje kada poslednji put kidas zaperke i postoje li neka pravila kojih se pridrzavas.
Nisam do sada uspeo da nadjem ili da mi neko kaze nesto konkretno oko toga.Znam da se to radi po proceni vremena za leto i jesen,ali reci mi kada ti konkretno zakidas zaperke i proredjujes li ih u berbi ili sta vec.Ovo pitam jer je meni malina ostala gola sa dna i to mnogo.Neki kazu da sam ostavio rano zaperke drugi mi pak kazu da je i njima isto tako a da nisu rano ostavili zaperke.Iskreno ovo mi se prvi put desava pa se trudim da naucim sto vise da sprecim za sledece godine.Moguce i da su uticale slane koje su bile kod nas do pola aprila ko ce ga znati

Pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka cast na mlinjaku.IMam jedno pitanje za tebe a tice se zadnjeg zakudanja zaperaka.
Posto vidim da ti je malina super krenula od zemlje kada poslednji put kidas zaperke i postoje li neka pravila kojih se pridrzavas.
Nisam do sada uspeo da nadjem ili da mi neko kaze nesto konkretno oko toga.Znam da se to radi po proceni vremena za leto i jesen,ali reci mi kada ti konkretno zakidas zaperke i proredjujes li ih u berbi ili sta vec.Ovo pitam jer je meni malina ostala gola sa dna i to mnogo.Neki kazu da sam ostavio rano zaperke drugi mi pak kazu da je i njima isto tako a da nisu rano ostavili zaperke.Iskreno ovo mi se prvi put desava pa se trudim da naucim sto vise da sprecim za sledece godine.Moguce i da su uticale slane koje su bile kod nas do pola aprila ko ce ga znati

Pozdrav

http://www.dodaj.rs/f/1w/DC/1AtV7UG1/zzz.jpg
 
Nazad
Vrh