Radovi u malinjaku

Ja danas razbacao djubrivo 8:16:24,i primetio da je malina polako pocela da pupi,a nasao sam jednu u Polani izrasla vec 3,4 cm.Da li je i kod vas ovakva situacija???
 
U martu i to do pred kraj makar kod mene u Ivanjica javljaju mrazeve do -6.Ja za sad ne bacam nista bukvalno je ne diram jer ako krene a rokne mraz pisi propalo.

Ja mogu da cekam do kraja marta sa Yarom nece nista da joj fali.Isforsiracu je posle to je najmanji problem
 
Ma daleko je to do kraja marta,svasta moze da se desi do tad.Maljinjak mi je sad u prvoj godini pa i to ima uticaja da krene ranije,ali ako se ovolike temperature nastave,kao sto najavljuju,krenuce kod svih.U nedelju i preko 20 stepeni.

Jesi pre koristio Yaru?Cujem svi je hvale.Ja sam uzeo Elixir Zorka.
 
Yara je najbolje djubrivo sto se tice raspodele elemenata jer su uspeli da u jednu granulu ubace sve elemente pa je raspodela po celoj povrsini ista.Koristio yaru kompeks i zadovoljan sam.
Djubrivo ti je kao i sve ostalo koliko para toliko muzike.Iskreno posto yare ne ide mnogo uzmi nju. Ja sam bacao prosle godine 100kg na 30 ari. Ne treba preterivti sa npk to je ipak samo da biljka dobije nesto za pocetak od osnovnih elemenata ono sto joj najvise treba je pogoditi kad sta posle joj dati kod formiranja lastara i stvaranja ploda.
Jos koliko znam yara se ne otapa odjednom nego postepeno i to moze da traje i par meseci sve zavisi koliko padavina ima jer granula pusta sadrzaj kada je navlazena pa kada se osusi stane.Ako gresim neka me neko ispravi davno sam citao o yari i ne secam se bas svega ali znam da je odlicna

Idi na Accuweather ili neki drugi sajt pa vidi sta javljaju za narednih mesec dana.Nije bas sve sto posto tacno ali pogode sustinu.Znaci ako nije -6 bice makar -3 uglavnom vremenski uslovi budu pogodjeni.Za recimo 7 dana unapred su 90% precizni u svemu.
 
nema sanse da pogode prognozu za 30 dana,ali za 5 dana ,dosta toga pogadjaju.Ja sam posadio za sebe maline na 700m n.v. pa se nadam da nece biti mraza,a inace je to na juznoj strani Kopaonika.
 
Mozda ne pogode bas tacno oko temperature ali vremenske prilike okvirno pogode.Evo za ivanjicu javljaju od sledece srede opet minus ujutru i to oko -3 pa ostaje u minusu ujutru do pola marta.Videcemo sta ce biti
 
Cuo sam da u R.Srpskoj dolaze ljudi iz Srbije i otkupljuju Malinu na regionu Banja Luka,Prnjavor,Gradiska! Da li zna neko nesto o tome?
 
Yara je najbolje djubrivo sto se tice raspodele elemenata jer su uspeli da u jednu granulu ubace sve elemente pa je raspodela po celoj povrsini ista.Koristio yaru kompeks i zadovoljan sam.
Djubrivo ti je kao i sve ostalo koliko para toliko muzike.Iskreno posto yare ne ide mnogo uzmi nju. Ja sam bacao prosle godine 100kg na 30 ari. Ne treba preterivti sa npk to je ipak samo da biljka dobije nesto za pocetak od osnovnih elemenata ono sto joj najvise treba je pogoditi kad sta posle joj dati kod formiranja lastara i stvaranja ploda.
Jos koliko znam yara se ne otapa odjednom nego postepeno i to moze da traje i par meseci sve zavisi koliko padavina ima jer granula pusta sadrzaj kada je navlazena pa kada se osusi stane.Ako gresim neka me neko ispravi davno sam citao o yari i ne secam se bas svega ali znam da je odlicna

Idi na Accuweather ili neki drugi sajt pa vidi sta javljaju za narednih mesec dana.Nije bas sve sto posto tacno ali pogode sustinu.Znaci ako nije -6 bice makar -3 uglavnom vremenski uslovi budu pogodjeni.Za recimo 7 dana unapred su 90% precizni u svemu.

Yara kompleks se rastvara skoro trenutno odnosno kad je bacam po rosi dok stignem do desetog reda sa početka se već rastopila . Koliko dugo deluje neznam ali se može pročitati u uputstvu proizvodjača . Koliko je dobra neznam , ja sam imao odličan prinos i kad sam bacao šesnaesticu i eurofertilova djubriva a takodje i Yaru . Slušajući neke ,,stručnjake" ovde u Arilju neki savetuju pre vezivanja Kan odnosno Azota a zatim krenuti sa oderdjenom kombinacijom elemenata u zavisnosti od tipa zemljista . Drugi naprotiv savetuju u startu ići sa minimalnom dozom N -azota . Jedini po meni pravilan postupak je eksperimentisati i obeležiti redove i primeniti različite vrste djubriva kao što to rade recimo proizvodjači kukuruza u Vojvodini .
 
Bavio sam se malo citanjem o funkcionisanju same biljke zadnjih par dana i sta od elemenata treba unositi.

Kalcijum pomaze u jacanju korenovog sistema i samim tim usvajanja elemenata iz zemlje tako da ga treba koristiti na pocetku razvoja zelene mase.
Magnezijum podpomaze fotosintezu i utice na formiranje roda pa njega treba ubaciti kada malina krene da zamece plod.
Kalijum izuzetno bitan element za malinu u vremenu zametanja i formiranja ploda tako da ga treba primenjivati u isto vreme kao i magnezijum.Neki strucnjaci cak preporucuju da se kalijum baci u oktobru isfrezira ili potanjira da bi bio dostupan za sledecu sezonu.
Inace fama oko azota u malini se svodi na sledece:
malina u plodonosenju trosi nenormalno mnogo kalijuma i azota tako da azota (kada se dobro rasporedi) gotovo nikada nije dosta.To ne znaci da treba u rano prolece narokati azota i to je to vec da postepeno treba unositi dovoljne kolicine.Sa npk djubrenjem u prolece jos makar 4 unosa azota sa dozama kalcijuma magnezijuma i kalijuma pravilno rasporedjenih.Inace malina trosi elemente iz zemlje vise od bilo kog voca tako da se biljka mora dobro pripremiti za zrenje da bi imala dovoljno hrane da iznese dobar i krupan rod.Meni se par puta desavalo da odjednom malina skoro prepolovi krupnocu verovatno sam nedovoljno uneo potrebnih stvari da iznese ceo rod.

Jos da se nadovezem na ovu pricu POLE je preporucio jedan dobar preparat DOMATRU koja bi trebalo da ima u sebi mikro elemnte i ako se ne varam podpomaze razlaganju azota na molekularni nivo i kao takav je dostupniji za usvajanje u biljku.

Ja sam prosle godine koristio kalcijum i magnezijum ,a ove godine planiram da dodam kalijum i dometru
 
@ marko987...Ako je tacno sve ovo sto si naveo ...ZAHVALJUJEM se na dobrom postu.

Molio bih i druge dobre malinare (dobre poznavaoce) da daju svoj komentar , ja nemgu komentarisati predhodni post ,Ubedjenja sam da nisam dobro savladao ovu problematiku....jos sam samo pocetnik u ovoj prici.

Sto se tice Domatre opredelio sam se jer je proizvod nase pameti , mada sam svasta nesto ( bucjio) sa bajkal,megafol,ekstra-sol...iiii drugim Bogojavljenskim vodicama ....ubedjenja sam da je dalo neki % vise.

Ako neko ima znanja da podeli snama ....tipa pravilan odnos mikro elemenata + mikro organizmi i ako bi se potrebilo vremenski uslovi ...mozda bi se tako potrebila i SINERGIJA sto nemora da obaramo rekorde .ali da se priblizimo rekorderima kg/m/d,

Pripremam se za Domatru mislim da sam ranije dao koje kolicine +VECE kolicine specije od koprive,gaveza,maslacka ..iii . i po 20-30 l Slavola i em-1 /ha A ovih dana sam odlucio da po jedan cak = po dva reda = po 300 m/d bacim tri sesnaestice ruske ,ero fertil i Sabacko kombin , PA u berbi vodimo evedenciju koliko je koji red dao kg. HVALA
 
Nazad
Vrh