Radovi u malinjaku

Jel zna neko da mi odgovori koje su optimalne vrednosti zemljista na kome se gaji MALINA

Humus ___________ %

pH ____________

N ____________%

P2O5 _________mg/100g

K2O __________mg/100g

Hvala unapred na odgovorima!!!!!
 
Jel zna neko da mi odgovori koje su optimalne vrednosti zemljista na kome se gaji MALINA

Humus ___________ %

pH ____________

N ____________%

P2O5 _________mg/100g

K2O __________mg/100g

Hvala unapred na odgovorima!!!!!

Odlično pitanje . Oovome sam ranije već pisao ali evo da ponovom . Više puta sam na razne načine upućivao apel na naš Inovacioni centar ovde u Arilju koi vrši analizu zemljišta , da obavezno pored navedenih parametara navede i nominalne vrednosti elemenata za datu kulturu ali su me uvek odbili(kao kad date krv na analizu sa strane stoje vrednosti od i do ) . Naveli su da svak traži analizu za odredjenu kulturu gde se ti parametri razlikuju iako svi znamo da se ovde u preko 90% slučajeva traže nominalne vrednosti za Malinu . Uostalom zar je teško uraditi to i za ostale kulture i prilikom predaje zemlje navesti šta planiramo saditi . Upravo ti stručnjaci treba to da rade za narod ili smo prepušteni sami sebi da se sami obrazujemo i u pogledu hemije . Na dnu rezultata date su instrukcije po koima treba tretirati zemljište odredjenim djubrivima ili sredstvima za raskišeljavanje . Ali ako vam se desi da navedene vrste djubriva nema kod vas vi sami morate tražiti alternativu , ali kako ? Mlogi su ponovo nastavljali da bacaju šta im se nadje u njihovoj okolini i time pravili grešku i štetu sami sebi nesvesno . Evo ja sam na primer pre deset godina prvi put vršio analizu i nadjeno mi je P2O5-40 . Djubrivo koje su mi predložili niko nije čuo da postoi u apotekama koje sam obišao . Zatim odem kod svog hladnjačara i pokažem papir od analize a on mi kaže uzmi Eurofertil (sa 22% Fosfora) . I ja ga poslušah . U berbi primetim da mi je malina klonula sitan list i rešim da se raspitam .

Fosfor ili P2O5 mi je već bio 4 puta veći nego što je potrebno za Malinu a ja dodadoh još 22% .

Pišem ovo radi ostalih da ne naprave istu grešku , ali na greškama se uči .

Ovo su nominalne vrednosti po knjizi koju sam ja našao o gajenju Maline

ph- KCI % 5-6.5

Humus% . 3-5

Azot-N % 0.03-0.3

P2O5(mg/100g) 8-10

K2O (mg/100g) 18-20

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=..._-01gJ5kES5Cxn-4eQFEOCQ&bvm=bv.61535280,d.Yms

Evo i malo slika ;

 
Poslednja izmena:
Ljudi javljaju mrazeve za mart nemojte forsirati malinu sacekajte. Ako vezujete nemojte seci ono sto ostane mozda vam bude trebalo. Ako bude i samo jedan mraz od -5 C sto javljaju svi vi koji ste vezali malinu i posekli ostale maldare ste u velikom problemu. Daj boze pa da bude sve u redu ali ipak bolje sacekati. Svaka cast na malini sa slika odlican kvalitet stabla,mada ne mogu da vidim da li je ovako dobro i zuto do zemlje. Ako jeste bas dobra malina.

- - - - - - - - - -

@ marko987...Ako je tacno sve ovo sto si naveo ...ZAHVALJUJEM se na dobrom postu.

Molio bih i druge dobre malinare (dobre poznavaoce) da daju svoj komentar , ja nemgu komentarisati predhodni post ,Ubedjenja sam da nisam dobro savladao ovu problematiku....jos sam samo pocetnik u ovoj prici.

Sto se tice Domatre opredelio sam se jer je proizvod nase pameti , mada sam svasta nesto ( bucjio) sa bajkal,megafol,ekstra-sol...iiii drugim Bogojavljenskim vodicama ....ubedjenja sam da je dalo neki % vise.

Ako neko ima znanja da podeli snama ....tipa pravilan odnos mikro elemenata + mikro organizmi i ako bi se potrebilo vremenski uslovi ...mozda bi se tako potrebila i SINERGIJA sto nemora da obaramo rekorde .ali da se priblizimo rekorderima kg/m/d,

Pripremam se za Domatru mislim da sam ranije dao koje kolicine +VECE kolicine specije od koprive,gaveza,maslacka ..iii . i po 20-30 l Slavola i em-1 /ha A ovih dana sam odlucio da po jedan cak = po dva reda = po 300 m/d bacim tri sesnaestice ruske ,ero fertil i Sabacko kombin , PA u berbi vodimo evedenciju koliko je koji red dao kg. HVALA

Pole ubaci u jedan red i Yaru komplex kad vec testiras. Cela ova moja prica se svodi na sledece. Svaka biljka u odredjenom stepenu razvoja trazi odredjene elemente pa tako i malina. Mislim da bi trebalo vise paznje da posvetimo ucenju sta kad i koliko malina trosi onda bi znali kada sta da unesemo u zemlju ili damo biljci preko lista.Takodje ako neko zna posto je malina stvarno najveci potrosac od sveg voca,koliko ona zaista potrosi stvari iz zemlje i kako to nadomestiti i kad da biljka ne ostane uskracena za neki element. A prihrane naravno samo izraelska Haifa,moja preporuka. Fantastican kvalitet otapanje u roku od pola sata i na suvom zemljiatu neka slicna tehnologija kap jara kao da se samo pd sebe topi.
 
ja sam skro sve povezao i sekao , nevidim razlog zasto bi ona sto nije povezana bila u boljem stanju od povezane ako bude neki minus bez snega
 
ja sam skro sve povezao i sekao , nevidim razlog zasto bi ona sto nije povezana bila u boljem stanju od povezane ako bude neki minus bez snega

Zato sto sad vise nemozes da biras koju da vezes vec ono sto si vezao to ti
je. Ako ne daj Boze smrzne neka nemas drugu da je zamenis.Nikada ne smrzne sve ali moze da ti osakati rod.Moji ovo praktikuju dugi niz godina,kada je ovako promenljivo vreme ostavis je na zemlji dok god nisi siguran da su mrazevi prosli pa onda udjes i povezes ono sto valja. Desavalo se to kod nas ipak smo u brdsko planinskom kraju. A i kada imas dobru malinu gde iz jednog korena imas 6 do 10 izdanaka dovoljno je 2 da prezive netaknuta. Jer sve vise od 2 stabla iz jednog korena je mnogo da se veze. Ne moze koren da ishrani kako treba.
 
Gore je ostaviti sad ne posecene vrhove jer je vrlo moguce da ce biti i snega koi moze te vrhove prelomiti preko zice. Vec sam vezivao malinu zimi i bilo je i snega i mrazeva do minus deset i nije bilo nikakvih problema. Cak neki u Arilju vezuju godinama u jesen bez problema . Vezana ili ne ona je povukla sokove i secenjem vrhova se to stanje ne remeti. Cak naprotiv sam belezio redove vezane u januaru i verujte bili su dosta jaci nego oni ne vezani zasto neznam.
 
Gore je ostaviti sad ne posecene vrhove jer je vrlo moguce da ce biti i snega koi moze te vrhove prelomiti preko zice. Vec sam vezivao malinu zimi i bilo je i snega i mrazeva do minus deset i nije bilo nikakvih problema. Cak neki u Arilju vezuju godinama u jesen bez problema . Vezana ili ne ona je povukla sokove i secenjem vrhova se to stanje ne remeti. Cak naprotiv sam belezio redove vezane u januaru i verujte bili su dosta jaci nego oni ne vezani zasto neznam.

Sve to stoji ukoliko malina nije krenula,a velika je verovatnoca da negde i jeste.Sve to zavisi od vremena,a ono nam nije bas naklonjeno.Ne mora da smrzne celo stablo neka budu po dva tri pupoljka po biljci pa ti vidi koliko je to u ukupnom rodu.Ako pupoljak nije otvoren nema razloga za brigu nece biti toliko jaki mrazevi.Ali ako je samo krenuo da se otvara tu vec moze da bude ozbiljnih problema.Sto ti kazes nece ona da smrzne ni na minus 10 pa i ako su krenuli sokovi u biljku,samo da ne pocne da otvara pupoljke to je ono bitno s obzirom na ovo nenormalno vreme
 
Pozzzzzz. Da li neko od forumasa koristi pri vezanju malina ,umesto kanapa, p l a s t i č n e v e z i c e !!!!

Ukoliko koristi, voleo bih znati kakva su iskustva (prednosti i mane) i gde se povoljno mogu nabaviti.

Hvala unapred na svakom odgovoru
 
Pozdrav svima,ja ipak necu vezivati bar do 1.marta,ne kasnim nigde,ali razumem one koji imaju velike parcele,pa moraju da pocnu ranije.Ima dosta lastara,Bogu hvala.Slika je od pre desetak dana,sada su vec krenuli pupoljci.Treba da skinem i staru vanilu-vezivo,dotegnem zicu,ucvrstim stubove.....i krecemo polako da radimo.
 
ja imam naviku da sve sto radim uvece sednem i pribelezim , tako da sam pisao i o radovima u malinama od kada imam maline tj pocetak ovog veka , i sad po tim mojim beleskama, sad opet zavisi od godine bilo je svega i svacega ali vezivanje je uvek pocinjalo kad vremenske prilike dozvole( vecinom polovinom februara) i sto je najvaznije nisam nasao ni jednu godinu , da je to uticalo na smanjenje prinosa
 
I ja sutra odoh u selo,ima jos malo da se poveze po prvoj zici,i da se isprepinje sto nije stiglo na drugu zicu,s'obzirom da je u prvoj godini.Isecu vrhove,sto kazete,moze sneg pasti pa izlomiti.Samo ova godina grdno pocela,nema vlage u zemlji,kad prodje auto bugija prasina.
 
Pozzzzzz. Da li neko od forumasa koristi pri vezanju malina ,umesto kanapa, p l a s t i č n e v e z i c e !!!!

Ukoliko koristi, voleo bih znati kakva su iskustva (prednosti i mane) i gde se povoljno mogu nabaviti.

Hvala unapred na svakom odgovoru
Ja nisam,ali moj prijatelj ih koristi za donju žicu i kaze da mu odgovaraju, mada mi je gledajući kada veže delovalo malo sporo. Vezice proizvodi i prodaje njegov komšija. Ne znam koja je cena, ali mogu da se raspitam.
 
:ppozdrav: Evo predlog zastite koji bi se morao pridrzavati ...i malina sa ovih parcela bi se skladistila posebno ...jer ide na Amer...trzistee.

[TABLE="width: 699"]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Po AMERIKAN preporuciiii [/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et3, width: 534"]1) Zimsko prskanje : Prezimljujuce forme stetocina i bolesti[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Mineralno ulje 20 lit/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]20[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]500[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]10000[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Nordox 2 kg/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]2[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]1950[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]3900[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et4, width: 534"]2) Pocetak listanja : Susenje izdanaka ,Didimela , Antraknoza , Malinin moljac[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]13900[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Nordox 2 kg/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]2[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]1950[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]3900[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Fjury 0.1 lit/ha 650 din - 100g[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.1[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]6500[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]650[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]3) Pred jasno izdvaj zatvo.cvetova:Sus. izdana,Didim,Lisne vasi,Stetocine stabl.Malin,music[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]4550[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Metod 2.5 lit /ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]2.5[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]950[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]2375[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Tonus 250 g /ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.25[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]1100[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]1100[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Vertimec 0.75 lit / ha ??? cena[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.75[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]???[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]4) Pocetak cvetanja: Siva trulez,Lisne vasi,Malinin cvetojed,Malinina buba,Malinina musica[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]3475[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Signum 1.8 kg/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]1.8[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]9200[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]16560[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Fobos 0.5 lit/ha ???? 0.05%[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.5[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]5000[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]2500[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]5 ) Cvetanje : Didimela,Susenje izdanaka , Siva plesan.[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]19060[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Quadrix 0.75 lit/ha [/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.75[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]10000[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]7500[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Dional 2 lit/ha ???[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]2[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]5000[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]10000[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]6) Do 7 dana pred berbu : Siva plesen[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]17500[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Switch 0.6-0.8 kg/ha [/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.6[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]20500[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]12300[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]7) Odmah po zavrsenoj berbi ; Didimela,Susenje izdanaka,Muva galica, Malinina musica[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]12300[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Tonus 250 g /ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.25[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]1100[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]275[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Quadrix 0.75 lit/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]0.75[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]10000[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]7500[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et1, width: 534"]:cool: Pred opadanje lista ; Didimela , Susenje izdanaka.[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]7775[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: et2, width: 534, align: center"]Nordox 2 kg/ha[/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]2[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"]1950[/TD]
[TD="class: et1, width: 63"]3900[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD="class: et5, width: 63, bgcolor: #FFFF00"]3900[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]Uupno ?[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"] je/ha[/TD]
[TD="class: et6, width: 63"]82460[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="class: et1, width: 56"]do berbe[/TD]
[TD="class: et1, width: 46"] je/ha[/TD]
[TD="class: et6, width: 63"]58485[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kakva su Vasa misljenja..... ?
 
Nema razlike od mog tretiranja samo u vrsti proizvodjača a uglavnom se svodi na isto . Bakar je ostao glavni lek u zadnjih 50 godina u svom voću jedino su razlike u kom obliku i koliko je pristupačan biljci da ga iskoristi . Nordox je preparat novije tehnologije na bazi bakra i odradjuje posao odlično samo je pitanje cena dali je adekvatna odnosno pristupačna jer imamo dosta jeftinije preparate na istoj bazi . Utrkivanje velikih kompanija da nam prodaju i ubede nas da su baš njihovi preparati najbolji za biljku je žešća nego ikad . Pitanje je šta je istina . Ostajem privržen dobrim starim jeftinim preparatima koje godinama koristim , dok mi moj hladnjačar ne odredi drugačije odnosno ukoliko bude potrebno uskladjivanje sa nekim od standarda .
 
Potpuno se slažem sa kolegom vilamet2012. Tretman isti a preparati neki isti, neki ne, mada je pole naglasio zbog čega se mora pridržavati gore navedenih preparata.
 
Posto imam 2 ha za berbu ...razmislljam da sklopim ugovor i sa ovim hladjacarem stim sto bi 1/2 davao njima a drugu 1/2 -nu drugima ..zavisi od cene ...?? koju budu nudili ...a da ispostujem ovaj uslov cisto da bi sto vese i ozbiljnjije da se polako vratimo na americko trziste po prvi put od sankcija . Ne pije mi vodu da se drzim samo jednog hladnjacara ...? zbog neizvesnosti ,nelojalnosti,alavosti ...iiii dr. Svakako svima ce odgovarati veca konkuren.....?

Od juce al oblacan dan pa...???
picture-007.jpg

picture-009.jpg

picture-011.jpg

http://www.dodaj.rs/f/24/Fz/4xsPFK8l/picture-001.jpg

Pripreme vrsim za kpk 6 kg/ha Ridomila ...kasnije 0.3 % ПЕРФИТ-а (Перлимунска киселина), Zbog plamenjace korena ... za Macvu je probl...? Kad vreme dozvoli tanjiraca za popravku bankova ...i sledi polako zatravljivanje medjurednog prostora ....nabavka malcera ....iiiii dr.
Mozda sto je Miker pa nije krenula vegetacija ili sto nije previse uhranjena,mozda sto sam blagovremeno krajem avgusta prestao sa zalivom, a krajem septembra tretirao tecnim djubrivom Domatra pr. lista....????.:ppozdrav:
 
Pozdrav!Stavio sam sadnice u zemlju dok ne dodje bolje vreme za sadnju! Primjetio sam da mi se sadnice perusaju,izvadio sam ih iz zemlje gdje su bile I imao sam sta da vidim tu zemlja nije propusna! Vode na izvoz,te maline su bile mozda 2-3 dana u toj vodi. Da li postoji mogucnost da mi propudnu te sadnice?
 
Nazad
Vrh