Radovi u malinjaku

Pozdrav!
Kakva je malina kod vas, kod mene (HR) počeo je rast novih mladara, i kod vilameta i kod polane s time da vilamet još nisam orezao pa to planiram za vikend...
 
Vjerujem da je novi, u blizini tih mladara nema starog izdanka, cca 30 cm od starih izdanaka...

Kod nas je proljeće uranilo za nekih tri tjedna, džanarika i marelice su već procvale.
 
..evo i ja počeo nešto da radim u malinjaku..juče preprskao Galmin-om i Cuproxat-om..još uvek nije počela vegetacija, ali pupoljci samo što nisu otvorili..ponegde ima da je neki lastar na vrhu razvio listove, ali samo na vrhu..u globalu deluju dobro..šta mislite o mreži za senčenje, u kolikom procentu senčenja uzeti..pretpostavljam da će biti toplo leto pa da napravimo malo hladovine za malinice ;-)..
 
Imam nekih 120 Meekera koje sam sadio 2012. u jesen. S čime ih sada prskam?
Da li mogu sa crvenim uljem?
 
Možeš. Crveno ulje je ujedno fungicid i insekticid tako da osim bolesti sprječava i pojavu ličinki zaostalih na prošlogodišnjim izdancima.

Samo pazi da pupoljci nisu poceli da se otvaraju jer ulje ne sme da se koristi kad su pupoljci otvoreni,tad ide bakar i insekticid

Takodje preporuka je da se bakrom predje malina dva puta u prolece.Moze i kad krenu lastari iz pupoljaka samo se doza smanji na 75 ili 50% ne secam se tacno ne drzite me za rec. Naravno opste poznato da jedino bakar moze da ubije bolesti koje prezive zimu,mada verovatno vecina vas to i zna ali nije na odmet podsetiti tako da je bakar OBAVEZAN u prolece.
 
Ja sam svoje prskao iz razloga što i na sadnici prezime uzročnici bolesti. Kod mene (HR) se najviše koristi Cuprablau Z, bakar+cink, sad ne znam da li ga ima na tržištu Srbije...
 
Zašto kad je skuplji, a Cuprablau jednako kvalitetno obavi zaštitu.... Nordox je malo previše izreklamiran, Syngentin lobi.
 
Nazad
Vrh