Evo iz 3 copu-paste...? citajuci ovo uliva mi poverenje ..?
ZDRAVA POLJOPRIVREDA - DOMATRA
Domatra program se bavi proizvodnjom organsko-prirodnog dubriva u funkciji proizvodnje organske hrane. Oragansko-prirodna dubriva zapravo lece zemljišta koja su upropašcena nekontrolisanom upotrebom veštackih dubriva. Poznata je cinjenica da upotrebom veštackih dubriva zemljište postaje kiselo, ispošceno i teže je za obradu.
Dosadašnja proizvodnja organske hrane, cesto je znacila smanjenje prinosa. To je bio jedan od razloga neprihvatanja ovakvog nacina proizvodnje.
Razvijen je jedan potpuno nov i jedinstven nacin proizvodnje organske hrane. Upotrebom Domatra proizvoda znatno se uvecava prinos kao i nivo hranljivih materija u biljkama. Osim toga, upotreba naših sredstava smanjuje potrebu za zaštitnim sredstvima, u prvoj godini cak od 30-50%, a kasnije se taj procenat povecava.
Dakle, upotrebom Domatra proizvoda biljka postaje otpornija na spoljašnje uticaje. Dobija se zdraviji proizvod, plodovi nisu devitalizovani i demineralizovani, odnosno povecava se sadržaj vitamina C i drugih potrebnih hranljivih materija, neophodnih za ljudsko zdravlje. Postiže se maksimalni poljski prinos. Finalni proizvod ima mnogo vecu cenu na tržištu. Za postizanje tog finalnog proizvoda ulaže po pravilu manje materijalnih sredstava.
Integralna poljoprivreda uvodenjem organsko-prirodnih dubriva uz mineralna (veštacka) dubriva dovodi do:
- povecanja poljskih prinosa
- dobijanja kvalitetnijih proizvoda
- smanjenja upotrebe hemijskih sredstava
- poboljšanja strukture zemljišta
- poboljšanja vodno-vazdušnog režima
- sprecavanja erozije tla
- snižavanja PH vrednosti zemljišta
cime se postiže lakši prelazak na organsku poljoprivredu, koja je zapravo buducnost poljoprivrede.
Upotreba Domatra programa u organskoj poljoprivredi garantuje kvalitet proizvoda, uz maksimalan poljski prinos. U integralnoj poljoprivredi dovodi do poboljšanja kvaliteta uz maksimalne poljske prinose, a upotrebom Domatra proizvoda u konvencionalnoj poljoprivredi poboljšava se kvalitet proizvoda takode uz maksimalne poljske prinose. Jedan od naših osnovnih ciljeva je podizanje ekološke svesti i briga o životnoj sredini.
Domatra proizvodi sadrže:
- Organsku materiju
- Amino kiseline
- Enzime
- Fermente
- Mikrobe
- Gljivice
- Korisne mikro ogrganizme
- Ton-humus kompleks (koloide i ton-minerale)
- Kvasce
- Vitamine
- Homeopatske konponente
- Biodinamicke konponente
- Mikro i makro elemente
- Visok titar korisnih mikroorganizama
- - - - - - - - - -
2.nastavak
HRANLJIVI ELEMENTI
Sastav:
Azot (N), Fosfor (P2O5), Kalijum (K2O). Sastav hranljivih elemenata u organskom obliku i raden na suvu materiju. Registrovan: br. 021-01-24/2009-11, Ministarstvo poljoprivrede, patent 49375 i 49181.
U ml3 ovih hraniva ima 107 korisnih mikro-organizama (gde oni bujaju - svi imaju koristi).
- Đubrivo poseduje ton-humus kompleks i njegovim koriscenjem se sprecava apsorbovanje (usvajanje) štetnih materija od strane biljaka 75-90%,
- Đubrivo ima pH vrednost od 6.8-7.6
To pokazuje neutralnu i blagobazicnu (alkalnu) reakciju, pa u zemljišta u koja se unosi postaju neutralna.
- Đubrivo sadrži azotofiksatore, mikroorganizme koji imaju sposobnost da u procesu biološke azotofiksacije usvajaju molekularni azot. Samo sa ovakvom vrstom dubriva molekularni azot postaje dostupan živom svetu - biljkama.
- U kiselim sredinama (podlogama-zemljištu) Pb (olovo) je rastvoreno i pogodno za apsorciju od strane biljaka.
- U baznim sredinama Pb (olovo) je cvrsto vezano za ton-minerale, pa do 90% postojeceg olova u zemljištu, nije dostupno korenu biljke. Bazna sredina nastaje koriscenjem ovog djubriva.
- U kiselim sredinama Cd (kadmijum) smanjuje Fulvo kiseline u zemljištu.
- U baznim sredinama se to dešava sporije jer ga cvrsto vezuju ton-minerali, do 75% Cd -a (kadmijum) iz zemlje nije dostupno korenu biljaka.
Iz ovoga se izvodi zakljuciti da se unošenjem ovog djubriva u zemljišta vrsi popravka pH vrednosti tretiranog zemljišta.
Kada imamo neutralnu reakciju u dubrivima i zemljištima, tada se kisele kiše pre neutralizuju, a teški metali (Pb-olovo, Cd-kadmijum) vezuju za ton-humus kompleks tj. ton-minerale i nisu dostupni za ishranu biljaka 75-90%. Takode se zakljucuje da je ovo dubrivo znacajno i kao pufer sisitem za kisele kiše.
Znacajna je prisutnost prirodnih antibiotika, koje proizvode streptomycete i actinomycete. Ovi antibiotici uništavaju anaerobne bakterije i štetne gljivice, a to je put za oživljavanje mrtvih zemljišta.
Razlika izmedu mineralnih (veštackih) i organsko-prirodnih dubriva
Kod upotrebe mineralnih (veštackih) dubriva:
- biljke previše brzo rastu,
- cesto imaju deformisano i bolesno korenje,
- lece se hemikalijama, a to su nove štetne materije.
Kod upotrebe organsko-prirodnih djubriva:
- biljka takodje usvaja organske supstance, ali sporije
- zato se biljke razvijaju i rastu sporije, ali su jace, zdravije, stabilnije i vrlo brzo stižu biljke tretirane veštackim djubrivima.
Dakle, kada se pocne sa upotrebom mineralnih dubriva u pocetku izgleda da biljka napreduje bolje, ali je to samo pocetni privid.
Biljka tretirana organsko-prirodnim dubrivom daje trajne rezultate.
Poznate posledice upotrebe mineralnih dubriva:
- Amonijumsulfat (NH4)2SO4, (ammonium sulphate-visok sadržaj soli).
- Pri dugorocnoj upotrebi mineralnih dubriva sa dozama koje se stalno povecavaju, menja se stuktura i sastav zemljišta, pH vrednost takodje. U nekim slucajevima stvaraju se jedinjenja razlaganjem mineralnih dubriva, koja štetno uticu na živi svet u zemljištu i biljkama.
Poznata je štetnost kadmijuma:
- Kod dubrenja nitratima (veštacka dubriva) stvara se NaCl (natrijumhlorid) a fosfatna dubriva (veštacka djubriva) se uvek obogacuju Cd-om, (kadmijum) koji je otrovan za biljke, jer slabi imunitet biljaka.
Sa cisto mineralnim djubrivima živi svet u zemljištu gladuje, jer mu nedostaju organske supstance. Vece dodavanje mineralnih djubriva sve više narušava ravnotežu, a ton-humus kompleksi nisu vise prisutni u zemljištu. Zemljište boluje, biljke gladuju i zbog su toga podložne bolestima i trulenju.
Dugogodišnjom i nekontrolisanom upotrebom hemijskih djubriva i zaštitnih sredstava uništava se humusni sloj zemljista, a sa njim i korisni mikroorganizmi. Na taj nacin se narušava prirodna ravnoteža tla, a kao rezultat toga imamo:
a/ neplodna zemljista,
b/ biljke neotporne na bolesti, sušu i temperaturne razlike,
c/ plodove bez mirisa i ukusa.
Šta organsko-prirodno dubrivo Domatra sadrži i na koji nacin obogacuju zemlju?
Svi elementi u sadržaju Domatra dubriva su dragoceni i neophodni za zemljista i biljke.
Posebno izdvojamo: Ton-humus kompleks:
- sprecava se apsorpcija teških metala i teških zemljišnih sredstava,
od strane biljaka (od 75% do 90%),
- dovodi pH vrednost u zemljištu u ravnotežu,
- kisele kiše se pre neutralizuju,
- deluju kao pufer sistem na kisele kiše,
- jaca epiderm (gornji sloj zemljišta), jer poseduje silicijumove kiseline