Radovi u malinjaku

sta bi ste mi preporucili da sejem izmedju malina u prvoj god, ja mislio kukuruz i pasulj uz kukuruz , sad mi neki kazu da sejem nesto sto nece praviti zaklon malinama
 
Mozes grasak,pasulj...Ja sam sadio i kupus i krompir,mada se krompir ne preporucuje zbog mogucnosti prenosenja neke bolesti.
 
ja bi neku repu da imam za stoke, graska mi ne treba a pasulj bi sejao samo onaj uz pritke ili kukuruz sto ide ali ne znam da li on valja, zaklanja maline
 
@ Aleksandar 40... Opusteno samo...
1) Analiza zemljista ...pa prehrana i kalcifikacija po preporukama...? do kraja februara PK umesto NPK ..nije kasno..? zatim vodo-topivim i organskim djubrivima kpk...;
2) Sto se tice plevljenje od korova i zakidanje lastara ...vidi se da ste shvatili da u prvoj god. treba uredno odrzavati 4-5 puta do berbe..?
3) A zastitu....niko Vam sad precizno nemoze preporuciti ...to zavisi od vremenski uslova ... i dugorocne vremenske prognoze...?

Pole ako bi mogao da te zamolim za detaljno objasnjenje djubrenja koje koristis za malinu i vreme primene kao i mala objasnjenja istih. Po povrsini koju obradjujes i po izgledu zasada i stabla vidim da si veoma ozbiljan proizvodjac pa bi voleo da naucim sve sto mogu. Mislim da bi i svima ostalima to ovde koristilo. Ja koristim haifine prihrane magnisal i multical i yaru complex u prolece do kraja februara eventualno prvih dana marta. trenutno imam oko 30 ari,ako da bog sadim ove godine jos 25,a onda se spremam da 2015 zasadim neku malo ozbiljniju povrsinu od makar 80 ari.Sad hocu da naucim sto vise jer kad stigne cela ta planirana povrshina na branje treba da imam usaglasen plan po kome treba raditi jer svima nam je cilj sto veca kolicina a ceni mozemo samo da se nadamo jer ne zavisi od nas. Hvala unapred
 
@ marko.. Imam preporuke za ovu sezonu ovakve...? Verovatno se pridrzavam plus tecna od gaveza i koprive koje sam pravim
1. Исхрана малине где је коришћен овчији стајњак

У сезони узгоја, почев од појаве ‘’мишјих ушију’’, почети користити течно биодинамичко биљно храниво
ДОМАТРА-Л.
. У првој фази развоја (‘’мишје уши’’), користити:

- 10л/ха ДОМАТРА –Л преко листа и
30л/ха преко уређаја за наводњавање.

. У другој фази развоја (формирана лисна маса), користити
- 30л/ха ДОМАТРА-Л помоћу уређаја за наводњавање
20л/ха ДОМАТРА- Л плус литар/ха Fertileader Vital 954 преко листа

. У трећој фази развоја (почетак формирања плодова), користити
- 10л/ха ДОМАТРА-Л плус litar/ha Fertileader Vital 954.

2. Исхрана малине где није коришћен стајњак

По истим фазама развоја користити исти поступак и биљна хранива увећана за 40%.

Коришћење активног угља-агроугаљ

Маса за уношење у земљиште активног угља-агро угља није ограничена: што више - то боље.

Спремање каше за садњу малине

Ако се користи хумус који припрема М.Поповић-Коморић, у 80л хумуса додати:

. литар ДОМАТРА ФИТ-К (посебно изведено органско биљно храниов за развој корена),
. 2л ДОМАТРА-Л
. 20кг глине
. 2кг гранулисаног зеолита,
. 10кг агроугаљ

ДОМАТРА хранива мешати са нехлорисаном водом. Маса раствора да одговара припреми каше која ће се лепити за корен (сетите се када сте формирали кашу од балеге и глине).

Пре садње, корен садница потопити у 0,30% ПЕРФИТ-а (Перлимунска киселина), 8 (осам) сати пре садњи после умакати корен у кашу.
Коринос је пре садње, у канал за садњу, сипати 200 грама активног угља по дужном метру.

Заштита малине од болести и штеточина

Посебно важно за ваше засаде малине – сорта Полана.
У почетку кретања вегетације, помоћу уређаја за наводњавање, унети 0,3% ПЕРФИТ-а.

После сваког наводњавања, при крају овога поступка, унети помоћу уређаја за навпдњаваљњ, 0,2% ПЕРФИТ-а за контролу гљивичног и бактеријског оболења корена малине.

ПЕРФИТ користити и за контролу надземног дела биљке за контролу болести по упутству произвођача.

Заштита малине од штеточина

Корисити САПИН по упутсву произвођача.

Inace i ja sam pocetnik koji jos NISTA ne zna al nesto pokusavam .... sticem utisak da nesto odradim DOBRO al nesto i zabrljam...?? ... Blago sam nezadovoljan ...znam da moze mnogo BOLjE...? Od hemijskih djubriva sam samo kpk fosfor i kalijum u tri navrata do kraja maja prosle god. koristio .
 
Hvala puno na odgovoru pole i izvini sto sam te mucio da ovoliko pises.Druze kada stablo izgleda kao kod tebe nisi ti pocetnik uopste.Po tome se najbolje poznaje ko kako odrzava malinu.SAD MALO PODPITANJA hehe.

OVA dometra je za po jedno tretiranje u intervalima koje si naveo to jest tri do formiranja plodova???

Sta koristis od npk djubriva ili ti kpk i koja su ti iskustva sa azotom u malinjaku posto ne vidim da ga dajes preko zemljista u obliku granula jedino ova prihrana preko lista ako ga ima u sebi ne mogu sad da trazim formulaciju.

Da li si upoznat sa delovanjem Kalcijuma na formiranje i duzinu lastara i magnezijuma kod grozdanja maline t.j. kod izvlacenja sto veceg zametanja plodova po lastaru posto su to neke stvari koje su meni pricali iskusni malinari. Odnosi se na multical i magnisal vodotopiva djubriva iz Izraelske HAIFE.

Sto se tice stajnjaka moji kuci imaju svinjski i govedji koji je bolji od ta dva???

Kada poceti sa navodnjavanjem i koja kolicina vode t.j. koliko drzati ukljucen sistem kap po kap. kako je najbolje postaviti sistem na koju razdaljinu od biljke .Meni su rekli od 20 do 25 cm od stabla. KAko vrsis doziranje u sistem pomocu neke pumpe za doziranje ili sta vec??

Hemijska tretiranja radim po preporuci Stanica iz Arilja i uglavnom se svodi na syngentine i bayerove preparate.Tretiram vec 3 godine sa tim programom i zadovoljan sam rezultatima.Kvalitet stabla se iz godine u godinu poboljsava mada i dalje muku mucim da u starim zasadima mog matorog iskorenim didimelu ili ti ono sivilo i ispucalost kore stabla(objasnjavam sta je da me ispravite ako gresim) svake godine je bolje ali ne uspevam da se resim te boljke i izgleda da nikada i necu uspeti 100% to da iskorenim.
U mom novom malinjaku od 10ari malina je kvaliteta kao tvoja ili ti super i starijem od blizu 20 ari solidan kvalitet stabla ali ne kao u manjem definitivno i ima didimele na nekim mestima.Postoji li nacin oporavka ili samo vadi staru i sadi novo.Da napomenem vidi se razlika u odnosu na pre 3 godine ali jos to nije to.


I gde kupiti ovi domatru sad gledam na netu nema nigde konkretno da se nadje ili makar ja ne uspevam,BITNO PITANJE sme li ovo da se mesa sa tretiram insekticidima i fungicidima ili mora da ide SOLO

Hvala jos jednom Pole.
 
Poslednja izmena:
pozdrav svima
zbog ovog lepog vremena poceo sam danas da cistim malinu i primetio sam mnogo rupa i hodnika koje su napravili misevi
i pre mi se desavalo ali ne u ovakvoj meri
ne znam da li da ih trujem i sa cim ili...
ako je neko imao slican ili isti problem neka mi kaze
plasim se da ne povrede koren i da dodje do susenja
unapred se zahvaljujem i svima vam zelim dobru godinu!!!
 
Evo iz 3 copu-paste...? citajuci ovo uliva mi poverenje ..?
ZDRAVA POLJOPRIVREDA - DOMATRA
Domatra program se bavi proizvodnjom organsko-prirodnog dubriva u funkciji proizvodnje organske hrane. Oragansko-prirodna dubriva zapravo lece zemljišta koja su upropašcena nekontrolisanom upotrebom veštackih dubriva. Poznata je cinjenica da upotrebom veštackih dubriva zemljište postaje kiselo, ispošceno i teže je za obradu.
Dosadašnja proizvodnja organske hrane, cesto je znacila smanjenje prinosa. To je bio jedan od razloga neprihvatanja ovakvog nacina proizvodnje.
Domatra.jpg
Razvijen je jedan potpuno nov i jedinstven nacin proizvodnje organske hrane. Upotrebom Domatra proizvoda znatno se uvecava prinos kao i nivo hranljivih materija u biljkama. Osim toga, upotreba naših sredstava smanjuje potrebu za zaštitnim sredstvima, u prvoj godini cak od 30-50%, a kasnije se taj procenat povecava.
Dakle, upotrebom Domatra proizvoda biljka postaje otpornija na spoljašnje uticaje. Dobija se zdraviji proizvod, plodovi nisu devitalizovani i demineralizovani, odnosno povecava se sadržaj vitamina C i drugih potrebnih hranljivih materija, neophodnih za ljudsko zdravlje. Postiže se maksimalni poljski prinos. Finalni proizvod ima mnogo vecu cenu na tržištu. Za postizanje tog finalnog proizvoda ulaže po pravilu manje materijalnih sredstava.
Integralna poljoprivreda uvodenjem organsko-prirodnih dubriva uz mineralna (veštacka) dubriva dovodi do:
- povecanja poljskih prinosa
- dobijanja kvalitetnijih proizvoda
- smanjenja upotrebe hemijskih sredstava
- poboljšanja strukture zemljišta
- poboljšanja vodno-vazdušnog režima
- sprecavanja erozije tla
- snižavanja PH vrednosti zemljišta

cime se postiže lakši prelazak na organsku poljoprivredu, koja je zapravo buducnost poljoprivrede.
Upotreba Domatra programa u organskoj poljoprivredi garantuje kvalitet proizvoda, uz maksimalan poljski prinos. U integralnoj poljoprivredi dovodi do poboljšanja kvaliteta uz maksimalne poljske prinose, a upotrebom Domatra proizvoda u konvencionalnoj poljoprivredi poboljšava se kvalitet proizvoda takode uz maksimalne poljske prinose. Jedan od naših osnovnih ciljeva je podizanje ekološke svesti i briga o životnoj sredini.

Domatra proizvodi sadrže:

- Organsku materiju
- Amino kiseline
- Enzime
- Fermente
- Mikrobe
- Gljivice
- Korisne mikro ogrganizme
- Ton-humus kompleks (koloide i ton-minerale)
- Kvasce
- Vitamine
- Homeopatske konponente
- Biodinamicke konponente
- Mikro i makro elemente
- Visok titar korisnih mikroorganizama


- - - - - - - - - -

2.nastavak
HRANLJIVI ELEMENTI
Sastav:
Azot (N), Fosfor (P2O5), Kalijum (K2O). Sastav hranljivih elemenata u organskom obliku i raden na suvu materiju. Registrovan: br. 021-01-24/2009-11, Ministarstvo poljoprivrede, patent 49375 i 49181.

U ml3 ovih hraniva ima 107 korisnih mikro-organizama (gde oni bujaju - svi imaju koristi).
- Đubrivo poseduje ton-humus kompleks i njegovim koriscenjem se sprecava apsorbovanje (usvajanje) štetnih materija od strane biljaka 75-90%,
- Đubrivo ima pH vrednost od 6.8-7.6

To pokazuje neutralnu i blagobazicnu (alkalnu) reakciju, pa u zemljišta u koja se unosi postaju neutralna.
- Đubrivo sadrži azotofiksatore, mikroorganizme koji imaju sposobnost da u procesu biološke azotofiksacije usvajaju molekularni azot. Samo sa ovakvom vrstom dubriva molekularni azot postaje dostupan živom svetu - biljkama.
- U kiselim sredinama (podlogama-zemljištu) Pb (olovo) je rastvoreno i pogodno za apsorciju od strane biljaka.
- U baznim sredinama Pb (olovo) je cvrsto vezano za ton-minerale, pa do 90% postojeceg olova u zemljištu, nije dostupno korenu biljke. Bazna sredina nastaje koriscenjem ovog djubriva.
- U kiselim sredinama Cd (kadmijum) smanjuje Fulvo kiseline u zemljištu.
- U baznim sredinama se to dešava sporije jer ga cvrsto vezuju ton-minerali, do 75% Cd -a (kadmijum) iz zemlje nije dostupno korenu biljaka.

Iz ovoga se izvodi zakljuciti da se unošenjem ovog djubriva u zemljišta vrsi popravka pH vrednosti tretiranog zemljišta.
Kada imamo neutralnu reakciju u dubrivima i zemljištima, tada se kisele kiše pre neutralizuju, a teški metali (Pb-olovo, Cd-kadmijum) vezuju za ton-humus kompleks tj. ton-minerale i nisu dostupni za ishranu biljaka 75-90%. Takode se zakljucuje da je ovo dubrivo znacajno i kao pufer sisitem za kisele kiše.
Znacajna je prisutnost prirodnih antibiotika, koje proizvode streptomycete i actinomycete. Ovi antibiotici uništavaju anaerobne bakterije i štetne gljivice, a to je put za oživljavanje mrtvih zemljišta.
Razlika izmedu mineralnih (veštackih) i organsko-prirodnih dubriva
Kod upotrebe mineralnih (veštackih) dubriva:
- biljke previše brzo rastu,
- cesto imaju deformisano i bolesno korenje,
- lece se hemikalijama, a to su nove štetne materije.

Kod upotrebe organsko-prirodnih djubriva:
- biljka takodje usvaja organske supstance, ali sporije
- zato se biljke razvijaju i rastu sporije, ali su jace, zdravije, stabilnije i vrlo brzo stižu biljke tretirane veštackim djubrivima.

Dakle, kada se pocne sa upotrebom mineralnih dubriva u pocetku izgleda da biljka napreduje bolje, ali je to samo pocetni privid.
Biljka tretirana organsko-prirodnim dubrivom daje trajne rezultate.
Poznate posledice upotrebe mineralnih dubriva:
- Amonijumsulfat (NH4)2SO4, (ammonium sulphate-visok sadržaj soli).
- Pri dugorocnoj upotrebi mineralnih dubriva sa dozama koje se stalno povecavaju, menja se stuktura i sastav zemljišta, pH vrednost takodje. U nekim slucajevima stvaraju se jedinjenja razlaganjem mineralnih dubriva, koja štetno uticu na živi svet u zemljištu i biljkama.

Poznata je štetnost kadmijuma:
- Kod dubrenja nitratima (veštacka dubriva) stvara se NaCl (natrijumhlorid) a fosfatna dubriva (veštacka djubriva) se uvek obogacuju Cd-om, (kadmijum) koji je otrovan za biljke, jer slabi imunitet biljaka.
Sa cisto mineralnim djubrivima živi svet u zemljištu gladuje, jer mu nedostaju organske supstance. Vece dodavanje mineralnih djubriva sve više narušava ravnotežu, a ton-humus kompleksi nisu vise prisutni u zemljištu. Zemljište boluje, biljke gladuju i zbog su toga podložne bolestima i trulenju.

Dugogodišnjom i nekontrolisanom upotrebom hemijskih djubriva i zaštitnih sredstava uništava se humusni sloj zemljista, a sa njim i korisni mikroorganizmi. Na taj nacin se narušava prirodna ravnoteža tla, a kao rezultat toga imamo:

a/ neplodna zemljista,
b/ biljke neotporne na bolesti, sušu i temperaturne razlike,
c/ plodove bez mirisa i ukusa.

Šta organsko-prirodno dubrivo Domatra sadrži i na koji nacin obogacuju zemlju?
Svi elementi u sadržaju Domatra dubriva su dragoceni i neophodni za zemljista i biljke.
Posebno izdvojamo: Ton-humus kompleks:

- sprecava se apsorpcija teških metala i teških zemljišnih sredstava,
od strane biljaka (od 75% do 90%),
- dovodi pH vrednost u zemljištu u ravnotežu,
- kisele kiše se pre neutralizuju,
- deluju kao pufer sistem na kisele kiše,
- jaca epiderm (gornji sloj zemljišta), jer poseduje silicijumove kiseline

 
Pole ako mozes molim te odgovori mi na ova podpitanja tri posta iznad.Znam da ima dosta ali kada nadjes slobodnog vremena zamoli bi te jos ove odgovore.Hvala i izvini ako dosadjujem
 
Poslednja izmena:
Pozdrav za sve malinare...
Kako smo zasadili oko 2000 sadnica polane, polako razmisljam sta nam je potrebno za dalji rad...
interesuje me od cega je najbolje da budu stubovi za mrezu? sa kakvim ste vi, iskusniji, najzadovoljniji.
 
Pozdrav za sve malinare...
Kako smo zasadili oko 2000 sadnica polane, polako razmisljam sta nam je potrebno za dalji rad...
interesuje me od cega je najbolje da budu stubovi za mrezu? sa kakvim ste vi, iskusniji, najzadovoljniji.

Imas kod kraljeva firmu trijele bukvalno tako se pise impregnirani stubovi najbolji za mrezu sto se tice nasih mogucnosti. Najbolji su atestirani betonski ali verovatno kostaju ko djavo. Pozzz
 
Hvala marko987...
Da li je neko radio sa nekim stubovima od pvc-a? ako uopste i moze sa tako nekim stubovima...?
 
Nema na cemu. Ja jos nisam cuo za to a dosta sam se raspitivao i citao o mrezama.Pitanje je i koliko to kosta a i koliko su ti stubovi jaki jer predpostravljam da su suplji.
 
Hvala jos jednom...
ako je neko drugi stavljao pvc stubove neka se javi da podeli iskustvo...
pozdrav
 
Pozdrav,
ja sam početnik u ovom poslu, ustvari imamo maline više od 20 godina ali nismo nikad nešto mnogo radili oko njih, bilo je ono koliko rodi, dobro je.
Sada imamo nov zasad 70 ari, ove godine dolazi na prvi rod, pa me zanima ovaj agro ugalj, da li je to običan ćumur ili je nešto drugo?
Imam ćumuranu, i dosta sitnog ćumura i prašine, da li može to da se koristi u pripremi zemlje?
 
Nazad
Vrh