Pušnice za dimljenje mesa

Код на у селу је било случаја да домаћин пијан задими месо са балом сламе и балом шуме...

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Jel šuma kukuruzovina?Nekada se u ovom delu Srema samo tako i dimilo+čokanji.Lokalna mesnica je pre 10+godina kupovala čokanje za dimljenje mesa jer daju ekstra boju i aromu.
 
Vecinom grabom susim a nisam znao da je sljiva dobra za susit meso mogo sam je pripremit (ima nekih sasusenih koje mislim na prolece posjec)
 
Да баш та шума(шаша,кукурузовина,листје) има и случаја где су људи потпаљивали ватру са нафтом


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ja koliko sam cuo od ljudi da dobar deo srbije susi na sljivi...pod uslovom da nije prskano...pre par godina mk komerc krcio neke vocnjake jabuke,i celo selo susilo na te panjeve...super,prskano samo 25 puta godisnje...svi se potrovali,i svo meso baceno..
 
'Rastovina nije za susenje ima u sebi Tanina,bukva i sljiva keva,pogotovo piljevina suva pa kada se malo okvasi ihhh...
 
Tanina ima i u crnom vinu,pa ne smeta.:ppozdrav:
Ja godinama dimim sa hrastom i bukvom,a nekad zaluta i koja oblica divlje tresnje.
 
Ma hrast i mi stalno koristimo. Kad naidje tako neka tresnja ili sljiva jos bolje. Medjutim cer nije dobar za susenje. Verovatno ljudi na njega misle kad kazu da hrast ne valja za susenje.
 
Kod mene se dimi punom parom, zato sto na zalost mrazeva nema.
Kosti i rebra za u kupus sam vec poskidao i smestio u zamrzivac.
e833fa1c935fbe5f00f89c566d1979f5.jpg
00bf433cd6235a67f8e5888c4ec3ca70.jpg
32988a8c123b5405edf0b34d74ab25a8.jpg
e0587861cbb7d70120073a3fec458695.jpg
31f18a3851643e5487a54f8a2124e360.jpg
bfe2fb9bcf331f612e9adf09c67be0ec.jpg
eebee2d5b91a8587202fddefd35b20d9.jpg


Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Ma hrast i mi stalno koristimo. Kad naidje tako neka tresnja ili sljiva jos bolje. Medjutim cer nije dobar za susenje. Verovatno ljudi na njega misle kad kazu da hrast ne valja za susenje.
Hrast nije dobar za sušenje zato sto je ljut pa meso dobije šmek a cer je neutralan i preporučljiv za sušenje
 
Kod mene je voće primarno drvo za dimljenje mesa a piljevinu sam uzeo od hrasta na lokalnoj pilani i nisam za sada primetio neku razliku u ukusu i šmeku mesa.
 
Ja sam susio sljivom ekstra ispadne,samo vatru sto lozim je udaljena tunelom ispred same pusnice nikad ispod vatra i ne odmah da se upali nego da se razgori i onda je prospem u pocetak tog tunela...jer u suprotnom ide onaj crn i ljut dim na meso a treba ti onaj beli redak koji iz same vatre ide.
 
Trebalo bi da zidam pušnicu nagodinu vjerovatno , klasičnu naravno , pa razmišljam nešto , zašto se podrazumjeva da se gradi u pravugaonoj osnovi , zar nebi bilo lakše zidati u krug u obliku silosa a i zanimljivo bi bilo za vidjeti .
 
Nazad
Vrh