Pušnice za dimljenje mesa

KishRobert

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
31 Dec 2008
Poruka
14.418
Trebalo bi da zidam pušnicu nagodinu vjerovatno , klasičnu naravno , pa razmišljam nešto , zašto se podrazumjeva da se gradi u pravugaonoj osnovi , zar nebi bilo lakše zidati u krug u obliku silosa a i zanimljivo bi bilo za vidjeti .
Pravis onako kako ti mislis da je najbolje.
Obavezno namestis kameni filter.

sremac84

Član
Učlanjen(a)
13 Feb 2014
Poruka
3.556
Jel šuma kukuruzovina?Nekada se u ovom delu Srema samo tako i dimilo+čokanji.Lokalna mesnica je pre 10+godina kupovala čokanje za dimljenje mesa jer daju ekstra boju i aromu.
E to ne balirana kukurzovina(nije ni bilo balirki),vec na ogrizinu...a ogrizina je ono sto ostane u valovu,sami stapovi sto stoka i konji nece da pojedu...
Ko sto su divanili da je i najbolji rostilj od cokova(cokanja)...al ne bilo kojih vec od onih "koristenih"

frkani

Član
Učlanjen(a)
17 Sep 2012
Poruka
636
Momo. Lakše je raditi sa pravouganom osnovom. I građevinski elementi su pravouganog oblika. Problem je i u krovnoj konstrukciji. Nije ne izvodljivo ali je komplikovanije.
Jedino da imaš veliko vinsko bure pa ga preurediš.

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
Ovaaaaaj... ove godine sam dimio po prvi put sa dudom i odusevio se! Mi u istocnoj srbiji radimo samo brzo dimljenje, ne znam kakav bi bio za ove vojvodjanske varijante, ali za ovo je ispao ekstra... Inace, curetinu sam dimio... I boja i miris i ukus je fantastican!

crni gruja

Član
Učlanjen(a)
17 Okt 2010
Poruka
6.440
Bas tako. Vise mu dodje kao pecenje.
Gresis nije ni problizno pecenju, slanina bude kao barena , a meso ukusno sa smekom dsrveta od slive .. susenje traje sa lozenjem oko 15h i do sutra ostajeu pusnici da se ohladi . u medjuvremenu se vade kosti i pecenice da se ne presuse. nema zilavosti i prepecenog mesa, samo lepo odimljeno i osuseno

cika_laza

Član
Učlanjen(a)
19 Jun 2015
Poruka
1.696
Gresis nije ni problizno pecenju, slanina bude kao barena , a meso ukusno sa smekom dsrveta od slive .. susenje traje sa lozenjem oko 15h i do sutra ostajeu pusnici da se ohladi . u medjuvremenu se vade kosti i pecenice da se ne presuse. nema zilavosti i prepecenog mesa, samo lepo odimljeno i osuseno
Ti gresis. Bez ljutnje,ali nemoj da mi pricas kako mi na istoku radimo. Ipak sam ja sa istoka,a ti malo dalje.:ppozdrav:

AcA OPEL

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2012
Poruka
4.099
Moj deda recimo zalozi ujutru i onda lozi ceo dan i celu noc bez prekida i meso bude osuseno. Bude bas dobrog ukusa. Ne deluje kao da je peceno, ali su komadi za susenje manji. Mada ja mislim da ima i do toga sto su njemu svinje stalno pustene i jedu travu, zir, razno voce i sasvim malo mekinje i prekrupu.

vasovac

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2011
Poruka
2.566
Pa koliko ga ložiš da bi osušio za tako kratko vreme ? ja u mojoj sušari ložim 10 do 12 dana direktno ispod mesa koje je okačeno na 2,5 m visine ,loženje traje oko 10 sati dnevno i to izgleda ovako

crni gruja

Član
Učlanjen(a)
17 Okt 2010
Poruka
6.440
Ove pusnice gde mi osusimo za 15 sati, lozenja i celu noc idalje pod temperaturom koja postepeno opada ,a ujutru je jos uvek topao vazduh,imaju samo dva luftera i kod nas se stvara temperatura koja se ne gubi kao kod tebe

Vrh