Pušnice za dimljenje mesa

A kolika to temperatura treba da bude. Namerno sam pravio toliko visoku pusnicu bas zbog tog hladnog dima. Na netu samo o tom hladnom dimu citam... nista, danas ce da dobije malo vatre.

Da li neko ima iskustva sa ovim filterima od kamenja, da li to stvarno cini dobro mesu ili je izmisljotina. Namucio sam se da nadjem malo krupniji sljunak u selu. Danas jedino prosejan mozes naci. Da li je neko probao kamen koji ide ispod pruge, da li je on dobar.
 
Nemoj vatru.Pusti neka se polako dimi a da znaš da i ovo vreme ne ide baš na ruku što se dimljenja tiče.Smrzne meso pa ne prima dim.
 
To što je smrzlo meso dal u kobasicama ili kulenu biće malo kao da je predhodno obareno.Pre neki dan sam probao kobasicu i primetio ovu pojavi.
 
ko je mraz pusti jedan dan da sezamrzne ,pa sledeci dan opet podigni temperaturu da meso pocne da kapa masnopcu.

- - - - - - - - - -

ko je mraz pusti jedan dan da sezamrzne ,pa sledeci dan opet podigni temperaturu da meso pocne da kapa masnopcu.
Poslalo samo pola poruke Ma podlozi to dobro da kapa masnoca na vetar se ni gace ne suse.
 
Na ovako velikom minus mi ne lozimo vatru....mada...ja nisam neki picaj..a.......navucemo one carape na meso i ponekad nalozimo..Vise obratim paznju da ga ne presusim,mada se to nemoze desit.....skalper je uvijek u pusnici....noz mi odnesu a on nikom netreba
 
Zapec se moze samo ako je preblizu vatre il ide na njega prevelka temperatura pa pocne masnoca izbijat....ako prokapa kao sto neko napisa..to ce sigurno bit zapeceno
 
Temperatura u zoni mesa bi trebala da je od 15 do 20 C.Meso ne sme da smrzne, zato ti se javlja gubitak boje tkz. obezbojavanje.Dakle kad ne lozis vatru moras da omogucis pozitivnu temperaturu u pusnici.
 
Ljudi jel moze neko da mi da zakljucak o kamenu u susari. Koja je razlika ba mesu? Ako je neko ljubazan da mi remizira posto sam dosta procitao ali sam nekako u nedoumici. Susara mi je 2x2m loziste mi je od betona a gornji deo gde se susi je od bukovine...vetar samo pici kroz susnicu...

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Kakvo je to meso bilo nekad kao mali kad sam bio deda sušio na tavanu dole ložili šporet a kroz čunjak dim isao do tavana ,nije postojao odžak .Meso okačeno na motke sa kanapom i kukicama . Da li smo bili toliko gladni ili je to hladno susenje imalo takav efekat Ne znam ni sam . Danas radim klasično sušenje u pušnici Dole se loži toplota i dim idu kroz lim i krupan kamen kao filter skoro sam ga zamenio . Takozvani četvorka oko 4cm najkrupniji na šljunkari.Drva bukva, grab manje hrast.

- - - - - - - - - -

http://i66.tinypic.com/2z6f6uv.jpg

- - - - - - - - - -

2z6f6uv.jpg
 
Počele pripreme za subotnje kolinje i dimljenje kobasa idući tjedan. Nije mi poznata biljka koja daje bolji dim za dimljenje mesnih prerađevina od borovice (https://hr.wikipedia.org/wiki/Obična_borovica). Uz bukova i grabova drva bez kore, povremeno se dodaje u vatru par grančica borovice. Dim je toliko gust da možeš zabiti čavao u njega :osmeh:, a miriši cijelo dvorište::super:: .
Prije branja



Poslije branja



Spremno za nošenje doma
 
Kod mene se smatra da je vocno drvo najbolje za susenje mesa. Sljiva prvenstveno pa tresnja, visnja, kruska, jabuka itd..
Bukva je dobra, ali hrast daje ljut dim..
 
E da vam pricam za ta drva. Odsecem ja neku suvu tresnju u sumi. Osusila se na stablu, a zdrava kao koska. Jedan dan je kuci istrupcam i posto sam zurio u sumu ostavim da otac iscepa i skloni za susenje mesa. Dodje meso da se susi ja nesto nisam bio dobro pa nisam ni video kad je otac podlozio. Posle se oko podne uspavam jer sam bio iscrpljen. Uglavnom poslepodne odem da vidim u pusnicu kad ono neki krbuljaci hrastovi. Izadjem tamo do drva i vidim ciscen sneg od njih i neka drva cepana. Nije mi bilo jasno sto ne lozi onu tresnju, al ajde da mu se ne mesam. Treci dan lozenja ja radim nesto po dvoristu kad ti on: " jaoooo, ja sam zaboraviiioo. Sta bre, reko? Kaze: " zaboravio sam da ima suva tresnja i da sam je sakrio kod kokoske ". Reko dobro si je sakrio.:osmeh:
 
Nazad
Vrh