Psenica 2019/2020

Slike su sa mojih parcela iz dela atara prema N.Bečeju i Melenaca.Od 20-etak jutara samo 2,5 kj liči na pšenicu.(zadnje slike )Na prvoj slici ima jedan deo 10x2-3 metra koji pokazuje kakva bi trebala da je pšenica.Otkud taj trokut na početku njive ?

koji tip zemljišta je ovdje u pitanju da su pšenice toliko stradale od nedostataka padalina?
Kod nas uz rijeku gde je puno peska zna biti ovakova situacija ali ovo mi se čini ekstremni deficit vode?
 
koji tip zemljišta je ovdje u pitanju da su pšenice toliko stradale od nedostataka padalina?
Kod nas uz rijeku gde je puno peska zna biti ovakova situacija ali ovo mi se čini ekstremni deficit vode?
Verovatno neki tip černozema ,laka zemlja ,2-5 klase
Mnogo vremena smo drugovi i ja proveli u raspravi šta može biti uzrok ovakvom stanju .Nema logičnog odgovora,osim ,manjak vlage.
Ovaj deo atara se graniči sa Melencima i N.Bečejom .
Prošle godine je imao manje padavina nego ostali delovi a trend se nastavio i u ovoj godini .
 
LG Nikol. Semenska... imaju slike kako je napredovala... Da je nije mucila misjakinja u februaru, na mestima se nije dobro izbokorila, jos bi bolja bila, mislim gusci sklop. Mada i ovoliko sam zadovoljan. Dobila je 300kg po 1ha MAP, i bacio sam krajem februara sada sam zaboravio 175 ili 200kg AN. Hteo sam da radim split, pa kasnije jos nekih 100kg KaN-a. Kada smo dosli u Aprilu, psenica je bila modra i jedra tako da smo odustali od drugog bacanja djubriva. Prskano LANCELOT, Falcon i mislim Fury od Galenike. I to je to.
 
LG Nikol. Semenska... imaju slike kako je napredovala... Da je nije mucila misjakinja u februaru, na mestima se nije dobro izbokorila, jos bi bolja bila, mislim gusci sklop. Mada i ovoliko sam zadovoljan. Dobila je 300kg po 1ha MAP, i bacio sam krajem februara sada sam zaboravio 175 ili 200kg AN. Hteo sam da radim split, pa kasnije jos nekih 100kg KaN-a. Kada smo dosli u Aprilu, psenica je bila modra i jedra tako da smo odustali od drugog bacanja djubriva. Prskano LANCELOT, Falcon i mislim Fury od Galenike. I to je to.

Kod mene slicno prosao Solehio, isto semenski. Fali mu tog bokorenja jer zima je prosla kako je prosla a da se izbokorio malo bolje bio bi top. Dobila samo 300kg prolecnog pocetkom marta i jedan tretman Meteor i Stockplus. Hteli smo posle jos jedan tretman i da rastopimo i pustimo nesto folijalno ali smo odustali s obzirom da je bila bolja od svih okolnih psenica. I ovako kad gledam sta sve ljudi slikaju ja sam zadovoljan, kakva je luda godina moglo je biti nista tako da necu da se zalim ni na bokorenje ni na klas, uvek moze bolje ali treba biti nekad i zadovoljan.
 
Bio danas u obilasku pre kise,hvala Bogu stiglo i do mojih njiva ali u delovima prekasno,situacija sledeca:
- Simonida do samog kraja najbolje izgledala ali sav zastavicar jos je osusen,izgleda da je najlosije podnela ove pustinjske uslove
- Sobred jako dobro izgleda a najgori je bio u pocetku,kilavio sa nicanjem i bokorenjem ali zato sad najlepsi
-Solehio na dve parcele ga imam DOOBARRR,drzi se jos negde do pola zuta slama ali gornji deo i zastavicar zeleni
- Mesano imam brkulje Falado, Balaton jos 2-3 sorte vrlo dobro izgledaju s obzirom kako nema kise.
- Greindor nista narocito,uzoe sam za seme ,hteo ostaviti ali necu.Za seme ostavljam SObred,Solehio i nesto mesanih brkulja koliko i bude falilo.
Zakljucak ...... jos jedan dokaz da je najjeftinija agrotehnicka mera rana setva,muci se psenica u poslednja 2 meseca i cudim se kako izdrzava manjak vlage ali je moje zito prvo sejano u okruzenju i daleko je bolje u odnosu na kasnije setve.
Da dodam, rana setva je jesenas i dobila nesto kise za nicanje vec krajem oktobra i pocetak i sredina novembra je vec bio manjak padavima
 
Bio danas u obilasku pre kise,hvala Bogu stiglo i do mojih njiva ali u delovima prekasno,situacija sledeca:
- Simonida do samog kraja najbolje izgledala ali sav zastavicar jos je osusen,izgleda da je najlosije podnela ove pustinjske uslove
- Sobred jako dobro izgleda a najgori je bio u pocetku,kilavio sa nicanjem i bokorenjem ali zato sad najlepsi
-Solehio na dve parcele ga imam DOOBARRR,drzi se jos negde do pola zuta slama ali gornji deo i zastavicar zeleni
- Mesano imam brkulje Falado, Balaton jos 2-3 sorte vrlo dobro izgledaju s obzirom kako nema kise.
- Greindor nista narocito,uzoe sam za seme ,hteo ostaviti ali necu.Za seme ostavljam SObred,Solehio i nesto mesanih brkulja koliko i bude falilo.
Zakljucak ...... jos jedan dokaz da je najjeftinija agrotehnicka mera rana setva,muci se psenica u poslednja 2 meseca i cudim se kako izdrzava manjak vlage ali je moje zito prvo sejano u okruzenju i daleko je bolje u odnosu na kasnije setve.
Da dodam, rana setva je jesenas i dobila nesto kise za nicanje vec krajem oktobra i pocetak i sredina novembra je vec bio manjak padavima

Ne znam kako ste prosli sa zimom ali na primer kod mene u kraju bolje su psenice koje su kasnije sejane. Nisam neki strucnjak ali na osnovu iskustva starijih desilo se to da su psenice iz rane setve brze izasle, dobile vise kise i u jeku zime vec bile solidno jake a ove kasnije su tek krenule da izalaze i delovale kilavo (konkretno meni Solehio sejan 17.11. bio mali, zut, nikakav). Medjutim desilo se to da nam je zima prosla bez pahuljice snega, ove psenice koje su vec fino izasle osakatio mraz ozbiljno i ni pola bokora koji je bio nije izaslo do kraja. Ove manje sto su delovale kilavo se povampirile kasnije kad je temperatura presla u plus krenule su da izbijaju skoro pa iznova i kao da ih mrazevi nisu toliko zakacili. Slazem se da je rana setva dobra kad nam padne snega pa lepo pokrije ali kad je zima kao sto je ova prosla onda neka mu je Bog u pomoci.
 
Pratim Ukrajinske i ruske sajtove,nisam proverio koje su geografske sirine no oni seju psenice vec od polovine septembra,pa ako se oni ne boje mrazeva sta onda mi hocemo
 
Išao sam danas do Novog Bečeja.Pšenice koje su bile kilave a dobile su neku jaču kišu (oko kanala) su se očigledno popravile ili se meni tako čini.Daleko je to od nekog značajnog poboljšanja ali naspram onih mojih koje su dobile litru- dve,ove mi deluju kao dobre.
 
Kod nas stanje sa pšenicama nije baš strasno, tj zavisi kako koji potez atara, neke su se izvukle, ali isto mogu reći, da pšenice koje su kilavile, i izgledale nikako, bile su u manjoj fazi, i manje su izvukle vlagu, i lepo dočekale malo kiše, i sad izgledaju mnogo bolje od onih što su bile napredne i isrpile skoro svu vlagu, a kiša im došla prekasno.
Opet neke bube napadaju pšenicu. Da nisu ovo mlade od rutave bube? Posto je njih bilo strasno na uvratimama kad je pšenica počela da klasa. Biće problema sa ovim bubama, gde god su se sjatile tada, nema ništa od klasa.
b1f824b08310fadd5dd4976d44596d6a.jpg
 
To je zitni pivac,ne pravi problem.Nego ja mislim da ce uskoro krenuti zitni vaši,upeklo pas posteno,sace insekti krenuti.Ja sam spremio fastac.
 
Kako ne pravi, kad sisaju ili jedu zrno iz klasa, samo nema ih u nekom preterano velikom broju pa nema svrhe prskati, a i na uvratinama su samo, koliko sam primetio. Prskanje više nema smisla, sreca što ovo vreme ide u korist pšenice, pa postepeno prelazi iz mlečne u voštanu fazu, pa će i zrno biti lepo... A da je upeklo, ver. bi već zvrijili kombjani.
 
To je zitni pivac,ne pravi problem.Nego ja mislim da ce uskoro krenuti zitni vaši,upeklo pas posteno,sace insekti krenuti.Ja sam spremio fastac.
 
Poslednja izmena:
U principu prolece daje rod i poslednju rec, neko ce reci bolja je ranija setva neko kasnija, kako svima ugoditi od Subotice do bujanovca, na hiljade hektara, razlicito odradjene agrotehnike, razlicit tip zemljista.Ljudi mi mozemo samo da komentarisemo ovde ali pravu situaciju neznamo.Kod svakog je prica drugacija, od njive do njive, jedan dan moze da odluci prinos, ako nicanje bude lose onda dzaba sve.Ove godine gadjao sam malo bolji prinos, nemam ja mnogo psenice nekih 2hektara, nisam zeleo vise da ulazim u tu pricu, sacuvao sam papire , nemogu sada da sabiram ponovo ali pre neki dan dok sam racunao koliko sam zaglibio ove godine sa otprmnicama, bas sam za psenicu malo racunao i dosao do cifre od 85000 bacenih para, bez zetve. bez uracunate nafte, a bilo je pripreme za setvu, setva i 5 prskanja.znaci prebacicu 100000 za nepunih 2h. prinos je pod upitnikom, bilo je potencijala za preko 8t pre dva meseca a onda nas zakaci susa i jedan hektar mi je odbacio mnogo roda, psenica je ostala na srecu zdrava i jaka ali se u vreme suse razredila i to vidno ova kisa u poslednjih 10 dana spasila je donekle pricu, bar da izvadim novac, jos nije sigurno ali bolje je nego sto je bilo. E sada bitna stvar kod rane setve, moja je bila kasna i jos sam u eventualnom problemu,kod rane setve psenica naliva zrno ranije, dok su temperature nesto nize, dok kod kasnije setve sve to ide ubrzano, psenica cesto preskoci fenofaze ali na kraju ume da sazreva u doba kada su temperature preko 30c zbog toga se desava da preplane i da budu stura zrna.Sve ima svoje, optimalni rok je na mestu ali sve zavisi od vremenskih uslova, jer oni diktiraju pocetak i kraj. Mislim da sam sa psenicom zavrsio za sva vremena bez obzira na sve.
 
Шта ћеш уврстити у своју сетвену структуру ако избациш пшеницу?!?
 
Nazad
Vrh