Psenica 2019/2020

Nekad slika nije vredna hiljadu reci,jer bolesti,nedostatci NPKS i drugih,kao i ostecenja od mraza,hemije,insekti itd ,se mogu poklapati jedni sa drugima vizuelno i tesko se razlikuju.Trebas malo vise reci o ovome,ne samo ukratko,npr jel zutilo listova po celoj parceli ili samo u nekim delovima,jel jedan list po biljci pokazuje hlorozu ili ima vise ?.Licno mi lici na manjak N,ali iskustva nemam previse pa me nemoj drzati za rec.
 
Hvala na saveti i ako moze jos neko misljenje jer nemam iskustva sa psenicom puno a ne bi da bas zbog mog propusta manje rodi nego uobicajeno.imam oko 5 hektara mozda malo vise.
Kupovna zephyr od kws-a
U jesen 200 kg mesanog djubreta
Sutra idem 100 kg po lancu uree
Jedino da nije mozda problem ja sam sejao na tanjirano tanjirao sam sa malom tanjiracom olt 28 tanjira ali sam tanjirao 3 puta na upaljeno kukuruziste pa reko da nije plitko posejano mada je bilo neke dubine.
 
U pitanju je rekao bih žutilo na starom listu. Svašta može da bude. Ako je nedostatak azota biće sve u redu, ako je u pitanju neki virus onda nema leka. Pitanje je samo kolika će biti šteta i kako je možeš ublažiti. Setva ti nije nikakav problem. Problem je klima koja je otišla dođavola.
 
Ne bih znao. Ima tog žutila dosta i ima razlika od sorte do sorte. Tako da ja sumnjam da je azot. Sutra ću baš da obidjem ogled gde je manjak azota da vidim kako se manifestuje na pšenici. Ono što sam uočio da ga praktično nema na kasnijim rokovima setve. Sada da li je to zbog većih biljaka koje su potrošile azot, a manje nisu ne znam. Videćemo u martu kako će se to odvijati.
 
Zutilo je drasticno izrazeno gde su se sejacice preklapale pa je moguce da je zbog velike gustine na tim mestima manjak hraniva.
 
Ocita razlika u predusevu. Parcele deli samo put, isto seme, isti datum setve, ista kolicina, isti operater (Ja). Na repici duplo veca psenica.


 
Malo koci klomazon sigurno, ali tamo je zemlja dobila kondiciju verovatno od zetve do setve... mislim odmorila se.
 
Nema klomazona, ni pod razno. Od kada sam se opekao o njega on ni slucajno ne ide na soju koja je predusev za psenicu. Cak izbegavam upotrebu bilo kog herbicida za uskolisne korove.
 
Jedino onda da je dokaz da spremanje na vreme ima uticaja, neznam sta bi rekao... Sta je sve radjeno posle repice... sigurno je vise puta prevrnuta zemlja, ja kod nas posle zetve nikad ne totalisem, samo tanjiraca ili neka druga mehanicka obrada.
 
Tako je kod mene na 2 parcele koje su od prošle godine u vlasništvu.Predusev na obe kukuruz a kao da su bombe bacali po njivi a ne obrađivali.Zapušteno, izrudareno do bola, prljavo, jednom rečju strašno.Nije loša pšenica ali je vidno slabija u odnosu na ostale parcele.Sve su sejane u razmaku od 2 dana.Možda je i bolje što nije previše bujna.
 
Nazad
Vrh