Psenica 2019/2020

Moze biti i da je previse gusto pa mu fali pride i hraniva. Imao sam slicnu situaciju na jecmu pre 4-5 godina. Velika setvena norma a povoljni uslovi za bokorenje. Takodje i na psenici pre 2 godine. Mozda ne bas ovako ali slicno neko zutilo. Setva oko 1.10 sa 240kg/ha to je bilo kao cetka gusto. Posle mesec dana kad se ovremenilo malo totalno drugi usevi. A prinosi su bili vise nego dobri.
 
I meni se onako sa slika činilo da je u nedostatku kalijum ili azot. Mada možda je i oba? Možda je i kasna setva.... Kad si sejao?
Dobro bi bilo da si uradio analizu zemljišta pa da znaš na čemu si.... Sad je kasno, ali uradi kada skineš pšenicu.
 
Setva je bila 3.11.
Pre toga nije ni vredelo sve su nikle bukvalno u isto vreme jer je prva kisa pala 5.11 onako ozbiljnija
 
E vidiš i to je problem.
Trebalo je da ne pališ njivu, odradiš ako treba i 4x tanjiračom (a ne treba ako je opteretiš tegovima), poseješ mesec dana ranije i povaljaš sa kembridž valjkom.
 
Sta bi postigao na onakvoj susi time da mu seme stoji mesec dana u zemlji dzabe ? Ja sam u jesen 2018 jurio i "lomio" masine da posejem polovinom oktobra pa se nisam ovajdio. Ove godine je sejana tek posle kise i mnogo je bolja nego pre godinu dana, doduse nisu ni vremenski uslovi isti u decembru 2018 i 2019.
Moja je ove jeseni posejana jos kasnije 11.11 jer pre nije moglo da se tanjira dok kisa nije pala, pa nema ovakve simptome. Po meni nema nikave veze sa kasnom.
 
Covek sto mi je sejao, njegovo je sejao posle tih kisa, otprilike 15.11.
E sutra idem da prehranim njive tamo je sorta ns 40 s pa cu da uslikam i da da vidom da li je i tamo taj problem.a preko od mene ima taj sto mi je sejao 30 lanaca jednu njivu setva 15.11 pa cemo da vidimo i u upredimo
 
Kada par puta, par sezona sačuvaš žetvene ostatke (uvesti gruberisanje, kombajn sa sečkom i tarupom) trebalo bi da i zemlja promeni sposobnost čuvanja vlage.
Imt577dv, mislim da sam pratio tvoje postove baš u vezi jesenje setve... i neke slike iz tanjiranja si kačio čini mi se.... Potseti me gde su ti slike ili okači link. hoću da se potsetim nešto.
Jeste bilo je sušno kod vas prošle godine kao kod nas pretprošle godine. Ali opet se vlaga mogla sačuvati. Bar u mojem slučaju je tako bilo prošle godine ( a verujem da bi i kod vas mogla da se sačuva) i bar da sam još ranije posejao iako je delovalo da nema ništa vlage. Kao prvo, za pšenicu predusev suncokret-izbaciti, sejati uljanu repicu i kukuruz (ostale biljčice mi nisu poznate) ali ekstra rani hibrid kukuruza (Fao 250).
Predusev kukuruz: Vršaj obaviti sa kombajnom (obično bude kraj avgusta početak septembra, posle 10-og ne gledati više na vlagu nego paliti kombajn) i adapterom koji ima tarup koji će napraviti "tepih" (i najjeftiniji će uraditi posao) od te iseckane kukuruzovine. Taj tepih čuva vlagu koju je zemlja hvatala tokom prethodne sezone-kulture. Ostaviti tako jedno dve do tri nedelje. Baciti veštak, mešano+malo uree, uraditi tanjiračom koja ima rotore (ako treba 2x) ako nema rotore preći njivu sa valjkom. Ostaviti opet do momenta setve, uraditi tanjiračom, setva pa valjanje.
Još bolje bi bilo, ko može, jednom tanjiračom pa gruber jednom (eventualno još jednom) pa onda setva i valjanje. I da, to što od gore njiva izgleda katastrofa uopšte nije problem. Diskosna sejalica će posejati (ne i imt).
Treba ući u šemu kako podići vlagu (rekao bih da je tu gruber mama, a možda može biti i plug sa paker valjkom) koja je u zemljštu. A mora je biti. Ako je nema, treba je naučiti sačuvati. Probajte nešto da menjate u obradi.
Sećam se kad je Bobo ili neko drugi pisao da od kako ne pali žetvene ostatke, da ima utisak kako je zemlja promenila boju ali da je sigurno lakša za obradu.
 
Ima negde slika u temi ne znam sad na kojoj strani.
Jeste sve to tacno sto si napisao za ocuvanje vlage, i treba menjati nacin obrade to je tacno. Nazalost ne moze sve odjednom od mehanizacije . Ja gde sam spremao za psenicu ne secam se kad je zadnji put bilo upaljeno, stajnjak redovan na skoro svim njivama. Dok mi suncokret dodje kao dobar predusev jer se dosta bolje ponasa na susi ovde u odnosu na kukuruz na ovoj zemlji, zemlju uz reke ne racunam. Tamo mozda moze da se nadje neka vlaga ali tamo sejem psenicu samo po potrebi.
A probao sam i odmah posle siliranja oko 20.8 da istanjiram (a i da orem koliko toliko) racunajuci da ima vlage od useva medjutim to nije tako. Kosava je odradila svoje. Pride susa je bila od avgusta/septembra do pola novembra 2018. Ostavilo je i to uticaj.
Oko 15 septembra drugar je ogradjivao jednu malu njivu 5-6 dana nakon vrsidbe kukuruza jer planira tu da posadi sljive i kajsije za sopstvene potrebe za rakiju. Vlage je bilo na 80cm. Koja masina bi sa te dubine izvadila vlagu ? Na tanjiranim strnistima bi mozda bilo vlage na odredjenoj dubini ali nisam probao tu bi gruber sigurno lepo odradio umesto tanjiranja, ali ne sejem psenicu na psenicu. Desavalo se ranije da bude po neka njiva ali ne volim to da radim.
 
Poslednja izmena:
Juče sam obilazio pšenice u mom kraju. Sve koje su sejane na tanjirano s zute bas dobro. I to po celoj površini a ne na uvratinama gde je preklapana sejalica ili ciklon. Ne znam da li su bacali nešto od veštaka (msl da nisu). Kod mene je druga situacija. Zadovoljan sam kako izgleda (pu pu...) mada po boji bi možda mogla da bude zelenija (onako tamno) ali nema ovog žutila (iako je sejana ciklonom). Posle onih kišam u novembru sam uspeo kako tako da uzorem i išao par puta tanjiračom, 2x tanjiranje + sejanje ciklonom+1x tanjiranje da se seme zatrpa. Trebalo je povaljati ali mi nije bio gotov valjak. Nisam bacao ni mešano ni ureu, imam dosta u zemljištu prema analizi. Plan je da od polovine februara (ili kad već bude dozvolilo vreme da može da se udje - a pre nekih kiša) uradim prvu prihranu KAN-om i posle mesec dana u martu drugu prihranu.
 
Imt, ako ne pališ to je dobro. Stajnjak još bolje, naravno. Silaza takođe loš predusev kao i suncokret. Ne ostaju žetveni ostaci da štite zemljište.... Bar se ovde kod nas tako pokazalo.
Pokušaj par godina da radiš gruberom umesto pluga. Ako ga imaš ili možeš da ga nabaviš. Pokušaj i pokrovnim usevom da sačuvaš vlagu. Mora biti boljitka, jer ako taj suncokret i kukuruz donesu kakav takav prinos znaci da mora postojati bar nešto malo vlage. Nije da ti ne verujem da je suvo na 80cm, malo mi jeste vau pogotovo što mi na našoj peskuši uspevamo sačuvati vlagu, ali nek je i 30cm suvo, nije dobro nikako....
 
Obilazio sam danas oglede sa pšenicom na Institutu i žućenja ima negde više negde manje. Ima žutih listova i na varijantama sa velikim dozama azotnog djubrenja (50 kg čistog azota u jesen pred setvu). Najviše bih rekao da je do sorte u ovom momentu. Imaćemo priliku da pratimo razvoj situacije u narednom periodu. Zašlo je sunce, pa ni slike nisu baš reprezentativne. Nisu toliko izraženi kontrasti.



O06L4YW.jpg

LSrM0w3.jpg

E6U5Myh.jpg

y0etX1Y.jpg
 
@sinisa hocu ja gruber da kupim ali me iskreno strah da li ce mojih 95ks moci da vuku. Ima par komada u okolini ali su veliki i vuku ih traktorima od 130ks do 160ks pa ne mogu da probam. Mozda nije svud na 80cm ali tu gde su kopali za stubove je toliko. A i gde su kopali za gasovod otprilike se videlo gde je vlaga. Mozda zvuci neverovatno ali je toliko suvo bilo kod nas, kad su se neki frljali ciframa od 50-60l za dan u junu i julu kod nas nije prebacivalo 20l samo je jednom u junu palo 50l sa gradom. Pazi imamo i mi peskovitiju zemlju ali je tu recni nanos i tu je vlaga dosta dosta blize, i ako ima i peska kroz tu zemlju opet vlage ima.
 
Možeš vući gruber od 2 metra.Zbog biljnih ostataka u planu mi je kupovina kratke tanjirače jer sa vučnom ne mogu da postignem pun efekat bez minimalno 5-6 prolaza što se znatno odražava na potrošnju goriva i ekonomsku opravdanost a opet mi se ne kupuje super teška vučna tanjirača.
 
Tako je. Gruber od 2 ili 2.2metra i trebalo bi da ide. Kad sam ja sas ovim mojim sokoćalom IMT mutantom od max. 70 ks vukao 3m gruber (doduše jaaaako teško, ali samo iz znatiželje sam probao) tvoj će DF da peva sa 2m.
Možda je kratka tanjirača dobro rešenje. Nzm, nismo je isprobali. Imam prioritetnijih stvari za kupovinu, pa taman i da mi se zasviđa, nije na redu za kupovinu. :)
Ah nije naša peskuša takva.... nije videla reke ni kanala ni jezera... Najbliži kanal mi na 2-3km. I nas klepa suša samo tako... zato se borimo da sačuvamo makar malo vlage da pšenica ima za start. Kasnije jesen i zima preuzimaju posao.
 
Možeš vući gruber od 2 metra.Zbog biljnih ostataka u planu mi je kupovina kratke tanjirače jer sa vučnom ne mogu da postignem pun efekat bez minimalno 5-6 prolaza što se znatno odražava na potrošnju goriva i ekonomsku opravdanost a opet mi se ne kupuje super teška vučna tanjirača.

A sa kratkom mislis da ces bolje uraditi u odnosu na vucenu?
 
Mislim da hoću jer sam gledao kako izgleda parcela odrađena kratkom tanjiračom kod mene u ataru i baš sam pozitivno iznenađen.
 
Ns 40s,na jednoj njivi baceno 100 kg ureje pa ce dobiti jos jednom isto tako,a na drugoj tj ovoj sa slike baceno 200 kg po lancu,pa videcemo ima li razlike...
03ca57bd92f9fb0ea65aeedca83bda4a.jpg
07769f59eab29af5049953ebbb845832.jpg
de04654f5973bfdcc9e1f6b8550480d4.jpg
98eb766a97cae51b0f5c3c071d12c7c0.jpg


Послато са SM-J610FN помоћу Тапатока
 
Pa jeste po celoj povrsini kad se lepo zagledam ali na svakoj biljci po jedan list je u gornjem delu zut evo jos jedne slike
http://prnt.sc/qwe47n
Samo si pregusto posejao, tako je i kod mene, ja sam isao 155 kg cistog semana po jutro i isto ima zutilo. A uslovi u jesen bili idealni i eno ga zito kao tepih. Nosio sam na institut kazu da nije nista strasno.
 
Ma nema problema,sta ste se uplasili,losa i suva jesen ima hraniva ali nema vode,zima sa vetrom i golomrazicom,kad krene nece se to videti za par dana..
 
Nazad
Vrh