Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za ovih par komentara , tj članova milan87, same Doboj , prnjavor itd (da isto ovi članovi iz gornje Mačve )imam par riječi , iako sad nemam baš vremena da kucam naširoko . Uglavnom pustite totalno ove preporuke stručnjaka i ove agrotehnike sa foruma . Više puta sam pisao da imam više različitih tipova zemlje od slične ovoj po Bačkoj pa do naše bosanske "prahulje" , pa me čudi da nema agronoma koji će ući u srž problema tog tipa zemlje a ne davati neke uopštene preporuke . Znači sve mi je ovo poznato i crvena-ljubičasta pšenica i slabo napreduje i nemože se prihranjivati i nereaguje na azot i uskolisni korovi obvladaju i na kraju slab prinos : ljudi pustite sorte , vrstu djubriva , zaštite , rokove, valjanje, i svostale "detalje" treba krenuti redom jer vi imate krupne probleme a tek kasnije ide normalna agrotehnika : prvo loša drenaža , zbog fizičkih svojstava tog tla , znači nemože pšenica u dolini u tom tipu zemlje bez drenaže a to niko nema i nemože kukuruz i soja na brdu bez navodnjavanja . Dalje Ph , kaže ne napreduje pšenica , crvena , tanka , izumire u krugovima , ne reaguje na djubrivo kako treba , uskolisni korovi idu , pa ljudi kako nebi vi imate otrovnu bukvalno zemlju uglavnom Aluminijum ili željezo oli molibden , kako tu nešto može da raste ? Prvo riješiti Ph , drugo razriješiti kretanje vode i vazduha u zemljištu pa tek onda sve ostalo .
Kad postavi pitanje koji hibrid kukuruza je nabolji a ima otrovno kiselu zemlju i nikakve drenažne karakteristike to je da čovjek puce sebi u glavu odma . Zasad toliko .
 
Pa to je od tih krupnijih drenažnih problema isto oko ispiranja ili erozije u brdu treba razmisliti jer erozije ima i u ravnici a tek u blagom nagibu i lakoj pjeskovitoj zemlji , pa tu iako je nešto i bilo da valja sišlo je dolje.
 
Evo psenice na 6-oj klasi zemlje, brdo, vide se u daljini oranja i kakva je to zemlja. Ali njiva u kondiciji, djubri se svake godine. I sto je najvaznije, sve uradjeno na vreme.

Ovo je balaton (sa tavana), sejan 06. oktobra. Jesenas 250 kg NPK 16:16:16. Prva prihrana odradjena sa 200 kg Urea 22. februara, juce odradjena druga sa 150 kg KAN-a.





 
Fizika i hemija presudjuju , a domaćin je tu da kroz dugogodišnje iskustvo nešto zaključi ili da mu stručnjak ali ne "stručnjak" da preporuku za njegov tip zemljišta , a ne za sortu ili hibrid jer sve biljke manje više isto reaguju . Isto da ne banalizujemo , šta znači "loše zemljište" ? Nije svako loše zemljište , ili iste klase jednako , postoje desetine tipova .
 
Fizika i hemija presudjuju , a domaćin je tu da kroz dugogodišnje iskustvo nešto zaključi ili da mu stručnjak ali ne "stručnjak" da preporuku za njegov tip zemljišta , a ne za sortu ili hibrid jer sve biljke manje više isto reaguju . Isto da ne banalizujemo , šta znači "loše zemljište" ? Nije svako loše zemljište , ili iste klase jednako , postoje desetine tipova .
Nema veze kakva je zemlja,dali je ilovaca(vecina i nezna sta je ilovaca i kako izgleda) ili je crnica,svaka njiva u srbiji pa makar i bila sam kamen radja bez problema preko 7 tona psenice samo ako gazda(ne gologuzija)zna da radi posao.Tacno je da se uvek traba konsultovati sa strucnim sluzbama iako one i neznaju sta je ilovaca i cemu sluzi ali bar znaju znanje i ako domacin radi dosta zemlje uvek ce vas saslusati i dati predlog.Svakako treba naglasiti koliko zemlje domacin radi jer ukoliko radi vise od 20 hektara njihovo interesovanje za vas problem je vece.
 
Mi smo zavrsili pre neki dan drugu prihranu, psenica odlicno za sada, sledi prskanje bolesti,trave i rasta pocetkom aprila.
Imamo problem sa Zvezdanom u losijem je stanu od Apacha kao da je sa nedovoljno semena posejana ili seme nije niklo :sta:


 
Poslednja izmena:
Evo psenice na 6-oj klasi zemlje, brdo, vide se u daljini oranja i kakva je to zemlja. Ali njiva u kondiciji, djubri se svake godine. I sto je najvaznije, sve uradjeno na vreme.

Ovo je balaton (sa tavana), sejan 06. oktobra. Jesenas 250 kg NPK 16:16:16. Prva prihrana odradjena sa 200 kg Urea 22. februara, juce odradjena druga sa 150 kg KAN-a.






Darko ovde ako bude oprimalno vreme do zrenja preko 6t/ha
 
Interesantno da na ovom forumu pored vecine koja se trudi i bori da ostvari sto bolje rezultate na svakoj kulturi na svojim parcelama, ima i par onih koji kao da se trude da imaju sto manji prinos. Bar se tako da zakljuciti iz njihovih postova. Kolega Momo Saric je u pravu. Dosta tipova zemlje, i svako najbolje poznaje svoju zemlju. Ja imam jako dobre zemlje u ravnici, imam nesto dobre i na brdu a imam i prikicno lose zemlje. Ali i na njoj inam rezultate jer nakon desetak godina rada iskusio sam sta ta zemlja moze, sta i kako, kad i koliko treba da joj se da, da bi bilo rezultata. I ako se iole potrefi godina za psenicu, takva njiva daje sasvim zadovoljavajuce rezultate da spram uloga, zakupa i troskova repromaterijala i obrade, to bude sasvim dovoljno za isplativost proizvodnje. Ne znam sta kolega Lacin misli pod podelom na domacine i "gologuziju". Ne odredjuje se domacin po broju hektara vec kako te hektare uradi. Pokojni deda mi je stalno govorio:"Bolje posej jedan hektar ali uradi sve kako treba, nego da posejes dva kako ne treba". Manjevicu;Ja sam zadovoljan kad imam visegodisnji prosek od pet tona na losijoj zemlji. Inace Balaton u solidnoj godini nikad ne bude ispod pet tona, a zna da prebaci i 6.5 tona u izuzetnoj godini. Ali uglavnom to ide izmedju pet i sest.
 
Ja svoje njive poznajem,svake 2 god radim analize na svim parcelama jer mi ih plaća opština pa me ne košta ništa.Na ovoj parceli sa kojom trenutno nisam zadovoljan sam prije 2 god imao sa manje đubrenja 6,5 t na ha bez problema šta je za RS super odlično.Ubijeđen sam da Matea koja je posijana je osjetljiva i da je to uzrok,sve strane sorte su mi bolje ove godine bez obzira da li je tavanuša ili original sjeme.

- - - - - - - - - -

Ova opaska kako se domaćinske njive poznaju po usjevu totalno ne stoji i to je za mene uvreda.Baš ti "domaćini" koji se kurče i pametuju po forumu cijelu noć mozgaju kako da plate kredite i da se iščupaju.ja se svojih njiva ne stidim.
 
Na brdu i kiseloj zemlji , a pjeskovitoj koju imam na jednoj parceli (neznam što sam i radio tu , ali zadnja godina) , Apač duplo bolje sada izgleda nego Grandior.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh