Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ozbiljno vam kazem. Ja sam svoje uvek zaprasivao. Pa zato ne znam sta se desava kada se ne zaprasi. Malo pre citam na netu, da hoce da se pojavi glavnica, ako se ne zaprasi.
 
Ne samo bez zaprašivanja nego i bez selektora, prošle godine Apache 6 tona na hektar, bez prskanja protiv bolesti. Ove godine isti sistem Ingenio, za sada izgleda odlično.
 
Sada bas trazim neki selektor sa onim elevatorom sto moze prasiti seme i dzakirati. Posto planiram raditi sledece godine jedno 15t za setvu.
Znate li neku firmu koja ih radi?
 
Zaprasivanje obavezno, a sto se tice selektora, radio sam to sad na jesen i stvarno ne znam zasto sam to radio.. Za 1,5ha, odresio sam gomilu dzakova, provlacio kroz selektor pa sve nazad u dzakove pa onda na zaprasivanje. I kada sam pogledao, imao sam na tih 400-500kg psenice oko 20ak kilograma otpada. Znaci toliko zezanja i muke da bih sacuvao tih 20ak kilograma koje mi nizasta ne trebaju. Bolje je baciti to u zemlju i neka ne nikne. Bar iz mog iskustva.
 
Uvek selektujem psenicu(kod nas se kaze trijerisanje)drugar ima i mi to odradimo,cisto izbaci stura zrna i ako ima nekog semena trave,zaprasivanje sa Mankogalom S.
 
Treba da se selektira,jer i lomljena zrna niknu i bujaju,ali ne daju klas,nego samo trose djubrivo. Ja sam kupio selektor sa uvrecivacem pre dve godine i prezadovoljan sam,ove godine sam odradio ingenio i odneo u Agrozavod,klijavost je bila 95%,a energija 97.
 
To sto otpadne prilikom trioranja psenice obicno je trava polomnjena i stura zrna koja nece da niknu ja sam sejao i cistu i necistu pa je bilo isto dobro.naravno ako postoji trava kukulj i slicno onda nevalja.
 
Treba da se selektira,jer i lomljena zrna niknu i bujaju,ali ne daju klas,nego samo trose djubrivo. Ja sam kupio selektor sa uvrecivacem pre dve godine i prezadovoljan sam,ove godine sam odradio ingenio i odneo u Agrozavod,klijavost je bila 95%,a energija 97.

Koliko si platio takav selektor? I da li imas i mesac za zaprasivanje?
 
To sto otpadne prilikom trioranja psenice obicno je trava polomnjena i stura zrna koja nece da niknu ja sam sejao i cistu i necistu pa je bilo isto dobro.naravno ako postoji trava kukulj i slicno onda nevalja.
Mi vrsemo na zmaja na dzakove koji vec ima trijer na sebi pa je psenica prilicno cista,a dodatno selektujem zato sto se desi da ima tog sturog i kukolja pa da bude cisto seme,gledam da ocistim njive od korovi sto sam delimicno vec uradio,vidljiv je napredak.Naprimer 2014 sam posejao Apac ne selektovan druga reprodukcija i imao sam 5 tona psenice na hektar,tako da nema nekog pravila.Takodje sam misljenja da lomljena zrna nece nici.Nisam probao.
 
1300 eura je selektor i zaprasivac 350,ali sve zajedno je 1600 eura. Uzeo sam iz Beceja,oni mi dovezli,dali katalog,garanciju. Slikacu ga ovih dana,jer mi je na placu,a tamo ne idem svaki dan.
 
Uvek selektujem psenicu(kod nas se kaze trijerisanje)drugar ima i mi to odradimo,cisto izbaci stura zrna i ako ima nekog semena trave,zaprasivanje sa Mankogalom S.

I ja isto tako radim i mirniji sam. A neselektirano necu ni da sejem nikom

- - - - - - - - - -

Ja sam 2013 u jesen sejao bez zaprasivanja.
Samo sam seme izredio i posejao,te fatalne 2014 sam imao prinos 6.4-6.5t/ha.

Zaprasivanje se radi zbog bolesti psenice - crna cadj
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh