Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja gledam šta pišete. Na hektar rasturite 600 kg kojekakvih djubriva. Pitanje je koliki prinos treba da bude da bi se pokrili troškovi? Jer prinos sam po sebi ne znači nista. Profit je bitan. Što je neko napisao - nekad je bolje imati manji prinos jer su i ulaganja manja a profit bude veći. Mi smo godinama bacali po 100kg uree i imali prinose od 32 do 35 metra po jutru. Bilo je nekad i manje od 30, ali ne manje od 28 i to samo na nekim njivama. Dakle, koji prinos opravdava to ulaganje od 600kg/ha?
 
Kod mene opravdava jer je 600-700 kg djubriva cenovno manje nego sto mnogi placaju zakup. E sad je diskutabilno koliko je isplativo jer je nekom malo 500 evra po hektaru a nekom je dovoljno 200. Navodim kao primer.


Ako u jednoj godini imas lose zito, psenicu, kukuruz, sasvim nebitno, ajde moze da prodje, mozda si nesto pogresio, uhvatio korov, nisi zastitio kako treba, nisi podjubrio iz nekih drugih razlika, itd. Ali ako tako radis svake godine, onda si ti problem. O tome ja pisem. Kod mene ima ljudi koji svake godine oru u prolece i seju bez NPK i stalno kukaju kako nema racun sejati kukuruz. Jel njima kriva zemlja ili oni??? Isto je i sa psenicom.
 
Ja gledam šta pišete. Na hektar rasturite 600 kg kojekakvih djubriva. Pitanje je koliki prinos treba da bude da bi se pokrili troškovi? Jer prinos sam po sebi ne znači nista. Profit je bitan. Što je neko napisao - nekad je bolje imati manji prinos jer su i ulaganja manja a profit bude veći. Mi smo godinama bacali po 100kg uree i imali prinose od 32 do 35 metra po jutru. Bilo je nekad i manje od 30, ali ne manje od 28 i to samo na nekim njivama. Dakle, koji prinos opravdava to ulaganje od 600kg/ha?


Svaki ulozeni dinar kroz bolji prinos se vrati duplo!
 
Danas prihranio po drugi put sa 100kg San-a po jutru.Cim vreme dopusti krecem sa prskanjem protiv korova a i preventivno protiv bolesti.Kad je vec pomenuto ja na hektar zita imam rastureno 612.5kg kojekakvih djubriva.Na kraju cemo da vidimo gdi smo.Nazalost slike trenutno nemam od zita.
 
IMG201603201703371.jpg
IMG201603201703441.jpg
Evo jedne slice psenica Nikol,juce sam je prihranio 150kg Kan,pre 20dana baceno je 50kg urea i 50kg Kan,u setvi 200kg npk i 100kg Kan. Parcela je 90 ari. sleduje jos prskanje od korova i bolesti pa sta bude. e sada druga stvar,moglo je da prodje sa duplo manje djubrenja ali verujem da ce 200kg Kana dati bar tonu ipo vise,to je oko 25000dinara a ulozis 6500.Sa 3t po hektaru taman se pokriju troskovi.
 
Svaki ulozeni dinar kroz bolji prinos se vrati duplo!
Postoji maksimalni prinos i maksimalni optimalni prinos. Pa sad desifrujte. U psenici je retko kada 1:1 ulaganje -zarada. Postoji tzv. funkcionalna kriva prinosa. Cilj je dovesti prinos do takvog nivoa da opravda ulaganje u isti. Pri ovim cenama, i cenama koje se ocekuju ne vidim isplativost u ulaganje u maskimalni prinos. Pogotovo kada je usev vec sada u losijem stanju.
 
Kod mene opravdava jer je 600-700 kg djubriva cenovno manje nego sto mnogi placaju zakup. E sad je diskutabilno koliko je isplativo jer je nekom malo 500 evra po hektaru a nekom je dovoljno 200. Navodim kao primer.


Ako u jednoj godini imas lose zito, psenicu, kukuruz, sasvim nebitno, ajde moze da prodje, mozda si nesto pogresio, uhvatio korov, nisi zastitio kako treba, nisi podjubrio iz nekih drugih razlika, itd. Ali ako tako radis svake godine, onda si ti problem. O tome ja pisem. Kod mene ima ljudi koji svake godine oru u prolece i seju bez NPK i stalno kukaju kako nema racun sejati kukuruz. Jel njima kriva zemlja ili oni??? Isto je i sa psenicom.
Potpisujem,ista stvar je i u mom kraju,sta ce ti npk bacicemo u prolece 300kg azota,sta ce ti druga prihrana,vidis da je crna psenica kao oblak,sto prskas od bolesti kad vidis da nije obolela,i na kraju na 300kg uree pojedini imaju 7t ha,nije nego...sto kaze jednan nas kolega gledaju prvo prinos pa govore o kojoj povrsini je rec :D



slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]Anapurna 230kg/ha ,predusev soja,zaorano 200kg map 12-52 po ha,oko 15 februara 200kg uree,prekjuce 180kg san,setva oko prvog novembra(koji dan ranije)kisa joj pala tek oko 20-tog novembra....

slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
Avenue 230kg/ha takodje zaorano 200kg map-a,prva prihrana 200kg uree,jue dobila 200kg san po ha,predusev kukuruz,setva takodje oko prvog novembra...
slike.php
[/URL][/IMG]Anapurna na drugoj parceli ,odradjeno sve kao kod Avenue,predusev takodje kukuruz....

Imam jos jednu parcelu Anapurnu malo bolja je od ove na poslednjoj slici ali nisam se setio da slikam i nju...
 
Postoji maksimalni prinos i maksimalni optimalni prinos. Pa sad desifrujte. U psenici je retko kada 1:1 ulaganje -zarada. Postoji tzv. funkcionalna kriva prinosa. Cilj je dovesti prinos do takvog nivoa da opravda ulaganje u isti. Pri ovim cenama, i cenama koje se ocekuju ne vidim isplativost u ulaganje u maskimalni prinos. Pogotovo kada je usev vec sada u losijem stanju.

U potpunosti se slazem Dragane.
 
Ja sam rasturio jesenas 200kg MAP-a,pre mesec dana 200 kg. Ureje i juče 200 kg. KAN-a po ha.Kan bio pančevački i baš sam se pozitivno iznenadio.Ni trunke prašine,sve granule iste,rasipač skoro da nisam morao ni prati.E sad, da li ima 27% azota?
Mislim da nema roda bez ulaganja ali isto znam da ima i neka optimalna tačka profita,dokle je isplativo ulagati.To bi nam ovi naši mladi studenti mogli prikazati na diagramu,gde se seku linije troškova i prihoda.Mislim na Dragana i NA.Čekamo diagram.
Petre,lepa ti pšenica.Ja se dvoumio jesenas za Anapurnu ali uzeo KWS.Baš me interesuju rezultati,kako će se pokazati Avenue i ona.Javićeš sve pošteno u julu.
 
Mi smo zavrsili pre neki dan drugu prihranu, psenica odlicno za sada, sledi prskanje bolesti,trave i rasta pocetkom aprila.
Imamo problem sa Zvezdanom u losijem je stanu od Apacha kao da je sa nedovoljno semena posejana ili seme nije niklo :sta:


Kod mene u kraju NS Zvezdana nije nikla ljudima i dolazili su ljudi sa insituta i ustanovili da nije dobro seme, obecali su da ce platiti 2500kg psenice u julu a sada ce moci da uzmu seme kukuruza u ceni semena psenice!Raspitaj se da ti koliko toliko nadoknade stetu.Ljudima je na istoj parceli druga psenica nikla a Zvezdana lose ili skoro nikako pa je to bio odokaz da je seme u pitanju.
 
Ja sam rasturio jesenas 200kg MAP-a,pre mesec dana 200 kg. Ureje i juče 200 kg. KAN-a po ha.Kan bio pančevački i baš sam se pozitivno iznenadio.Ni trunke prašine,sve granule iste,rasipač skoro da nisam morao ni prati.E sad, da li ima 27% azota?
Mislim da nema roda bez ulaganja ali isto znam da ima i neka optimalna tačka profita,dokle je isplativo ulagati.To bi nam ovi naši mladi studenti mogli prikazati na diagramu,gde se seku linije troškova i prihoda.Mislim na Dragana i NA.Čekamo diagram.
Petre,lepa ti pšenica.Ja se dvoumio jesenas za Anapurnu ali uzeo KWS.Baš me interesuju rezultati,kako će se pokazati Avenue i ona.Javićeš sve pošteno u julu.
Zivi bili pa videli,reko sam ranije i jednom clanu koji je toliko hvalio Anapurnu da cu je sejati i izneti rezultate,e sad Avenue sam sejao na preporuku prijatelja i malo mi je krivo sad sto nisam posejao se nju,mnogo mi bolje deluje:ppozdrav:
 
Pisao sam o slucaju sa Zvezdanom. Znaci bilo je toga sirom Srbije. Kod mene u opstini nije niklo dva hektara, klijavost 0%. Bas kod mog rodjaka nije nikla, morao je da preseje.


Zato sto je sejanje, ne samo psenice nego i ostalih kultura, jednostavna stvar, zato i imamo drzavni prosek kakav imamo!
 
Moj deda je sejao psenicu rucno pa zadrlja sa drvenom drljacom i volovima.Greska u agrotehnici.::lose::::sramota::
 
Poslednja izmena:
Dobra i kvalitetna setva itekako pokaže svoje prednosti.Ljudi koji su sejali pšenicu 2015-2016 u kasnim rokovima imali su dosta sreće jer je zima bila blaga pa je sve niklo i preživelo bez ikakve bojazni inače bi bilo džabe ste krečili.
 
Da li je neko sejao svoje seme bez zaprasivanja? Da ga samo uradi na selektor? Kod nas jedan seje tako i kaze da nema problema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh