Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U mom kraju full agrotehnika se primenjuje na manje od 10% površina.
 
Nosio psenicu na analizu,rezultati losi.
Ingenio hl 74.45,pr 10.7,Euclid hl 75,pr 10.2,Apac hl 75 pr.8.8.Agtotehnika ispostovana,i opet ispod ocekivanja.Sta raditi?
 
Vise su ovce nego kockari. Pretprosle godine zaradili mnogi pare na repi,lane nasejali repe kao nikad,prosle godine na soji zaradili pare i ove godine posejali koji je do sad nisu ni videli,ove godine je psenica dala stabilan prinos e sad bi psenicu da seju...
Nesto kapiram iduce godine posejati najvise soje. :osmeh:
Mnogi se vode tom logikom,da ce psenica dominirati,pa hajd opet soje sto vise:osmeh:
 
Vjerojatno se kolega priprema na plaćanje po kvaliteti pa ga zanima u koju klasu će otići njegova po ovoj analizi kod nas bi otišla u stočnu pšenicu jel ima preniske proteine.jedino rješenje je da pojačaš gnojidbu i obavezne makar dvije prihrane u proljeće a poželjne su i tri i izbor kvalitetnih sorti ja sam npr imao ingenio sa proteinom 12,8 i hektolitrom 82
 
Nosio psenicu na analizu,rezultati losi.
Ingenio hl 74.45,pr 10.7,Euclid hl 75,pr 10.2,Apac hl 75 pr.8.8.Agtotehnika ispostovana,i opet ispod ocekivanja.Sta raditi?
Isti problem vec sam pisao,nas muci klasa zemlje a ove strane sorte nemogu da bace dobar hektolitar na takvim zemljistima.

- - - - - - - - - -

Vjerojatno se kolega priprema na plaćanje po kvaliteti pa ga zanima u koju klasu će otići njegova po ovoj analizi kod nas bi otišla u stočnu pšenicu jel ima preniske proteine.jedino rješenje je da pojačaš gnojidbu i obavezne makar dvije prihrane u proljeće a poželjne su i tri i izbor kvalitetnih sorti ja sam npr imao ingenio sa proteinom 12,8 i hektolitrom 82
Nije samo imati punu zmajevku psenice,psenica se prodaje na kilograme a ne na kubike.
 
Primer Ingenio ove godine parcela 1ha.
Parcela u zakupu,predusev ovas.Prskanje u avgustu totalom,oranje,2x tanjiranje,setva zitnom sejalicom.Kolicina semena 180kg.
Pred setvu baceno 150kg Mapa 10:46,u prolece prva prihrana za 150kg/ha Kana,i jos 100kg posle mesecak dana.
U cvetanju prskano sa Duet Ultra + Fastak,ali nije ni bolesna bila,samo je bilo napada leme.Na jednom delu je voda proredila i lose se izbokorila.Prinos 3800kg.
Slican prinos su imale i Euclid i Apac,slicna agrotehnika,samo predusev kukuruz.
 
Prvo 180 kg je malo treba najmanje 220kg po ha u optimalnom roku druga stvar trebao si bacit makar 150 kg uree zajedno sa mapom prihrana ok s tim da druga bude početkom vlatanja i uvedi još jedno prskanje protiv bolesti makar i najeftinijim sredstvom odmah kad pšenica krene bujat s proljeća.Pšenica voli azot i biće ti vrlo zahvalna ako joj ga daš

- - - - - - - - - -

i probaj sijati bolgnu ona daje jako kvalitetno zrno
 
Video sam da sam oredio,to nije problem,problem je kvalitet dobijene psenice.Kisela mi je zemlja ne bih bacao ureu,ali ako ce da popravi kvalitet nije problem.
Ne razumem sta je bolgna?
 
Da probam i ja malo da mudrujem za lošiju zemlju , jer imam i takve za izvoza . Prvo jako je bitna ocjeditost zemlje . Ako je brijeg , ili nagnut teren obezbjediti bolje površinsko ocjedjivanje sa plitkim kanalićima gusto postavljenim , ako je veći nagib najbolje orijentisati sijanje pa i kanale blago koso a ne uzbrdo-nizbrdo . Ako je ravnica a lošija zemlja pomaže samo kvalitetna drenaža ili nešto slično . Isto jako dobra stvar prskanje herbicidima prije zime . Ranija sjetva od normale i povećati razmak redova na sijačici , što kaže Pankin prva zaštita ranije , isto azota dosta više ali u 2-3 puta ...
 
probaj nije uvjek nužno da na kiselim zemljištima nije dobra urea a i ako je višegodišnji zakup ima rešenje i za kiselost i to jeftinih rešnja

- - - - - - - - - -

http://www.gnojidba.info/kalcijizacija/karbokalk/
 
Ako je zemlja kisela urea joj neće ništa naškoditi , to su šuplje priče , već je kisela i tako . Ph ako je recimo 5.0 toliko će biti i sledeće godine bacali ureu ili ne . Uzmite jedan kv metar zemlje pa puta dubina npr 40cm , koliko je to mase zemlje , ako 10-15g uree spusti ph onda svaka čast.
 
Poceli smo od prosle godine na svojoj zemlji u stajsko i krec bacati.
Pakin,koja ti je klasa zemlje?
Momo,da li ce Urea da popravi kvalitet psenice?
 
Poslednja izmena:
Ja sam ove godine kao rekorder u proizvodnji pšenice u Mačvi sejao dve "strane sorte" Graindor i Basmati i imao HL 82 i 81 uz primenu pune agrotehnike i prinos od 8,8 t na mačvanskoj zemlji 3 i 4 klase.Bio sam malo skeptičan po pitanju kvaliteta stranih sorti ali uz pravilnu agrotehniku sve se može ispeglati.Analiza je pokazala da je humus 2,2 -P 15- k 18.Išao pred tanjranje MAP u proleće AN I KAN,u prvom prskanju Presing,Sekator i Decis,a u drgom Prosaro Fastak i neko tečno đubrivo 2 L malo za prihranu.
 
ACA RAIC. Kolika je kiselost kod tebe nisi napisao, kod mene je od 3,8 do 5, pa ti budi rekorder a kiselost 3,8. MINDJUSAR. Nije isto Macva i Backa, Backa je Backa
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh