Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene ove godine samo 1 kj. i frtalj,da se ima za kiflice,gužvare i čange-lange.:osmeh:
 
Bogami ja ću verovatno ostati na istim površinama kao i prošle godine, a hteo sam manje, ali na nekim njivama ima sirka pa moraju da se čiste, pa iz tog razloga pšenica ili ječam.
Seme sam uglavnom ostavio svoje, a možda ću i nešto dokupiti.
 
Možda se ove jeseni opredelim za Zlatokosu.Puno se reklamira.Strankinja je a mi smo osetljivi na njih.Traži dobrog i vrednog paora (taj sam),traži ko će je hraniti i paziti(mogu), a hoće da rodi dobro(imam dvoje dece ali nikad nije od viška).Cena je oko 56 dinara, a ima i dosta skupljih.Razmisliću dobro.
 
Daće Bog komšija,samo se nešto dvoumim.Tu su mi još Solehio i Graindor,Basmati,Sofru,Sobred.Ne valja kad ima toliko sorti pa se čovek sludi i ne zna koju će.Tako sam bio zbunjen i kad sam se trebao ženiti,sa kojom ću život da proživim?Pitao Angela Dimova,on mi reče da ću pogrešnoj ruku dati, bol za dušu izabrati...
 
Možda se ove jeseni opredelim za Zlatokosu.Puno se reklamira.Strankinja je a mi smo osetljivi na njih.Traži dobrog i vrednog paora (taj sam),traži ko će je hraniti i paziti(mogu), a hoće da rodi dobro(imam dvoje dece ali nikad nije od viška).Cena je oko 56 dinara, a ima i dosta skupljih.Razmisliću dobro.
Koje su to dosta skuplje sorte ?
Zadnjih par godina ne kupujem redovno seme,ali i ovih 56din/kg je odnos 3:1 sto je bas papreno.
 
Ima ih i preko 60 dinara,KWS je izašao sa svojim sortama Basmati,Solehio...62 dinara pa ti sad gledaj.Pšenica 19 a semenska roba 3,3 puta skuplja.Kažu da je zaštićena sa Yunta Qvatro preparatom(četiri komponente)od Bayera pa je zato toliko skupa.Od sada ostavljam svoje seme,ovo je baš klasična krađa.Domaće sorte su mnogo jeftinije ali...
 
Aco imao si odličnu pšenicu.Bez razmišljanja si mogao ostaviti za seme.Kod mene će sve ići Ingenio,ostavljeno seme a da li ću dokupiti koji kg da malo osvežim sortu razmisliću.
 
Ol rajt.Ajde da te pitam još jednom šta ti je toliko dobro kod stranih kada uz ulaganje koje si podelio ovde sa nama opet imaš prosek 37 metara po k.j?!
 
Aco imao si odličnu pšenicu.Bez razmišljanja si mogao ostaviti za seme.Kod mene će sve ići Ingenio,ostavljeno seme a da li ću dokupiti koji kg da malo osvežim sortu razmisliću.

Do sada nisam imao naviku da ostavljam svoje seme jer su cene semenska bile mnogo realnije ali ovo je sad prevršilo svaku meru.Komšija doterao svoj špediter i uzeo sebi 400 kg za seme,a ja nisam meni ostavio!Zna se, ko se uči na svojim greškama.Ja sam do pre dve godine bio izrićit zagovornik domačeg semena ali kad me je Simonida zavila u crno,prešao sam na strana i mislim da su ipak bolja po prinosu,mada malo tanja sa kvalitetom.Danas sam čuo od jednog trgovca da je Ingenio najskuplji- 65 dinara.A imam i informaciju da su krenuli trgovci sa upitima ko je zainteresovan da poseje ovu novu sortu hibrida pšenice(nema mogućnosti da se ostavi za seme)i da rađa 11 t,vlat je oko 15 cm ali da je paprena cena.Svašta nas čeka narednih godina.NS institut sprema naredne jeseni novu sortu koja će lagano roditi 10 t,živi bili pa videli.
 
Prošle godine sam i ja nadrljao sa Simonidom i rešio da smanjim domaće sorte,ali ove godine Rapsodija i Zvezdana su vratile poverenje u NS seme.Prinos ove dve sorte uopšte nije zaostajao za stranim a o kvalitetu neću ni da govorim.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh