Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zar je moguce da niko ne seje Bc psenice,cena semena ista kao NS.
 
Pa eto,vidis da je moguce da jos ima razumnih ljudi,sto bi za losiji kvalitet placali istu ili vecu cenu.Ja sejem NS seme psenice,ove godine prosek 4700 kg/kj psenice odlicnog kvaliteta!
 
Zbog tog lošeg prinosa prošle godine Simonida nije zaslužila da bude sejana kod mene više ikad,neću da rizikujem da naiđe još jedna slična godina i ostanem bez prihoda.Od NS semena sejem Rapsodiju,Zvezdanu i probaću Ilinu ako nađem seme.
 
Samo rapsodija moze da prodje, ostalo od NS semena ni slucajno. NS40S koliko je dobar toliko je los prilikom vrsidbe jer se jako rasipa iz klasa. Rapsodija je jedina koja daje vrhunski prinos, ali se mora voditi racuna da ne preraste inace poleze.
Ingenio se kod nas pokazao kao odlican izbor i on ce biti nosioc proizvodnje i u ovoj godini.
 
Silom prilika sto zbog plodoreda sto zbog nekih drugih stvari moram da posejem malo vise psenice nego sta sam planirao. Verovatno negde oko 6-7ha. Najvise ce biti Ingenio prva reprodukcija, ali bih posejao i jos neku sortu ali original seme da imam prvu reprodukciju za narednu godinu. Zbog toga gledam neku sortu koja ne mora da se prska regulatorom. Ovde mi rekose da ce osim NS sorti biti i Nikol,Apac, Balaton, Baletka i Ingenio. Probacu da nadjem ako mogu negde u okolini neku drugu LG sortu ili KWS ili Rajfajzen.
 
Simonidu bolje zaobidjite, ume da rodi ali, a Zvezdana ove godine kod mene 7,5t/H, nas rekord za sada, vama to mozda nije mnogo ali za nasu zemlju to je odlicno. Apac sam sejao samo jednom i nikad vise 2,8t/H doduse bez i jedne zastite
 
Milojevic. Simonidu vise nesejem a Zvezdana je dobila 100kg 3x16 zaorano po preporuci, i 400kg KAN od jednom pocetkom marta, sejano ciklonom pa podrljano, radjene su i dve zastite, prva sa prskanjem od trave i druga u cvatu
 
Na NS seme nisam zadovoljan,do sad probao Renesansu-bolest i polegne,NS40-jadan hektolitar i sturo zrno,Pobeda-polegne i bolest.Mozda bi jos probao Diku ili Zvezdanu.
 
Pa realno ako sagledamo stvari onda svi smo mi svesni da taj rit daje neke solidne prinose soje samo kad su uslovi idealni za soju sa dosta kise i vlage! A sve to se retko desava! Tako da sigurno je mnogo bolje tamo posejati psenicu i suncokret a i kukuruz bolje prolazi od soje tamo!
 
Dokle god nam ne razvrstavaju i ne plaćaju pšenicu po kvalitetu (proteini,gluten)sejte ono što najviše rodi.Kada to počnu da rade zaboravićete ovaj sortiment o kome se piše par stranica unazad.Da sam ih imao ove godine prodao bih pšenicu u sezoni za 20-20,50 din/kg ali jbg,šta je tu je.Manji mlinovi kupuju pšenicu i od poljoprivrednika samo traže kvalitet,računajte na to ako imate neki mlin u blizini,isplatiće vam se.
 
Juce jedan gazda prvozao sejalicu za zito malo gradom da nas podseti polako sta treba ciniti. Jedno pitanje za kolege cime vi tretirate seme "sa tavana"? i sta vam se najbolje pokazalo..
 
Probao malo sa pripremom za žito...

20150914173300.jpg


20150914173326.jpg


20150914173337.jpg


20150914173424.jpg


20150914173431.jpg


20150914173447.jpg


 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh