Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sRBEND jesi i prošle godine sijao toliko po jutru, ja sam ove bacio oko 250 kg/H pošto sam sijao kasno 4.11.Ja mislim da je to previše,jer norma je od 180-200kg po hektru a za kasniju sjetvu 10-20% više.
 
Nece apachu smetati 170kg po kj, ja sam isao sa 140kg po kj, i sad mi zao sto nisam jos podigao normu.
 
@KTM Ne prosle godine smo sejali do 150kg/kj semena 2 sortne reprodukcije i do 120kg/kj semena prve sortne reprodukcije, ali prosle godine je sve bilo posejano do 10. oktobra. Ove godine smo poprilicno kasnili i iz tog razloga je podignuta setvena norma na 170kg/kj za seme 2sr. dok smo seme prve sortne reprodukcije sejali u kolicini do 135kg/kj. Da li je previse ili ne to cemo ispratiti i videti. Ove setvene norme se odnose na LG Apache sortu.
 
Kakvi su vam prinosi bili sa tim setvenim noramama prosle godine?
Da li je bilo razlike u prinosima semenske sa 120kg i 2 reprodukcije?
 
Prosla godina je bila atipicna sto se tice roda psenice, sve sorte su bile podjenako dobre. Sto se tice apaca ipak nam se bolje pokazalo seme 2sr tj veca setvena norma, ali to je sada ne moguce utvditi da li je zbog vece setvene norme bio i prinos bolji, jer nismo brojali biljke po m2 pri samom nicanju izmedju 1 i 2sr. samim tim i ne znam koja je klijavost bila jednog i drugog i da li je zbog nje prinos bio veci ili zbog samog terena,preduseva, predsetvene pripreme, padavina, prihrane, zastite, rastura... Ove godine cemo videti kad predje kantar sta je bilo bolje i pametnije jos uvek je rano za bilo kakvu procenu.
 
Optimalan sklop je taj koji daje rod. Ako je jako retko psenica to nece moci da nadoknadi velicinom klasa i zrna, a ako je jako gusto psenica se nece izbokoriti koliki joj je genetski potencijal. Nekad mozemo posejati vecu setvenu normu, a da imamo redji sklop jer priprema nije adekvatna. Svako zrno ima samo jednu priliku. Tek kad pripremimo zemljiste za setvu psenice bar priblizno kao za proletnje kulture mozemo pricati o setvenim normama. Ovako je sve relativo.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako kolega , čitao sam par nekih preporuka , videa i sl uglavnom neke Engleske stručnjake , oni b trebalo da su vrh , i uglavnom preporuka je broja klasova po površini . Po brojnim istraživanjima došlo se do toga koji je broj normalnih klasova po površini koji može dati maksimalan prinos ,kako to postići to je na nama a "sjetvenu normu" niko ne pominje . KO što kaže "paor" mnogo je tu faktora.
 
Evo jedna profi psenica i jedna parcela koja je ostala da se poseje posle kisa.
VCNtnc.jpg

Da ne bude da stavljamo samo savrsene stvari na forum :)
MPp4fR.jpg
 
Igore,nije ni ova druga loša ali prva je baš vrh.Koja je sorta,može malo podataka o njoj?
 
Lako moze da se desi da ova druga bude bolja,zima tek pocela,sve je to trava lepa za oko.
 
Ovaj snijeg joj je legao kao kec na desetku.:osmeh: Čitav dan sam u traktoru razgrćem snijeg i čupam auta iz jaraka ali sa pjesmom jer je snijeg pao i pokrio pšenice. Oni mrazevi dok su je šibali živci su mi svirali kao violina.
 
Kod nas tek sad pao,ova dobra je sorta Ingenio posejana u roku ja mislim 12 ili 13.oktobra,a ova losija je Greindor.
Ne znam meni se ova uopste ne svidja druga,em je ta sorta kasnija em kasno posejana posle onih silnih kisa,e sad videcemo.Prvoj je predusev suncokretiste a drugoj lucerka.
Sve sto smo posejali do kisa izgleda kao na prvoj slici,dok ovu njivu nismo stigli i bas je kilavo.
 
U prolece obavezno valjanje teskim valjkom. Problem je sto posle lucerke zemljste ostane prepuno vazdusnih dzepova i koren se slabije razvija.
 
Ja sejao prošle godine Graindor i pokazao se odličan,a bilo u roku posejan,na sojište sa dva tanjiranja,taj dan pala kiša,Gaspardo sejalica,MAP,dve prihrane i nekoliko prskanja.Srednja visina, ne poleže,82 hektolitar,prinos za ponos!Moram priznati da je u ovo vrene prošle godine ipak moje žito bilo bolje nego sad ovo tvoje ali ništa to još ne znači.
 
Prosle godine nam bila najbolja psenica u luceristu,a ove godine je toliko kise bilo da je sabilo jako zemlju, no svakako ako uspem planiram valjanje u prolece sve psenice jer ce mrazevi da podignu gornji sloj,ali cesto se to zna izjaloviti jer vremenski uslovi ne dozvole valjanje.
 
Mislim da to podlubljivanje (valjda se tako kaze) moze da se javi samo ako je psenica posejana u suvo jako usitnjeno zemljiste I posle toga bilo malo padavina. Kisa I sneg ce dovoljno sabiti zemljiste da se to ne desi. Nisam primetio da nas to muci u nasim agrometeoroloskim uslovima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh