Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas su stari procenu radili nogom.Ako upada noga u zemlju treba valjati.Kao i sto puta do sada moja preporuka je glatki valjak.Isto tako moja preporuka je da se izvaljaju kasno posejane psenice koje nisu dobro izbokorile.
 
Kod mene je bilo problema lane sa podlubljivanjem a i izmrzavanjem ali samo na parcelama koje su orane tj. gde je bio kukuruz, zatim zatvarane teskom drljacom i sejane - da bi se posejalo u roku. Psenica je solidno nikla na celoj njivi zbog vlage ali ostala u mekanom i supljem , osim na tragovima tockova. Nisam imao kembriz da povaljam u jesen ili makar u prolece. Po meni je za takve uslove kao sto su bili kod mene gde se seje na kasnija oranja (ako se ne uspe nekom drugom masinom pripremiti zemljiste za setvu) i gde je problem blagovremena i dobra predsetvena priprema je idealno resenje komplet roto drljaca sa vecim,tezim valjkom i sejacica, makar isili i na malo kasniju setvu, nego rizikovati. Ove godine imam par njiva koje su sejane na gruberisano, pre kisa ali nisam stigao da povaljam, nije toliko upadala noga jer su valjci sa grubera sabili solidno zemlju, ali praticu u prolece situaciju pa ako bude mekano morace ici valjak.
 
Obicno gde su uneseni zetveni ostaci u zemljiste ima najvise problema.Izmedju ostataka i zemlje ostaju vazdusni dzepovi.Mraz tu pre uspe da nadize.Treba pratiti jer je ipak to valjanje i dobar trosak na sadasnje cene.
 
Koliko koristi donese i nije neki prevelik trosak naspram ostalih koji bez njega ponekad mogu biti i uzaludni ... Ko se jednom na mleko opece taj i u jogurt duva :osmeh:
 
Da,kod nas se često u proleće zna uhvati kora i onda preletim drljačom sa blago spuštenim krilima,
pšenica progleda posle toga
2012 sam u proleće valjao pšenicu a 2013 i 2015 sam drljao
 
Ako uslovi dozvole za par dana krece drljanje ,pa setvospremiranje psenice ,potom valjanje,i ako zatreba cesljanje... https://youtu.be/WAcfFL3Q0pQ

 
U nekim krajevima SADa zimi u pšenicu puštaju krave da pasu ako nije previše vlažno . Čitao sam o tome , nije to radjeno kao agrotehnička mjera nego da se prehrani stoka a nema štete za pšenicu . Kasnije su neki detaljno ispitivali i ustanovili čak povećanje prinosa . Kad su detaljno istraživali ustanovilo se da nije povećanje prinosa došlo zbog toga što pšenicu krave "prepasu" pa se grana ili slično nego zbog toga što sabiju zemlju .
 
Kod mene u selu su jedne godine guske pasle psenicu. Ljudi su hteli u prolece da preoru , medju kojima je bio i moj otac.
Medjutim psenice su pocele ponovo da se razvijaju, na kraju je prinos bio 7t po ha. Sto je kod nas odlican prinos.
 
Dali neko od vas valja sa cambridge valjkom nakon sijanja ? Cini mi se kao dobra radnja da se to sve sabije ali nisam to radio do sada.
 
Neki to smatraju pod obavezno. Ja sam ove godine kupio kembridz, ali je kasno stigao. Ali pocinjem da valjam i posle setve, I u prolece posle mrazeva, ako bude bilo potrebe. A valjacu i kukuruz I suncokret.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh