Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Psenicu nisam u prolece, ali ove godine cu i nju, a ovako sve sto sejem valjam kembridz valjkom.
 
Kod mene se setva vise ne moze zamisliti bez kembridza,a ove godine cu probati i u prolece sa kembridzom preci psenice posto sam skoro sve njive orao!
 
Slobodno ih valjajte u prolece,ja 3 godine u nazad radim valjanje i u prolece i odlicno je.Obicno gledam da uradim prihranu i odmah ide valjak iza.
 
Ima jednju njivu za odraditi ali može li mi iko objasniti šta se time dobija.Za sabijanje zemlje koju je hladnoća dignula znam ali koje su još dobre strane.
Pa sabijanjem te zemlje koju je mraz digao dobijas da se psenica brze ukorenjuje,samim ti u prolece mnogo brze krece sa daljim razvicem biljke,a verujen da se i deo vlage sacuva samim tim sto se zemlja sabije jos jednom i istera vazduz koji je u povrsinskim slojevima.
 
Ingenio, setva 6.10., setvena norma 107-8 kg/kj, predsetveno oko 60kg/kj uree, NPK ništa (po analizi ima preko 200mg P !?!), predusev kukuruz, tanjirano pa orano, pa drljanje, pa germinator, ondak smo posejali, pa kembridž..... pa onda padala 10 dana kiša....sve se vidi na slici...:osmeh:

Zaboravih da napišem slikano pre 2 dana...

Ova je od 16.12. prošle godine...:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Pa sabijanjem te zemlje koju je mraz digao dobijas da se psenica brze ukorenjuje,samim ti u prolece mnogo brze krece sa daljim razvicem biljke,a verujen da se i deo vlage sacuva samim tim sto se zemlja sabije jos jednom i istera vazduz koji je u povrsinskim slojevima.
Kada treba uraditi ovu operaciju? Jel odmah cim moze u njivu da se udje a da nije kaljavo? I da li je bolje da valjak bude laksi (da ispraznim vodu) ili mu tezina ne smeta?
 
Kada treba uraditi ovu operaciju? Jel odmah cim moze u njivu da se udje a da nije kaljavo? I da li je bolje da valjak bude laksi (da ispraznim vodu) ili mu tezina ne smeta?
Slobodno tezi valjak da bude.Probao sam ja sa laksim pa ne uradi nista pozadi,a vreme za to kao sto si napisao,da nije kaljavo,otprilike polovina marta to bude negde ali prevashodno zavisi od vremenskih uslova.
 
Koliko može da bude štete na samoj pšenici, od valjanja? U glavi mi je slika pšenice koju pogaze točkovi traktora prilikom prskanja.
Koliko velika sme pšenica da bude, da bi mogla da se povalja (odnosno oporavi od valjanja) ?
 
Koliko može da bude štete na samoj pšenici, od valjanja? U glavi mi je slika pšenice koju pogaze točkovi traktora prilikom prskanja.
Koliko velika sme pšenica da bude, da bi mogla da se povalja (odnosno oporavi od valjanja) ?
Nema stete nikakve na psenici,mala je u to vreme.Pomaze joj samo a ne steti.
Evo kako izgleda i u kojoj velicini sam je prosle godine valjao.

Posle valjanja za dan-dva se na psenici i ne primeti da je prosao valjak.
 
To kao da si bacio 50 kg ureje - bar tako se cini posle par dana, zbog boljeg kontakta (koren-zemlja), to se izrazava najvise kad je jaka zima... dok ne lomi zito mozes uci s valjkom. Uglavnom ste vec konstatovali kad treba obaviti to valjanje. Svakako valja, mozes samo da ides u + nikako u -, znaci skoditi ne moze 100%, jer zito ne polegne u tom "uzrastu".
 
Slobodno tezi valjak da bude.Probao sam ja sa laksim pa ne uradi nista pozadi,a vreme za to kao sto si napisao,da nije kaljavo,otprilike polovina marta to bude negde ali prevashodno zavisi od vremenskih uslova.
Valjao sam prijatelju prosle godine. Kada pogledas posle par prohoda, izgleda kao fudbalski stadion tj jedan prohod je oboren na jednu stranu, a drugi na drugu, pa taj jedan prohod izgleda svetlije a drugi tamnije :osmeh:
Naravno, nista joj nije falilo. A pitao sam za tezinu valjka jer je moj valjak duzine 2,1m sa precnikom 0,5m a tezak kada je pun vode oko 700kg i pozadi pegla kao lud. Pa sam pomislio da je mozda dovoljno da bude laksi da samo pritisne psenicu malo (da je ipak nekako ne osteti).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh