Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice neobranih kukuruza, tu je ljudski faktor u pitanju. Toliko je bilo lepih dana u septembru, kukuruz zreo, a ljudi ne beru. Kod nas je neko ustaljeno misljenje kod ljudi da je oktobar mesec branja kukuruza. To je tako samo u godini kao sto je prosla. Ali ove susne, bilo je kukuruza za branje krajem avgusta. E sad kad je dosao ovakav oktobar prpa bato. Kako cemo obrati, kako cemo posejati.

U prolecnoj setvi ako neki dan preskocis i ne uradis, nije strasno. Dolaze sve topliji i lepsi dani, pa se stigne uraditi.
Ali u jesenjoj setvi treba iskoristiti svaki lep dan. Jer dani su sve kraci, hladniji, teze se zemlja susi posle kise. U jesen treba biti maksimalno vredan.

inace, i kod mene nocas bilo nesto kise. Da li ce moci da se radi videcemo. Mada, trebalo bi da moze od podne.
Sasvim si u pravu i kod mene je takva situacija moglo se sve skinut do 1.10 sto se bralo u klipu ali svijet ceka neznam samo sta se ceka pa posle jauk runi ga berac a on suv moze da se melje bez da se pokvari.
 
Ja do sada posejao oko 22ha, jecma I psenice. Danas sam trebao jos 7 ha, ali pala kisa.
Trebalo bi da posejem jos 10-15ha. Ako vreme dozvoli.
 
Niste u pravu za neobran kukuruz,mozda kod vas kukuruz stize u septembru ali kod nas dole stize kasnije.Seje se kasnije a samim tim i stize kasnije,najveci je problem pored reka i sto 50% njiva nisu osuncane zbog konfiguracije terena i obala na medjama.Neke njive su okruzene sumama.Ima jos zelenih kukuruza zbog produzene vegetacije izazvane kisnim vremenom a znate sta znaci sirov kukuruz u cardaku.
 
Nema pravila u kom mjesecu stize kukuruz, sve zavisi kad je sijan i kakva je godina bila, ja imam jednu parcelu presijanog 29 maja i na njoj trenutna vlaga je oko 25 a one koje su sijane u aprilu nema preko 18 nigdje a svijet ne bere. U mom kraju nije obrano ni 20% kukuruza a zreo je i prezreo.
 
Nema pravila u kom mjesecu stize kukuruz, sve zavisi kad je sijan i kakva je godina bila, ja imam jednu parcelu presijanog 29 maja i na njoj trenutna vlaga je oko 25 a one koje su sijane u aprilu nema preko 18 nigdje a svijet ne bere. U mom kraju nije obrano ni 20% kukuruza a zreo je i prezreo.
Imao sam i ja ZP341 sejan 2.juna ako se dobro secam,na pocetku ovih kisa je otisao u silazu jer nebi stigao za branje ni do nove godine.Prosle godine sam imao taj kukuruz sa 25% vlage a znamo zasto i veoma dobro znam kakve sam probleme imao_Ove godine sam sejao ranije hibride 400-450 bas rano i nekako sam skinuo u zadnjem momentu.Imam pola hektara grupe 700 sejano pocetkom aprila,to je zeleno,ni blizu berbe.

Da ne kvarimo temu.
 
Ti koji se jos zelene, a rano posejani, tu mora da je extra prinos. Njih susa nije ni zakacila.
Kod mene ljudi i dalje gledaju boju lista i vicu zelen, a klip zreo totalno. To je narocito izrazeno kod pojedinih hibrida da prvo sazri klip pa onda list. E onda kad beru kukaju kako ne valha hibrid jer se mnogo kruni. Imam i ja dosta njiva u potesima, pored reke, uz sume, i znam kako je. Sve je zrelo uveliko. Bas sam juce usluzno brao kukuruz sejan u maju, jos ima zelenog lista a kruni se nenormalno. Razumem da negde ima neka njiva neobrana, kasna setva, presejavanje i slicno, ali da u ovoj susnoj godini u nekim mestima 70% ljudi nije obralo kukuruz, tu me niko nece ubediti da je u pitanju zelen kukuruz.

Danas sam kupio psenicu sorte Sosthene, za 60 ari da probam. Jel je neko sejao? Kako se pokazala?
Sad videh na sajtu da je u pitanju nova sorta. Agro market je pakuje.
 
Danas se malo odvojio od kazana,obisao najblizu parcelu pod psenicom,nekih 800m od kuce,sutra ce biti 10 dana kako je sejana,ns40s.
Nije bas najbolje nikla,na slikama se ne vidi,ima neka zrna valjda dublje posejana koja tek sad izbijaju na povrsinu.



 
Sutra ako bog da probacemo da udjemo u setvu psenice ozbiljnije. Ima dosta da se seje. Nas atar nije od pocetka oktobra ni jedna kisa omasila. Prvo kukiruzista deluje da ce lakse ici,a posle ako se prosusi i suncokretista.<br />
<br />
Sent from Mtz 892 :)

Sent from Mtz 892 :)
 
Sto se tice neobranih kukuruza, tu je ljudski faktor u pitanju. Toliko je bilo lepih dana u septembru, kukuruz zreo, a ljudi ne beru. Kod nas je neko ustaljeno misljenje kod ljudi da je oktobar mesec branja kukuruza. To je tako samo u godini kao sto je prosla. Ali ove susne, bilo je kukuruza za branje krajem avgusta. E sad kad je dosao ovakav oktobar prpa bato. Kako cemo obrati, kako cemo posejati.

U prolecnoj setvi ako neki dan preskocis i ne uradis, nije strasno. Dolaze sve topliji i lepsi dani, pa se stigne uraditi.
Ali u jesenjoj setvi treba iskoristiti svaki lep dan. Jer dani su sve kraci, hladniji, teze se zemlja susi posle kise. U jesen treba biti maksimalno vredan.

inace, i kod mene nocas bilo nesto kise. Da li ce moci da se radi videcemo. Mada, trebalo bi da moze od podne.

Nije samo ljucki faktor,meni je ostalo oko 20 ha neovrseno,kasno je posejano pa sasd ima vlagu,a kasno je sejano jer mi je to prosle god odnela voda pa je i ove godine bilo blato katastrofa,samo nas par je uspelo da spreme za setvu i poseje,80 posto tog atara je i sad korovstina...
 
Ja cu i danas nesto posejati i to na misice.Hocu da povecam povrsine jer kako stvari stoje malo ce biti posejano bar u optimalnom roku.
 
Diklofen ocigledno ne gledamo istu prognozu. Danas nema kise, a ima je samo ponedeljak i utorak... i onda nedelju dana lepo!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh