Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na osnovu cega si zakljucio da ce biti 13 dinara u julu? Sta ako ne dobije kisu kad joj treba I nema dobrog roda? Sta ako ostale zemlje u evropi ne stignu da poseju psenicu. Evo npr. Hrvatska, kisa stalno.
 
Na osnovu cega si zakljucio da ce biti 13 dinara u julu? Sta ako ne dobije kisu kad joj treba I nema dobrog roda? Sta ako ostale zemlje u evropi ne stignu da poseju psenicu. Evo npr. Hrvatska, kisa stalno.
Da se razumemo,ne zelim da bude 13 dinara,medjutim,pogledaj cenu soje,kukuruza,i uporedi ih sa ovogodisnjim prinosima,ako je to za tebe normalno,onda nemoj ocekivati cenu ni cenu psenice...
 
Ne ocekujem cenu, isto mislim da ce biti losa, zato I sejem 30ha, a planirao sam 50ha. Ali nikad nista nije sigurno, moze vrlo lako da se desi da bude dobra cena. Sto ne verujem.
 
Moj prvi izbor je bio Simonida ali je trenutno nema na stanju do ponedeljka slucajno se tu zadesio i promoter polomi se covek od ubedjivanja da uzmem Zvezdanu.Nesto cu resiti sigurno ali bi puno pomoglo ako neko ima iskustva sa ovim sortama uporedo , ako ne idem sa eci-peci-pec pa sta zapadne.
ja sam godinama sejao simonidu i zvezdanu,ne zna se koja je bolja. probaj da nadjes Ilinu,ona je jos bolja

- - - - - - - - - -

koja strana sorta je po vama najbolja od pšenice????

htio sam uzeti apache, al je sijana i dorađena kod nas, a htio bi nešto izvana da uzmem, za možda 0,5ha, pa da onda imam svoje sjeme za slijedeću godinu, kako su se pokazale te strane sorte slijedeće godine kada se siju????
probaj da nabavis graindor ili sofru to ti je raiffeisen. jako dobra psenica,rodi kao ingenio,mozda i malo vise,ali je kvalitetnija.
 
Kod mene se menjaju odluke,deca su odustala od psenice,uspece valjda jedan hektar za kucu.Dugorocna prognoza kaze da nema setve u optimalnom roku,tacnije u oktobru,to je razlog promene.Setva u novembru je vec kocka i sve je teza i teza zbog kracih dana,cestih magli,mnogo vlage a i sneg zna da iznenadi.Moja visedecenijska iskustva mi govore da setva od novembra pa na dalje ubode ponekad,tacnije 1:20.Svasta se desavalo kroz zivot,ima kad sam zaoravao sneg pocetkom novembra i prisilno sejao,prinos tona na hektar a ima kad sam i 1.decembra posejao i tu noc je pao sneg,imao sam odlicno zito.To je retkost.Uvek van roka psenice nije bilo_Ove godine sejalica odmor,ciklon ce da radi.
Savet,povecavajte setvenu normu,sto je sigurno sigurno.
 
Do kraja prve dekade novembra ce sva planirana psenica biti posejana,sve ce to doci na svoje...
Prijatelju mozda u Novom Sadu i Vojvodini gde posle dva lepa dana moze se u njivu.Dole kod nas sad vec nema sanse u njivu 10 dana da vise ne padne ni kap.
70% kukuruza u ataru nije obrano,narod sad o tome misli,nema hrane za stoku a na njivi stoji kakav takav rod.
 
Uzeo danas 4,5t zvezdane,1tbalatona i 1t komaroma ... da uspem ovo da posejem pa cu videti za dalje sta cu...kod nas opet veceras kisa padaaa ... :svinja:
 
1.Apač,standardno bez poleganja .
2.KWS ferija,farineli,solehio,sirtaki) nisu polegali ali su zadnje 3 god u proizvodnji tako da bih ostao rezervisan.
3.Balaton je bio nekoliko godina u proizvodnji i nije bilo problema.
 
Veceras opet pala usrana kisa koja ne dozvoljava sutrasnju setvu, bar ne do 13-14 h a mozda i ne mozemo uopste sutra! Kako sad ne grese nikao kad najavljuju kisu majku im...!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh