Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nasao sam se prozvanim,jer naravno,lako je biti pametan kad ide sve potaman.
Vi mislite da mi ovde ne radimo kako treba pa zato imamo losije prinose od vas u psenici?
Mani me,molim te.
Ne znam zasto vadis stvari van konteksta i van onoga sta govorim. Kazem samo jeste u mom ataru ove godine kao i prosle namestila se situacija za dobar rod. Dok se prosle godine u Kumanu nije namestila situacija dobrom broju ljudi pored cijih sam njiva prolazio a ja imao prosek 44m/kj tamo. Necu da ulazim uopste u polemiku sa tobom zasto je to tako tamo bilo. Tskodje mislim.da svako ulaze u zemlju koliko moze,ima,zeli i zna. Spram toga su delom rezultati tu. Na ono sto ucini svevisnji nije na nama.

Nada poslednja umire.
 
Prinos psenice sigurno je da zavisi od ljudskog faktora i to od pripreme zemljista, djubrenja, setve, sorte, zastite itd. Ali onih 70% zavisi iskljucivo od jednog drugog faktora a taj faktor je volja Bozija koliko ce spustiti kise u odrejenim fazama razvoja psenice! Sve je tu jasno ko dan!
U ovom nasem kraju kako sada stoje stvari mnogo kockica su se slozile za odlicne prinose! Prvo sto se tice kisa a drugo, ko je vodio racuna o svemu napisanom u prvoj recenici!
Posejana sorta kod mene je Apach i trenutno dobro izgleda, ne verujem da ce se kositi sve do kraja meseca ali isto ne verujem da ce oboriti moj proslogodisnji rekord od 4700 kg/kj
 
@Peet Kod mene se apach još dobrano zeleni prošle godine sam ga sijao 28.10 a vrsio 03.07 a ove 04.11 znaci nista prije 10.07a prinosi bi mogli biti rekordni koliko si ga baco po hektaru ja sam isao od 230-250 kg zavisi od pripreme.
 
Necu biti ni blizu rezultate od prosle godine. Ono sto mi je porazavajuce je cena! Prodao sam po 16din i kad uzmem prinos koji sam ponovio od 2013 gde je bilo zaista dobro finansijski sam lose prosao.

Moison vs Ingenio - kod mene Moison zelen, a ingenio njakno.
 
Ove godine psenica se probudila vec u Februaru, tako da nece biti bas isto kao i prosle god. Kosice se sigurno nekih 10 dana ranije nego prosle! Ipak sve zavisi od vremenskih uslova, kise i temperature!
Od djubriva je dobila 100 kg Map-a u jesen, 150 + 120 kg
An-a pocetkom Marta i pocetkom Aprila sve po kj.
 
Nije problem proizvesti za moje shvatanje solidnu kolicinu po jedinici povrsine. Problem je cena koja nije ni 150e/t. Psenica je zahtevna postala. Kukuruz mi je lakse proizvesti, rodi 1t/kj vise i prodao sam po 20% boljoj ceni.
 
Nije problem proizvesti za moje shvatanje solidnu kolicinu po jedinici povrsine. Problem je cena koja nije ni 150e/t. Psenica je zahtevna postala. Kukuruz mi je lakse proizvesti, rodi 1t/kj vise i prodao sam po 20% boljoj ceni.

seme psenice me ne kosta nista ( sejem svoje ) zaprasivanje i redjenje 300 din 100 kg , kukuruz po jutru me seme kosta 10-11000 zavisi od hibrida, uglavnom oko 600 kg kukuruza me seme kosta

u mom kraju uglavnom je susan jun jul avgust , kukuruz stativa ! jedna od 5 bude kisna ali to ne moze nadomestiti prethodne 4 , zita uglavnom svake god oko 40 po jutru bude

prosle god sam racunao svi troskovi po jutru kukuruza djubar jesenji prolecni ,seme, hemija,nafta ... cca oko 40 000 din po jutru , rodilo mi 32 metra prosle god susna god bila. od ta 32 mi jos na vagi odbije ta dva . znaci 30 x 15 din = 45000 din - 40000 troskova , ja sam radio za 5000 din cisto , to je zajedno moj rad i amortizacija toliko o kukuruzu

2012 god sam isto toliko ulozio a u proseku imao 1000 kg po jutru ( neki su tarupom isli jer klipa nije bilo) , pa prodao 2 jutra zemlje da platim troskove i da imam od cega da zivim jer sam od 30 jutara zemlje 21 jutro kukuruz posejao
 
U redu. Kod mene nisam nikada imao ispod 4000kg/kj kukuruza. A bivalo je i 7-7.5t/kj. Psenice sve preko 4t/kj smatram odlicnim prinosom. A kukuruz ocekujem oko 5t/kj pa na vise.

Kao sto su kolege napisale dok sam kucao svoj post. Ako je tako kod tebe okreni se uljanoj repici, suncokretu i psenici/jecmu/tritikaleu.
 
Da kukuruz djubrim isto kao i psenicu i da naidje godina sa toliko kisa koliko je psenica videla ove god. a i prosle gde bi bio kraj tom prinosu kukuruza?!
Delim misljenje sa Bojceticem!
 
Najave tri topla dana i pola foruma se usere.Ej bre pa bice 16-17 jun.Sve sto je od psenica valjalo nalivanje je uveliko zavrsilo.Sta da je taj vreli period dosao u maju kao sto zna da bude?Par toplih dana ne mogu da smanje prinos jer ce jutra biti sa rosom zbog ovih kisa koja ce padati do utorka.
 
I ja se slazem sa diklofenom. Kod mene ima jako zutih i jako zelenih ingenio,graindor,sofru,ilina,simonida,zvezdana,sve je prskano dva puta i sve je dobilo 400 kg djubriva po kj. Jednostavno zavisi od vremena setve,koja mi se kretala od 5.10-25.10 i mozda je neki potez dobio manje kise,a neki vise. Videcu razliku u prinosu,mada ne verujem da ce ova zuta zita biti losija,zrna su krupna,a izasla su iz mlecne faze i nista vise sem elementarnih nepogoda ne moze da joj naskodi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh