Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad zakasnis onda je stay yellow ili cak brown
 
A ima i stay yellow :ppozdrav:
Ima i toga,ali gledajuci realnu sliku u ataru,to su stvarno sporadicni slucajevi.
Juce stvarno na jednoj parceli gde nije uradjena zastita ,majko mila rdja i vasi ne znas cega vise. Ne mogu te ljude da razumem,ako li vec ne znaju pa mogu da pitaju.Ako ne umes bolje daj zemlju onom ko to zna,ostace ti sigurno vise nego li ovako.
 
Nemaju ljudi novaca zato ostave ne prskano pa sta mu Bog da,a ima i onih koji misle da prinos od 4 tone sa minimalnim ulaganjem moze da donese profit,naravno na svojoj zemlji.
Jedino sto od sledece godine nece imati gde da prodaju ne sticenu psenicu.
 
Kod nas ima psenica koje su kasno sejane pa jos apac. Sad je zelena kao neke pre mesec dana. Ta je sigurno jos u mlecnoj fazi.


Do sada apac nije fuljao kao neke , kasna zetva zelen, ali ima vlage i previse , a jos kisa najavljuju , ako bude vruce imace i vlage , vrijeme ce pokazati, kod mene neke su vec pecene(ridje)od bolesti) ni zastite im nisu pomogle.
 
Ako je presla u vostanu fazu zrenja, znaci da je nakupila organsku materiju u zrnu i da je pocela da smanjuje sadrzaj vode u zrnu. Te visoke temperature ce samo ubrzati sazrevanje. NA prinos nece uticati. Problem je temperatura preko 30 stepeni u mlecnoj fazi.

Uf Dragane voleo bih da je tako, pre desetak godina odem ti ja u obilazak dve parcele 2,5 i 3kj (mislim da je bila rapsodija) i pšenica u fazi voštane zrelosti, reko 7-10 dana do vršidbe, lepa i na slami i na klasu, ekstra, računam ja 4t po kj ko iz topa, počela toplota nagla 34-35c i da bude veće zlo i vetar (fen), posle tri dana od obilaska bio na danima polja u Vrbasu i gledam tamo neke sorte skoro gotove a ono ga prži nenormalno, došao ja kući i neda meni đavo mira i odem popodne ponovo do pšenice, nemož verovati za tri dana šta se izdešavalo, pre tri dana ga gnječio između prstiju a sada ga nemože pregristi, pravac kuća i traži kombaj a pola njih nije ni spremilo, ni na silosu ga nisu odmah primili zbog nespremnosti, ovo će vam zvučiti neverovatno ali još jednom sam imao taj slučaj, nakraju bilo 3,4 tone po kj.
 
Ima i toga,ali gledajuci realnu sliku u ataru,to su stvarno sporadicni slucajevi.
Juce stvarno na jednoj parceli gde nije uradjena zastita ,majko mila rdja i vasi ne znas cega vise. Ne mogu te ljude da razumem,ako li vec ne znaju pa mogu da pitaju.Ako ne umes bolje daj zemlju onom ko to zna,ostace ti sigurno vise nego li ovako.
Ej mani me takvih postova,sad ste vi iz Zr postali najpametniji.
Kod nas ovde ima ljudi koji su radili i 3 zastite,pa ne vredi,zasto,zato jer mi ovde ni pola padavina nismo dobili koliko ste naprimer vi dobili.
U nasem ataru je najveci problem u psenicama,nedostatak padavina .
 
Ruku na srce raspored padavina je ove godine veoma čudan i kod nas je jako malo palo ove proleći i ako u narednom periodu nedobijemo neke veće količine (100l i više) ja neznam kako ćemo leto pregurati ali no.
 
Ej mani me takvih postova,sad ste vi iz Zr postali najpametniji.
Kod nas ovde ima ljudi koji su radili i 3 zastite,pa ne vredi,zasto,zato jer mi ovde ni pola padavina nismo dobili koliko ste naprimer vi dobili.
U nasem ataru je najveci problem u psenicama,nedostatak padavina .
Ne znam sta si se nasao prozvan,govorim za moj atar. Necu da sirim sada temu ali atar se sveo na 40tak ljudi koji ozbiljno rade zemlju. Tako da sada nijanse odlucuju izmedju useva. Ljudi i dosta slusaju ljude iz Pss sluzbe rade analize, bukvalno razlike se vide ako je negde pala kisa ili ne kao sto ti Kish kazes da vi niste imali kise. Naravno sortne osobine i tipovi zemljista pokazu svake godine neku drugu pricu. Ali posto kazes da se pravim pametan Prosle godine trebao sam da te vodim na moje parcele u Kumanima i da vidis sta znaci kada se radi kada i kako treba na vreme. Onda bi mogli ozbiljno da debatujemo, neumajunjem nicije znanje i iskustvo.
 
Citam nesto i nije mi jasno jel imate kalendare kod kuce,danas je 12.jun(za neobavestene),kakva treba da bude psenica na danasnji dan nego zuta,pa eto zetve za 20 dana,kakva rdja,fuzarija,zastite i cuda.Jedino ako vi vrsete zelenu psenicu:osmeh:
 
Ne znam sta si se nasao prozvan,govorim za moj atar. Necu da sirim sada temu ali atar se sveo na 40tak ljudi koji ozbiljno rade zemlju. Tako da sada nijanse odlucuju izmedju useva. Ljudi i dosta slusaju ljude iz Pss sluzbe rade analize, bukvalno razlike se vide ako je negde pala kisa ili ne kao sto ti Kish kazes da vi niste imali kise. Naravno sortne osobine i tipovi zemljista pokazu svake godine neku drugu pricu. Ali posto kazes da se pravim pametan Prosle godine trebao sam da te vodim na moje parcele u Kumanima i da vidis sta znaci kada se radi kada i kako treba na vreme. Onda bi mogli ozbiljno da debatujemo, neumajunjem nicije znanje i iskustvo.
Nasao sam se prozvanim,jer naravno,lako je biti pametan kad ide sve potaman.
Vi mislite da mi ovde ne radimo kako treba pa zato imamo losije prinose od vas u psenici?
Mani me,molim te.
 
Moisson,sejan zadnja nedelja oktobra, zeleni se samo tako.....

1zvbqpu.jpg


Ingenio,sejan zadnja nedelja oktobra

xpmo2t.jpg
 
Prošle godine po selu u vreme žetve svi preko 50 po jutru.Došlo vreme za baliranje slame kad ono međutim.50 bala po k.j baš na tim parcelama.Možda su prinosi računani sa sve slamom,ko zna.
 
Prošle godine po selu u vreme žetve svi preko 50 po jutru.Došlo vreme za baliranje slame kad ono međutim.50 bala po k.j baš na tim parcelama.Možda su prinosi računani sa sve slamom,ko zna.
Slazem se da su ljudi preterivali ali to sto kazes znas i sam da nije relevantno na prinos, jer znam ljude koji psenicu kose tek malo ispod klasova a imaju prinos a slama im ne treba, a imaju sa cim da je zaoru.I takodje sigurno ja sa 142om. ne zelim da spustim sto hedera do dole nebili pokosio lepo a pri tom opterecujem masinu staru 25 godina. Naravno ako to nije polog gde skidamo i zemlju.

Nada poslednja umire.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh