Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@MomoSaric
Mislim tako vizuelnom metodom sa ogleda koje sam gledao na danima polja u Somboru. Hibridna psenice izgleda jako dobro. Nemam nikakvo iskustvo zato se interesujem da ljudi koji su posejali iznuzu svoje misljenje. Setvena norma je 80-90kg/ha, bokorenje je izuzetno a cena semena oko 72din/kg sa pdv
 
Brojao sam bokore na Hystar. Negde oko 10 je prosek. Nisam nikada brojao na ingeniu i slicnim pa da uporedim. Hyfi mi je jos bolji. A od sorti mi se dopada Farmeur Strube, kao i NS Obala, NS Ilina.
 
Meni to sa hibridizacijom pšenice liči na pomodarstvo smišljeno samo da se uzmu pare za nešto novo od očajnika . Možda nisam u pravu ... Razmišljam onako logički , prvo moderne sorte imaju izuzetno visok potencijal koji je teško i ostvariti , a drugo hibridi u ratrskim kulturama su jako bitni recimo u kukuruzu prvenstveno zbog velike zavisnosti biljke od svjetlosti i toga što jedna biljka idealno daje jedan dobar klip pa je najvažnije da sve jedinke budu identične , da jednako rastu u visinu i maksimalno iskoriste svjetlost , Sve ove biljke koje se granaju kao soja ili bokore kao pšenica , a još i nije zavisna od svjetlosti toliko nevidim zašto hibridi ? Na kraju krajeva nevidim da rekorde obaraju hibridi nego sorte .
 
Drugar posejao te hibride ove godine pa ce da vidimo sta kazu, ali mislim da sa cenom nisu ni blizu konkurentni doradjenim sortama a kamoli tavancu. Inace kod nas u ataru danas obilazio psenice bogami nece zetva za bar dve nedelje. Ima parcela gde je apach pa tu zetva nece bar jos tri nedelje ,zeleno stablo i svi listovi. Psenice su sarene od neverovatno dobrih, do neverovatnih pologa. Bice klasovi da lizu sa zemlje. Nisam kacio ni jednu sliku mojih psenica do sada da neizmalerisem. Pojedine parcele nagovestavaju i do 5t po kj. Na kraju cu objaviti rezultate. Nekako mi so cini da ce Iliko jako da iznenadi. Videcemo na kraju kada sve provuce to zmaj kroz sebe i mutavi se oglasi.

Nada poslednja umire.
 
KWS Farineli
ea9bd38333229095dd8d6a3d847244c3.jpg

6cc128a18ce3c56345b686cdf5b5b81f.jpg


Lg Avenue
1a5fa123be99258d70663277cbb9af48.jpg

Levo Lg Avenue desno KWS Solehio
709d638adc069391e4355a410a88d680.jpg


Poslato golubom pismonosom
 
Što reče kolega ako se ostvare ove prognoze sa temperaturama ima da promenu boju samo tako i da vidiš kako prinos nestaje pred očima.
 
Moja je u fazi zrenja pa se neradujem ovim temperaturama, dešavale su mi se te stvari, preseče je i za 2 dana zrela.
 
Kod nas ima psenica koje su kasno sejane pa jos apac. Sad je zelena kao neke pre mesec dana. Ta je sigurno jos u mlecnoj fazi.
 
Što reče kolega ako se ostvare ove prognoze sa temperaturama ima da promenu boju samo tako i da vidiš kako prinos nestaje pred očima.
Optimista sam ,psenice odlicno izgledaju i usle su sto kaze Dragan vec u vostanu fazu zrelosti tako da nemam ja te sekiracije, mozda za one koje su sejali apach koji je stvarno zelen, ali ova kisa danas od 15l ce i njemu pomoci. Noci su hladne to je bitno. Prinos kako bude bilo onaj gore zapovedao. Mi smo psenice osigurali tako da zmaj ceka pravi momenat. Inace dosta se ispoljava stay green efekat gde je zastita uradjena na vreme.

Nada poslednja umire.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh