Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas bacim pogled na nekoliko psenica pokraj puta,bice ovog proleca borbe sa bolestima,u psenicama koje su ranije zasejane je golim okom primetno psisustvo septorije, a i rdja krece....oprez
 
Ingenio II reprodukcija setva krajem oktobra

2dsmm0z.jpg
 
Dal ima negde neka ustanova da radi analizu prisutnosti neke hemije u zemljistu,imam psenicu koja je bila za ponos od setve a sad ni da mrdne i susi se,zanima me sta je i gde sam pogresio,sumnjam na jedan herbicid za uskolisno iz prosle godine u suncokretu
 
Ljubicasti vrhovi su od mraza i hladnog vetra a desava se i zbog vode,ja sam imao deo njive dobila je rozu boju ali zbog vode ali popravlja se stanje kada zagreje bice dobro.Veoma tesko je oceniti koja je bolest u pitanju jer su simptomi slicni kao kada je hladno i vlazno,zastitari se tesko snalaze,nagadjaju kao i mi
 
Dal ima negde neka ustanova da radi analizu prisutnosti neke hemije u zemljistu,imam psenicu koja je bila za ponos od setve a sad ni da mrdne i susi se,zanima me sta je i gde sam pogresio,sumnjam na jedan herbicid za uskolisno iz prosle godine u suncokretu
Imam i ja takvu situaciju. Upitanju je 1,6 ha.
 
Danger, Manjevic i ja imam istu situaciju na jednoj njivi od 4 kj jedna traka sirine 7-8 metara drasticno losija od psenice pored nje......
 
Ja mislim da je u pitanju kod vecine stres,velika je razlika u temperaturama dan-noc od -1,-2 do plus 15.
prve setve su nesto vece i bujnije,pa imaju u sebi vise tecnosti i vise odrazava mraz na list
 
Mislim da su te prve tri lose zbog ostataka hemije.. Nesto si gadno "uprskao" prosle godine...
Ne znam da li se odnosi na mene ali ako je meni upućeno da odgovorim: Njiva je 3kj, 1moje a dva bratovo. Bio suncokret prošle godine. Ja sam prskao pulsarom i nije bilo cicaka a on (iz nekih razloga) nije i bilo je cicaka jako puno a bili su visoki po 1.5m. Tanjirano je jednom i odmah posejano. Nije se video ni jedan čičak na površini. A pre tanjiranja je nadjubreno sa ukupno 300kg 15:15:15. Posejano početkom oktobra. Januara nadjubreno sa 300kg uree. U nedelju sam bio i zatekao to što se vidi na slikama: 1kj je solidno a dva loša (ta dva koja nisu videla pulsar). Juče sam rasturio 250kg SANa i čekamo lepo vreme da ga oprskamo nečim protiv rdje i trave a mislim da stavimo i nekog djubriva. Moje mišljenje je da se nije dobro užililo jer je "našušureno" tu gde je bio čičak. Trebalo je ili orati ili dva puta tanjirati (plaćamo pa je pitanje šta bi nama ostalo) ili, u najmanju ruku, preći valjkom - znači sabiti zemlju oko semena. Svaka škola se plaća, ubuduće pametnije. I na kraju jedno pitanje: Da li će moći da se izvuče neki pristojan rod i da li i šta još dodati prilikom prskanja (naravno, kad bude toplije vreme, pogotovo noći)?
 
Jel nije rano za primenu hemije ladno mi nesto nocu?

Moj zaštitar na isto pitanje mi je odgovorio: Bitno je da u roku prvih 12 sati posle tretmana hemijom ne bude hladno i da biljka to usvoji............i ako nastavi hladno vreme efekti hemije će biti vidljivi umesto na pr; za 2 nedelje, biće produženo na 3 nedelje !
 
Evo od sutra ce noci biti preko 7C u vecem delu Srbije tako da moze da se krene sa zastitom,Ja cu mozda danas popodne ako dobro ugreje sunce.treba obaviti zastitu pre pojave bolesti a kako mi se cini bice ovde kod mene teska muka,90%psenice je ugrozeno i imajuci u vidu da mnogi domacini nece prskati psenicu vec vidim prinose od oko 2t h.Tako ti je to kod mene u kraju a da stvar bude gora bolesti se razvijaju samo tako.Pre tri godine imao sam hektar psenice na jednoj parceli a komsija do mene je imao jednu usku parcelu pod jecmom parcela je uska mozda 10metara pa sa druge strane drugi covek je imao kukuruz 3hektara. Do tada bolest nije postojala u tom delu mog sela nikada nisam prskao i prinos je bio odlican ali kako je sve pocelo.Taj covek koji je imao jecam ostao je bez jecma jer se razboleo od mrezaste pegavosti i ostalih bolesti.znaci pre zetvu on se istopio i nije ostalo nista.Vlasnik je prvo optuzio onog sto je sejao kukuruz kaze da mu je oprskao namerno a sledece godine mene da sam i ja ucestvovao sa druge strane na kraju zamlo da bude batina al nekako je izbegao.Sledece godine 1.5hektar moje psenice hvata isto to,siri se od njegove parcele s leva na desno i do pocetka zetve meni strada 60ari psenice ostavio sam je a ostatak sam ovro.bilo je slabo ali ajd sta cu.prose godine posejem namerno pored njega.prskao sam falkonom,uradio sam dobro sve,nije bilo ni korova ali se pojavilo opet na krugove i psenica je uginula jednim delom.Doneo sam odluku da vise ne sejem tu bar5 godina a komsija ima 3hektara tu do mene i isto mu se desava pocinje bolest.imam i slike od pre par dana okacicu kasnije. Ovim sam hteo da objasnim koliko problem moze napraviti bolest i moja tvrdoglavost. Takodje uvideo sam da je ovovzarazna bolest koja se siri iz njive u njivu.
 
Teska zemlja nevoli kisu nikako, biljka nemoze da dise i onda nastaju problemi.Zanimljivo je da voda lezi u brdu ali sta je tu je.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh