Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja kada sam radio analizu na jednoj njivi koja je prilicno ujednacena sa tipom zemlje i kad sam dobio preporuku slatko sam se ismejao,kad bi ono bacio sto su napisali mislim da nebi imao ni 20% useva,a jos kisela zemlja a oni mi predlozili MAP:haha:
Taj papir sam momentalno bacio.

E sad jedno pitanje,kako da radim analizu kad na jednoj njivi imam bar 5 ili 6 vrsta(tipova) zemlje,izvadim na nekoliko mesta pa izmesam?
 
Ja kada sam radio analizu na jednoj njivi koja je prilicno ujednacena sa tipom zemlje i kad sam dobio preporuku slatko sam se ismejao,kad bi ono bacio sto su napisali mislim da nebi imao ni 20% useva,a jos kisela zemlja a oni mi predlozili MAP:haha:
Taj papir sam momentalno bacio.

E sad jedno pitanje,kako da radim analizu kad na jednoj njivi imam bar 5 ili 6 vrsta(tipova) zemlje,izvadim na nekoliko mesta pa izmesam?

Samo kvalitetno uradjena analiza , sa što više parametara nešto znači , i nemoj da miješaš uzorke , to ti nije ništa . Potpuno razumijem , i ovde je problem što je zemljište često šaroliko . Jedino je rješenje ili da radiš posebno analizu za svaku zonu ili da neradiš ništa i zaključuješ nešto iz iskustva . Treba obratiti pažnju i na različita fizička svojstva u tim zonama a ne samo hemijska.
 
rQDqmhE.jpg
[/IMG]
Jedno pitanje: zbog cega su vrhovi suvi? Da li je neka bolest u pitanju ili je od uree i mraza? Sorta je ns40s, primetna je razlika u boji u odnosu na druga zita.

I ja imam na NS40 takve zute vrhove, ali ne cela njiva, nego na nekim mestima.

Vi ste jos i dobro prosli. Pogledajte ovo. Ista njiva, isti predusev (soja), identicna agrotehnika, isti dan setve, isti nacin djubrenja (1kg MAP-a na jesem i 2kg uree pre mesec dana). Do pre nekih 10ak dana ove dve psenice su bile identicne a pogledajte sada koja je razlika u njivi.
Desno je tavanski balaton i izgleda skroz lepo i zdravo. Boja mu je isto lepa. A levo je semenska NS40S koja je pozutela i stagnirala. Sta raditi sa njom? Da li samo cekati sunce da se sama oporavi, ili da joj pripremam neki tretman?





 
I kod mene na jednoj njivi NS40 isti ovakav poludeo sam juce kada sam je obisao danas cu je folijarno prihraniti sa otopinom uree i ako nepocne da se popravlja plug joj ne gine.Posle prihrane bila lepa zelena i lepo krenula juce kada sam obisa kad se nisam slogirao jednu njivu gde sam imao isti taj problem bili iz PSS-a njih troje pregledali je uzeli uzorke i kazu nista opazno nije cim pocne da usvaja azot povratice joj se boja i tako je i bilo ta se njiva oporavila ali ova je nesto skurcala.
 
Marko,ova je samo pozutela od vode,imas udoljicu u ovom delu.I kod mene Balaton zelen,a Simonida pozutela gde su udoljice.
Sacekaj da se porusis,pa druga prihrana ako nisi vec bacio i prati stanje.
 
Inace NS40 ima dosta losiju boju u odnosu na balaton.Kad je opali sunce i lepa temperatura trebala bi da se oporavi.
 
Kod mene balaton sijan posve kasno, 15 novembra izgleda bolje od mateje sijene u roku tj 24 oktobjra.Do sad sam sijao samo strance i nisam imao stresova,ove "domaće" su čini mi se puno osjetljivije.Inače sa mateom sam do sad bio zadovoljan,nikad ispod 6 t na ha što je kod nas daleko iznad prosjeka.
 
"Urea je najkoncentrovanije azotno đubrivo u čvrstom stanju. Ima dugotrajno delovanje, a sadrži azot u amidnom obliku, koji prelazi u amonijačni i nitratni oblik u kojima je azot pristupačniji biljkama. Primena ovog đubriva u prihrani obavlja se na niskim temperaturama, ispod 0ºC. Potrebno vreme za prelazak azota u nitrat je 10 do 18 dana"

Ajd bas me zanima kako ce se stvari odvijati u narednih 10ak dana. Javljaju bas lepo vreme, temperatura preko 20 stepeni. Ureu sam bacio pre tacno mesec dana. Ako je temperatura preko 5 stepeni Celzijusa, posle 10-20 dana urea prelazi u oblik koji je dostupan biljkama. Tako da je ovo definitivno stres od dostupnog azota uz vodu i hladno vreme bez sunca. Samim tim je NS 40 s definitivno osetljivija od Balatona.
 
Meni isto iz PSS-a rekli da ne zurim sa zastitom dok se nocne temperature ne ustale iznad 5c!

- - - - - - - - - -

I da napomenuli su mi da neslusamo mnogo ove sa TV-a jer plase poljoprivrednike bez veze u dogovoru sa hemijskim kucama!Oni su kaze svaki dan na terenu bas zbog tih sa TV-a i da stanje nije jos za prskanje i da bolesti jos nisu u toj meri krenule mozda ponegde ali slusajuci njih TV to je vec kasno i sva psenica bolesna gore nego 2014!
 
Poslednja izmena:
Morace da ide jos neka prihrana sledece nedelje. 100-150 kg /ha AN-a.

p.s. na oranju je posejana 14 dana kasnije ...
 
Poslednja izmena:
djvL7My.jpg
KbSvExS.jpg
[/IMG]
nKulRxA.jpg
[/IMG]
FLiBbAV.jpg
[/IMG]
pKvqSsX.jpg
[/IMG]Prve tri slike je ns40s posejan na tanjiranom suncokretistu. Lose izgleda, uhvatila ga neka rdja. Morace da se prehrani anom i da se oprska protiv bolesti i trave. Ove kasnije slike su na drugoj njivi a tamo je orano i zito je dobro.
 
Voda i hladan veter prave problem u psenici,crvenilo psenice narocto na vrhovima nastaje od hladnog vetra u svakoj psenici ima zutih listova,veoma tesko je razlikovati bolesti i problem sa vodom i hladnocom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh