Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bogami ovde kod mene lose za psenicu. Bilo je dosta kisa, a i hladno je za ovo doba godine.
 
Mislim da su te prve tri lose zbog ostataka hemije.. Nesto si gadno "uprskao" prosle godine...
 
Sta je ovo ljubicasto po vrhovima listova? Negde-negde se javlja. Prvi put sam primetio jos pre mesec dana.
6h2mxf.jpg


Danas sam se bas navozio autobusom, joj ljudi, koliko je psenice posejano u ovoj nasoj cupavoj Sumadiji.
 
Zdravo.
Jedan dio pšenice mi izgleda ovako, dok je drugi dio dosta bolji. Da li je ovo pokazatelj manjka dušika, previše oborina ili možda nekakve bolesti?


2mq5cfo.jpg

2nb6ic3.jpg

nvcd1l.jpg
 
Jes da je ima, ali mi ovo ne lici na svedsku musicu. Karakteristika kod tog napada je propadanje centralnog lista.
 
Hm, donji delovi lista su zdravi. Samo po vrhovima se javlja, i to po spoljnim listovima. U pitanju je semenski Ingenio. :sta: Prosle godine je na ovoj parceli bio kukuruz, zdrav.
 
Ljubicasto lisce je mraz ili nedostatak fosfora, ako je ljubicasto od samog pocetka onda je fosfor, ako je posle ovog zadnjeg mraza ,onda je od njega. Ovo sto je postavio drugi kolega forumas nije svedska musica ,jer se kod nje karakteristicno javlja susenje na centralnom listu . Vidim na slici da je korenov sistem prakticno u velikom blatu da je skoro tecan, vrlo lako moze biti da je u pitanju prevelika kolicina vode u zemljistu, ostavljam ovo otvoreno dok ne malo proverim na internetu sta moze biti , ne deluje mi karakteristicno za nedostatak nekog elementa ili bolest.
 
Dobila je 370 grama fosfora po aru, orano kukuruziste, njiva je u formi.
Kada sam obilazio u februaru, prvi put sam primetio.
@paorpaor, planiram da prvi put prskam Fastac-om za par dana, i drugi, pocetkom maja. Da li ce on pomoci, pa makar bila preventiva?
 
Za svedsku musicu je meni predlozeno nesto od ovoga: tonus, afinex, varant, nurelle d i perfektion. Ja sam nasao nurelle i opsrkao pre ove zadnje kise, i mislim da je uradio posao jer sam juce obilazio.
 
Ja sam danas obilazio kod mene u ataru ima zitog lisca po 2-3 cm od kraja koliko hoces najvise gde su sejana u prvim rokovima,gde su pregusta zita,a ima i lisne rđe verovatnoće se videti kada sine Sunce kako treba na šta liči
sada sa cime najbolje istamburati sve to ?
Isto kao post 2086.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh