Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam radio sa Syngentinim fungicidom CERTIKOR,jeste da je skup,ali je extra. U prolece se moja psenica poznaje,nema zutila,niti bilo cega nepozeljnog. Kod mene ko ne selektira,znam da ima problem i sa zapusavanjem sejalice.
 
Izlila se lokalna recica i skoro cela njiva psenice mi pod vodom,voda ide kao luda.Jel ce da fali sta psenici posle ove poplave?
Visina psenice oko 15cm
 
Kod mene psenica je losa.Pre pet dana je bila vidno zelena,dok sada posle ovih obilnih kisa pocela da zuti a i trava raste samo tako.Kada se prosusi bacicu rucno 150 kg kana po ha,a za prskanje protiv korova i bolesti ne znam kada cu uraditi,jer traktor ovde ne moze da udje naredne 2 nedelje.Pre oko mesec dana je baceno 200 kg/ha ureje.Evo neke slike koje sam jutros slikao.

Prve dve slike je NS-40s , treca je simonida.


 
Cudno da sa 200kg Ureje po ha nema dobru boju i da joj hvali azot. Ja sam bacio 200 kg Ureje, sve se crni. Alo sam ipak dodao jos 130kg KAN-a po ha.
 
Ja ipak mislim da ove slike nisu merodavne jer su preterano osvetljene,vidi se iz aviona.Znam po sebi kad nesto slikam telefonom,da je slikano digitalcem aparatom to je vec realna slika.
Znajuci Borski kraj i visinu psenice ovo je OK,ako je gladna nije mogla ovakva biti,bila bi retka.
 
Nije uvek azot u pitanju, u mom kraju su 80% psenice ovakve znaci i u pomoravlju i sumadiji.cesto putujem pa volim da pogledam psenice u prolazu.Veliki problem je velika kolicina padavina,tip zemljista i nacin obrade datum setve sve igra ulogu.Kod mene je zemlja teska i sporo upija vodu ako se dobro ugazi pri setvi onda nastaje problem kada je prolece kisno.Bacao sam 600-700kg Npk+Kan i imao prinos od 2500kgh a jednom 8t a prosecno 5th.Mozes da bacis azota koliko hoces ako postoji drugi problem onda je sve dzaba.kod mene su psenice dobro krenule pa je pala kisa i malo izduvao vetar i odmah su pozutele i pocrvenele od vode tu spasa nema, samo sunce.
 
NS 40s je svetlije boje ali iako je baceno pre mesec dana 200kg uree zbog velike kolicine vlage nedostatka sunca jos nije pocela da usvaja azot mozda ako vreme dozvoli valjalo bi joj dati jednu spric dozu sa 5kg/kj rastopljene uree direkt u venu(preko lista)!
 
I ja isto mislim da nije azot u pitanju,kao sto sam i rekao baceno je 200 kg/ha azota i pre ove kise psenica je bila zelena,tako da od prevelike kolicine padavina ona je pozutela a samim tim zemljiste ne moze vise da primi vodu.Kod mene je zemlja crna i teska,sada jedino sto mi preostaje je da sacekam da se prosusi pa da bacim kan.
 
Darko,cim budes mogao peske u njivu razbaci rucno KAN da se povrati,a kao sto kaze TomaVS NS40 je svetlije boje i izgleda sugavo+ubaci mu prskalicom prihranu,dozu:osmeh:kad budes mogao u njivu traktorom.
 
Moja je do sad dobila (ne sva nego jedna njiva) 400 kg na ha kana i boju nije povratila,malo ali nije to to.Razlog po meni kiše ,hladno vrijeme i osjetljivos sorte.Ako ne krene dobiće još 200 + dva tri puta preko lista.jebaću joj mamu.Moji u komšiluku kažu kad taj azot proradi,kad ugrije ima da ubije pšenicu mada ja u to sumljam.Iduće sedmice nosim i taj Kan na institut da vidim da li bacam pijesak ili ima šta u granulama.
 
Ljudi ako niste radili analizu zemljišta možete da bacate šta god vam je volja,ja sam imao na jednoj parceli istu takvu pšenicu kao sa slike a bacao sam mu MAP-a i uree preko mere i opet nije imala farbu kad sam radio analizu zemljišta jer nisam više znao šta ću utvrdili su mi da mi zemljište ima toksičan nivo fosfora pa sam morao da prestanem da bacam fosforna đubriva već nekoliko godina jer prevelika količina fosfora blokira biljku da usvaja azot.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh