Prskalice

Ja sam jedne godine pitao na sajmu ljude iz Metalogradnje Sombor (valda sam potrefio ime da ne tražim sad po netu) da li mogu da naprave krila prskalice sa 12,5m (dodavanjem jedne dizne na srednji segment). Kažu ne može, mora 12m...
Kada mi ne bi smo kupovali promeni bi oni. Druga stvar je što samo nas nekoliko na ukupan broj kupaca tražumo šti nam treba.
Kada bi svi shvatili šta im treba, kada bi se objasnilo prodavcima razlog, oni bi brzo promenili.
 
Imam prskalicu 440 L sa granama od 8m. Kad prskam 12 redova čini mi se da ne poklapa baš dobro, iako je lepeza kosa ali mislim da fali po 10-15 cm sa obe strane. Dizne četvorke i ide oko 250-260 litara vode na hektar.
Čini mi se da sam video negde u prospektu da Morava prskalica ima u ponudi sa 12,5 metara što bi bilo dobro.
 
Ja nikada ne gledam šta je komšija sejao, znam da prskam do međe, osim ako duva baš jak vetar (spustim niže krilo do komšije, smanjim pritisak, znači idem sporije).
Zato sam napravio svaku prskalicu da mi ,,idealno" pokriva paran broj redova na 70cm i neparan broj redova na 50cm.
Vrlo je jednostavno namestiti potrebnu širinu, postoje i polovine dizni kome je potrebno.
Jel prva dizna ide do medje ili si uračunao i lepezu koju pravi?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Pre dosta godina putari su krpili asfalt i jedan znak (radovi na putu) im je završio u jendeku pored moje njive. Sad da l' ih je mrzilo da ga kupe pa ga šutnuli u jendek, ili je slučajno odleteo u jendek pa ga nisu videli - ne znam, uglavnom ja sam ga našao u travuljini kad sam prskao totalom džunglu u jendeku. Od njega sam napravio prepreku za poslednju diznu protiv zanošenja na prvi komšijski red. I pre tog znaka sam imao sličnu prepreku koju sam isekao od pocinkovanog lima, ali je bila malo uzana jer sam je pravio dok sam prskao sa jednostrukim diznama a za dizne sa dvostrukim mlazom je pogodniji ovaj znak jer je širi u donjem delu. Lako ga montiram i skinem, nosim ga zadenutog u konstrukciju iza srednjeg segmenta krila i čuvam komšije (obrnuto kako koji)...

 
Imam prskalicu 440 L sa granama od 8m. Kad prskam 12 redova čini mi se da ne poklapa baš dobro, iako je lepeza kosa ali mislim da fali po 10-15 cm sa obe strane. Dizne četvorke i ide oko 250-260 litara vode na hektar.
Čini mi se da sam video negde u prospektu da Morava prskalica ima u ponudi sa 12,5 metara što bi bilo dobro.
8m÷0,7=11,42 reda
12redova × 0,7m= 8,4 metra
Znači da ti nedostaje sa svake strane po 20cm i kada iskriviš redove to je skoro da ti nedostaje cela dizna. Kada okreneš krug i tamo nedostaje još 20cm. 20cm+20cm=40cm je nepokriveno kada napraviš krug pod uslovom da si idealno posejao i prskao.
Krajeve produži za po 20 ili 25cm i stavi polovine dizni (za tu namenu).
 
Jel prva dizna ide do medje ili si uračunao i lepezu koju pravi?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Meni prva dizna ide 25cm od međe i pokriva lepeza 25cm, zavisi od visine dizne. Ako je usti usev malo dignem, ako je različit usev malo spustim.
Uvek se sve računa, jedna dizna pokriva 0,5m širine ako je na 0,5m visine. Mislim da to piše i u tablicama. Znači: 25dizni × 0,5m = 12,5m
18redova × 0,7m = 12,6m, znači da ne pokriva po 5cm, kada se napravi krug 10cm
 
Jedan moj kolega je na krajnjim diznama razbušio kape pa može da rotira diznu kad malo popusti kapu. Tim zakretanjem može da usmeri mlaz tako da ne bude blizu komšijskog reda. Jeste da se time kvari koncentracija između pretposlednje i poslednje dizne, ali eto on tako radi već godinama.
 
Danas navigacije koštaju 4.000e + PDV, na subvencije je to manje od 3.000e. Moj komšija ugradio na stari tip 560, samo je ugradio hidraulični volan. Sada mu ne treba da rotira diznu i nikakvi bakrači.
A ogromna ušteda novca i vremena je manja dizna injektorska i manja potrošnja vode, uz upotrebu preporuka iz uputstva.
 
Jedan moj kolega je na krajnjim diznama razbušio kape pa može da rotira diznu kad malo popusti kapu. Tim zakretanjem može da usmeri mlaz tako da ne bude blizu komšijskog reda. Jeste da se time kvari koncentracija između pretposlednje i poslednje dizne, ali eto on tako radi već godinama.
To sam radio pre 30 godina
 
Ja radim sa četvorkama injektorskim diznama, pritisak oko 3 bara, trošim oko 170 l/ha vode, kad je vetar slab samo rotiram zadnju diznu ako komšija ima drugi usev od mene, ne rotiram baš 90 stepeni nego 70-80 stepeni a zadnja dizna ide otprilke baš po zadnjoj vrsti pa isprska nju dobro, ako je vetar jači vežem stari najlonski dzak na kraju grane za svaki slučaj i spustim prskalicu maksimalno nisko, i pored svega toga ove godine mi prešao laudis na jednu vrstu komšijskog suncokreta, samo na jednoj parceli mislio sam da će se skroz osušiti medjutim posle 7-8 dana vrsta ta ozelenela i nastavila da raste normalno ...
Dukej gde si kupio te grane za prskalicu, jel zahvataju 12 vrsti? ovo je preradjena Rau prskalica tako mi izgleda na slici?
Dal znate gde bi mogao da kupim manometar za moju Rau prskalicu, ovaj moj je skroz izbledeo, moj je do 10 bari, a uzeo bi neki do 5 bari- 6 bari
 
Ja radim sa četvorkama injektorskim diznama, pritisak oko 3 bara, trošim oko 170 l/ha vode, kad je vetar slab samo rotiram zadnju diznu ako komšija ima drugi usev od mene, ne rotiram baš 90 stepeni nego 70-80 stepeni a zadnja dizna ide otprilke baš po zadnjoj vrsti pa isprska nju dobro, ako je vetar jači vežem stari najlonski dzak na kraju grane za svaki slučaj i spustim prskalicu maksimalno nisko, i pored svega toga ove godine mi prešao laudis na jednu vrstu komšijskog suncokreta, samo na jednoj parceli mislio sam da će se skroz osušiti medjutim posle 7-8 dana vrsta ta ozelenela i nastavila da raste normalno ...
Dukej gde si kupio te grane za prskalicu, jel zahvataju 12 vrsti? ovo je preradjena Rau prskalica tako mi izgleda na slici?
Dal znate gde bi mogao da kupim manometar za moju Rau prskalicu, ovaj moj je skroz izbledeo, moj je do 10 bari, a uzeo bi neki do 5 bari- 6 bari
Ovo je mala privreda prskalica, nije RAU. Mala privreda je bravarija, a ostalo su Agromeghanika i italijanske komponente. Grane su njene originalne, nije ništa menjano, 8m, 16 dizni, a prskam 12 redova. Bude ponegde da na sastavu ostane po koja trava ali nju reši špartač. Nemam navigaciju pa su mi sastavi (4 redna sejalica) malo uži, pa onda taman bude za prskanje 12 redova.
 
Nazad
Vrh