Prskalice

Па кад укључим мешач он ми је средњи положај на регулатори имам их три вода крене да иде одгоре јел то преливно црево слабо ти се ја разумем у систем код прскалица.
 
Isprati koja sve creva vode nazad u bure. Preliv obično bude debelo crevo, a mešač tanko crevo. Preliv uvek radi, kad je isključeno prskanje na preliv ide celokupna voda koju pumpa šalje u regulator, a kad je uključeno prskanje onda na preliv ide višak vode koji nije potreban granama. Znači kroz preliv u bure uvek curi voda, kad je iskjljučeno prskanje jače, kad je uključeno prskanje slabije, ali uvek curi onako obično, ne šiklja. Mešač ima svoj ventil i može da se uključi ili isključi da radi, kad je uključen (i uključeno prskanje) onda u buretu šiklja mlaz na njegovoj dizni jer je mešač pod pritiskom zahvaljujući toj dizni...
 
Ок то значи да вода циркулише на преливу док пумпа ради ,без обзира на мешач да ли је он искључен укључен или у мом случају зачепљен.Мешач конттам да служи да не дође до слегања и таложења хемије.
 
Posle remonta pumpe u Moravi i dolaska majstora na lice mesta i novog štelovanja juče sam uspeo da isprskam svoju njivu. Pritisak je namešten na 5 bara (tako majstor naštelovao) i dizne su njihove 002-dvojka. Majstor mi rekao da idem drugom brzom na 1000 obrtaja. Probao i video da to ide sporo pa sam na pola prebacio da idem prvom brzom i povećao obrtaje na 1200. Puno bure od 330 l je pokrilo 1,4 ha. Posle sam napunio bure malo više od 3/4 i nastavio prvom brzom. Završio sam parcelu od 2,5 ha sa prskanjem vratina.
Stekao sam utisak da bi mogao sa pola prskalice (150 l) i drugom brzom isprskati 1 ha. Sve ovo moram na leto isprobati kad budem radio totalom strnjiku. Taman da se uštelujem za sledeću godinu. A verovatno je i efikasnije prskanje sa manje vode i istom količinom hemije.
 
Dukej da li ima da se kupi ona pecurka na dnu sto stoji da neuvlaci vazduh kada ostane malo tecnosti na kraju?

Kod mene je mesac isto slobodan landara, ali je prelivno crevo kratko gore pa nije moguce da ga vezem crevo od mesaca na prelivno da manje landara po buretu.

Da li moze da se uzme bakarna cev od grejanja od pola cola da se krajevi zatvore i stavi jedna racva na polovni i tu da se pricvrsti crevo od mesaca?
Naravno dizna da se skine sa creva od mesaca i da se na bakarnoj cevi izbuse rupice na dnu sa strane da mesaju hemiju.
I nekom plastikom na krajevima bakarne cevi da se uglavi da bude fiksna na dnu bureta?
 
Barbula da sam išao drugom brzom na 1000 obrtaja celu prskalicu od 330 l bi potrošio na 2,5 ha. Ovako kad idem prvom brzom na 1200 obrtaja isprskam otprilike 1,1-1,2 ha.
 
Imam ja tu pečurku, tj. kao kišobran iznad izlaza iz bureta. Namontirao sam pre tri godine, i znatno pomogne kod uvlačenja vazduha kad se spusti nivo vode u buretu. Ali opet u poslednjih pedesetak metara (a sa celim buretom prskam dužinski 6x500m) počne malo da pada pritisak pa onda isključim mešač da se poveća pritisak.

20200430-171400.jpg


A što se tiče cevi, naravno da bi tako moglo, samo nisam baš siguran da li bi mogao bakar zbog nekih možda reakcija sa hemijom. Ja sam viđao samo prohromske cevi.
 
Posle remonta pumpe u Moravi i dolaska majstora na lice mesta i novog štelovanja juče sam uspeo da isprskam svoju njivu. Pritisak je namešten na 5 bara (tako majstor naštelovao) i dizne su njihove 002-dvojka. Majstor mi rekao da idem drugom brzom na 1000 obrtaja. Probao i video da to ide sporo pa sam na pola prebacio da idem prvom brzom i povećao obrtaje na 1200. Puno bure od 330 l je pokrilo 1,4 ha. Posle sam napunio bure malo više od 3/4 i nastavio prvom brzom. Završio sam parcelu od 2,5 ha sa prskanjem vratina.
Stekao sam utisak da bi mogao sa pola prskalice (150 l) i drugom brzom isprskati 1 ha. Sve ovo moram na leto isprobati kad budem radio totalom strnjiku. Taman da se uštelujem za sledeću godinu. A verovatno je i efikasnije prskanje sa manje vode i istom količinom hemije.
5 bara za 02 je po meni prevelik i nelotreban lritisak
 
Stara Morava ima bakarne cevi na granama,nisam primetio da je smetalo....
@dukej To ti opada pritisak zbog pene garant,ali opet ako je mesac ona dizna,pena je skoro neizbezna.
 
baderljica koji po tebi treba da bude pritisak za 02? Msl meni je to majstor iz servisa iz fabrike Morava namestio.
Po tebi koji broj obrtaja je potreban i kojom brzinom da se ide sa 539? Sa koliko litara se može tako po tebi isprskati 1 ha?
 
Nije mi jasno kako je drugom brzom na 1000 obrtaja motora sporije nego prvom na 1200 ?
Drugom bi to bilo oko 6 a prvom oko 5 km/h ako je u pitanju IMT 539 .
Za to imaš tablicu potrošnje za svaku veličinu dizne,i verovatno ima negde na forumu postavljena tablica.
Na primer za brzine od 5-6 km/h i tvoje 02 dizne sa tim pritiskom od 5 bara potrošnja bi ti bila od 206 do 247 l/ha pod uslovom da je razmak među diznama 50 cm.
 
Poslednja izmena:
Nema tu ništa od prilike.
Prskalica mora da bude uštelovana da sa njom možeš da izmeriš površinu njive.

Mirban, ako su ti grane 8 m, izmeri dužinu od 125 m u nekoj livadi. To ti je površina 10 ari. Ako želiš da prskaš sa 200 litara vode, sipaj 20 litara i vežbaj dok ti na 125 metara dužine ne izadje ta količina. Zapamti pritisak, broj obrtaja i posle tako uvek teraj. Naravno, uvek sipaj za neki procenat više vode zbog preklapanja.

Te probe se rade sa vodom na slobodnoj površini.
A vršiti probe i štelovanje prskalice u njivi pod usevom i sa hemijom je krajnje neozbiljno.

Još jedan veliki problem što sam primetio da kod mene mnogo ljudi radi jeste da okreću prskalicu u uvratinama i neisključuju prskanje, a posle naidju još jednom i preklope uvratine.
 
Nazad
Vrh